Besser: Transformace ND a SOP hned uspoří 22 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 10. 2011 15:27
Úspory by měly umožnit zvyšování odměn umělců
Foto: Jan Langer

Praha - Už první fáze kontroverzní transformace Národního divadla a Státní opery Praha, kterou ministerstvo kultury připravuje pro letošní a příští rok, by měla přinést výrazné úspory. Především na manažerských platech by se mělo ušetřit až 22,3 milionu korun, uvedl na pondělní tiskové konferenci ministr Jiří Besser (za TOP 09). Proti slučování obou scén však opět protestovali především umělci ze SOP.

Úspory by měly umožnit postupné zvyšování odměn umělců, kteří se prý o místa obávat nemusejí. Zeštíhlí zřejmě administrativa. "Protože budeme chtít vylepšit podmínky těchto institucí, tak v rámci rozpočtu ministerstva kultury tyto finanční prostředky budou ponechány. Naopak se budeme snažit rozpočet této instituce navýšit, abychom nedostatek financí dokázali napravit," řekl Besser.

O navýšení rozpočtu pro ministerstvo kvůli tomu ale Besser ministerstvo financí zřejmě nepožádá. Celý proces transformace přesáhne konec funkčního období současné vlády, potrvá do roku 2014. Ministerstvo také zadalo procesně-personální audit.

Čtěte také:
Státní opera vypískala Černého za obhajobu slučování

Před budovou ministerstva se sešly desítky protestujících, především zaměstnanců SOP. Za transformací vidí spíše ekonomické zájmy mionisterstva než snahu o zvýšení umělecké úrovně.

"Kritika ministerstva kultury je pořád stejná, nevidíme jediný důvod, že by jejich řešení bylo podložené argumenty. Nejedná se ani o peníze, ani o zvýšení kvality. Tomu nerozumějí, takže to nemůžou hodnotit," řekl zástupce odborů SOP Petr Pergel. Trvají na zachování samostatnosti obou souborů.

Foto: Aktuálně.cz

Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo zhruba 20 000 lidí. Ministerské aktivity kritizuje řada odborníků. Podpořil je i Senát, který označil propojení za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné.

Ministr v pondělí zdůraznil, že rozhodnutí transformovat ND a SOP bylo jednoznačně správné a nutné. Nutnost změny prý vyplývá z hospodářských výsledků SOP v posledních deseti letech.

V roce 2002 měla schodek ve výši téměř 24 milionů, o dva roky později pomohl zřizovatel dorovnat ztrátu 20 miliony korun. V loňském roce opět SOP hospodařila s deficitem, tentokrát 13,5 milionu korun. Na rozdíl od SOP je od roku 2004 v ND hospodářský výsledek vyrovnaný.

"Příprava majetkového propojení obou scén probíhá podle plánu, klíčový akt první fáze nastane 1. ledna 2012. Hrací plán sezony 2012/13 pro všechny scény ND bude připraven do konce tohoto roku," řekl ředitel Národního divadla a Státní opery Praha Ondřej Černý, na jehož místo bude příští rok vypsáno výběrové řízení. Dramaturgický plán představí do konce tohoto roku.

Ministerstvo podle ředitele tiskového odboru Stanislava Brunclíka na svém webu zveřejnilo celkové znění transformace ND a SOP. V první fázi ministerstvo plánuje rekonstruovat budovu SOP, zadat podmínky pro vybudování nového výrobního a skladového komplexu ND, dorovnat platy zaměstnanců SOP na úroveň ND a vyjednávat o kolektivní smlouvě.

Chystá také změnu statutu Národního divadla, kterého se bude týkat i zřízení takzvané správní a umělecké, respektive dramaturgické rady ND. Správní rada bude poradním orgánem MK a pravidla jejího fungování budou ukotvena ve statutu ND. Bude schvalovat strategická rozhodnutí týkající se rozvoje ND, kontrolovat ekonomický chod a ve spolupráci s experty vyhodnocovat uměleckou činnost.

Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů. Stejně tak bude zachována značka Státní opera Praha. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky. Činohry ND se reforma netýká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy