Entropa míří na čas kvůli prachu do depozitáře

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 3. 2012 15:22
Dílo ohrožují stavební práce v plzeňském science centru
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Kontroverzní plastika Entropa výtvarníka Davida Černého, která je od září 2010 umístěna v plzeňském science centru, míří do depozitáře. Exponát ohrožuje prach ze stavebních prací v areálu interaktivního muzea.

Science centrum proto nyní hledá vhodný sklad, kam by obří plastiku umístilo. Do Techmanie by se mohla vrátit na přelomu zimy a jara 2013/2014. 

"V Techmanii od ledna probíhají zásadní stavební práce, které do poloviny roku 2014 zcela změní tvář science centra. Tyto práce se již dotkly i největší haly, kde je Černého plastika umístěna. Proto ji musíme demontovat a uskladnit do depozitáře," Tomáš Moravec, mluvčí muzea. Pro dílo, které v Plzni od září 2010 vidělo už přes 100 000 návštěvníků, jinde v areálu není místo.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle Moravce je to hlavně vysoká prašnost, která by mohla interaktivní a zčásti mechanizovaný objekt poškodit. "V současné době hledáme vhodný sklad na Plzeňsku," uvedl technik science centra Miroslav Široký. Do Techmanie se dílo vrátí po skončení hlavních stavebních prací.

V Plzni je osm tun vážící a 15 metrů měřící Entropa vystavena druhým rokem;  slouží jako výuková pomůcka a zároveň exponát muzea. Umístěna dosud byla v nezrekonstruované části centra, do níž byl návštěvníkům umožněn průhled velkými francouzskými okny. V hale po rekonstrukci vzniknou například nové expozice zaměřené na fyziku, kinematografii, vodní svět, lidské tělo a obnovitelné zdroje energie.

Dočasné uskladnění Entropy se dotkne i informačního centra Europe Direct Plzeň, které v Techmanii sídlí. "Musíme zastavit velmi populární program Evropa tak trochu jinak, který hlavně děti a středoškoláky hravou formou seznamoval s problematikou multikulturního soužití v EU," vysvětlila vedoucí infocentra Kateřina Siberová.

Entropa výtvarníka Černého byla poprvé prezentována v lednu 2009 v budově Rady Evropy v Bruselu jako znamení českého předsednictví EU. Odhalení vyvolalo bouřlivé reakce některých členských zemí EU, kterým se nelíbilo, jak jsou prezentovány. Objekt byl proto předčasně odstraněn. Techmania v minulosti uvedla, že ji plastika vyjde asi na 10,2 milionu Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy