Člověk je pánem času, ale musí sebou hodit

Kultura Kultura
1. 5. 2012 21:00
Video z happeningu, který v Berlíně měří čas na digitálních hodinách ze dřeva
Foto: Jan Lipold

Berlín - Chcete znát přesný čas? Zjistěte ho na obřích digitálních hodinách ze dřeva navržených a zrealizovaných Markem Formankem v berlínském sochařském parku. Celý den je tvořilo a každou minutu měnilo 72 stavitelů v několika týmech. Měli by zvládnout celkem 1611 změn hodin o rozměrech 4 krát 12 metrů, skládajících se ze třiceti prken.

Přesný čas se dozvíte zde: http://iprl.wz.cz/.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy