Festival české kultury zahájil Havel

ČTK, Hej
20. 3. 2006 12:30
Brusel, Assen - Václav Havel zahájil včera nizozemskou výstavu Bořka Šípka, která odstartuje festival české kultury.

Šípek přivezl asi pětinu veškeré své tvorby - skleněné plastiky, design, nábytek, nádobí i fotografie zaplnily čtyři veliké sály Drenthského muzea. "Je to jen část jeho tvorby, ale člověk si tady uvědomí, co už toho ten Šípek udělal," řekl Havel. Do Assenu vážil cestu proto, že to svému příteli slíbil.

Šípkova výstava zahajuje festival české kultury v nizozemské provincii Drenthe. V rámci tohoto festivalu se v Assenu a v dalších místech provincie představí také bratři Formanové, soubory Hradišťan, Boni Pueri či Severáček, Teatr Novogo Fronta, Gabriela Demeterová a další.

Boni Pueri
Boni Pueri | Foto: Boni pueri

V místním kulturním středisku začne výstava fotografií Dany Kyndrové a milovníci literatury budou moci besedovat s Jáchymem Topolem, Vladimírem Pistoriem nebo Sylvou Fischerovou. Vystoupí také skupiny Hm... a Psí vojáci.

Představí se i česká filmová tvorba: dokumentární film Ženy pro měny Eriky Hníkové, Má šťastná hvězda Heleny Třeštíkové či známé Sedmikrásky Věry Chytilové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy