ENTER: Vítejte ve světě plném dat a sociálních sítí

Jan Kovalík
14. 4. 2011 11:13
Začíná bienále, jež snoubí technologii, umění a vědu
Foto: CIANT

Praha - V Národní technické knihovně v Dejvicích bude večer zahájen pátý díl mezinárodního bienále ENTER, letos s podtitulem Datapolis. Programu, který tradičně snoubí technologii, umění a vědu, tentokrát dominují témata jako identita jedince v sociálních sítích a život v prostředí plném neviditelných dat, ale i technologicky vylepšená móda.

Během symposia, které bude probíhat v pátek a v sobotu, návštěvníci moci vyslechnout a debatovat s umělci a akademiky z celého světa. Tématům bude dominovat život ve městě a jeho virtuálních vrstvách nebo zmíněná proměna identity v rámci sociálních sítí.

Na nedělní odpoledne je připravena například procházka Prahou s americkým umělcem Markem Shepardem: ten v ulicích města představí projekt Serendipitor, který funguje na základě upravené navigace v mobilním telefonu.

Foto: CIANT

Zájem představit se na bienále projevily dvě stovky umělců. Kurátoři pod vedením Pavla Sedláka nakonec vybrali třiapadesát projektů.

"Při organizování prvního bienále byla technologie mnohem méně dostupná než dnes," říká Pavel Smetana, ředitel pořádajícího Centra pro umění a nové technologie CIANT. "Každý Enter nás posunul dál. Letos je to od multimediálních a interaktivních instalací k projektům akcentujícím obsah."

Josef Šlerka například v rámci projektu Zmizelé Sudety 2.0 představí, jak je možné úpravou geolokační sociální sítě Foursquare procházet virtuálně místy, která už v reálném světě neexistují. Umělci Ricardo O´Nascimento a Tiago Martins představí boty Rambler, které při každém kroku odešlou tweet do sociální sítě Twitter.

MIT SENSEable City Lab pak návštěvníkům ukáží, jak daleko a jak nesmyslně cestuje odpad, který lidé ve městech generují. Projekt pochází z amerického Seattlu, kde 500 dobrovolníků opatřovalo své odpadky zařízením, jež zpět vysílalo informace o poloze. Sedm dní sledování odpadu pak vytvořilo na mapě USA šokující obrazce.

Na své si přijdou milovníci módy. Jenny Chowdhury připravila kolekci 802.11 Apparel. V Praze bude k vidění například WiFi Jacket -  jeho květinové motivy se rozsvěcují a pohasínají na základě síly signálu WiFi, který je na místě právě k dispozici.

Do programu bienále zasáhne i veřejnost - a to v rámci soutěže MOB. Do konce března mohl kdokoliv porotě zaslat maximálně tříminutové video ze svého mobilu. Téma: zachytit neotřele a invenčně část města, ve které žijeme. Nejlepší příspěvky budou k vidění v Divadle Archa v sobotu ráno.

Archa se stane i místem tanečních performancí. Představení Adapt:Act vzniklo spoluprací tvůrců z Česka, Portugalska, Rumunska a Belgie. Diváci uvidí spojení moderního tance s interaktivní virtuální scénografií. Zvuková i vizuální kulisa je přímo na pódiu a v reálném čase tvořena samotnými tanečníky.

Holešovickým Cross Clubem pak bude v sobotu večer otřásat witch house. Své sety odehrají holandští Stellar Om Source nebo britští Story of Isaac. Českou scénu budou reprezentovat pražští Reverend Dick nebo pardubičtí Tempelhof. Audiovizuální nářez pak bude pokračovat až do rána.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 35 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 54 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy