reklama
 
 

Besser odvolal ředitele Národního filmového archivu

18. 11. 2011 16:03
Lidovky.cz: Může to souviset s výběrovým zřízením

Praha  - Ministr kultury Jiří Besser odvolal 11. listopadu dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Rozhodnutí může souviset s Opělovým nesouhlasem se zúženým výběrovým zřízením na stavbu nových budov archivu, píše server Lidovky.cz.

Odvolání Opěly je podle serveru dáváno do souvislostí s výstavbou nové budovy archivu v pražských Jinonicích a nového depozitáře v Hradištku u Prahy. Na ředitele NFA někdo údajně naléhal, aby souhlasil se zúženým výběrovým zřízením na stavební firmy. Opěla však trval na řádném řízení.

Ministerstvo kultury zatím nevydalo ke změnám v archivu žádný komentář. Vedoucí tiskového odboru resortu Stanislav Brunclík sdělil, že pokud ví, došlo ze strany vedení NFA k "jistému finančnímu pochybení, čímž nemá být řečeno, že by se snad obohatil ředitel Opěla".

 Besser již vypsal výběrové řízení na nového ředitele, rozhodnout se má do konce listopadu. Do té doby byl vedením archivu pověřen Besserův náměstek František Mikeš. Serveru řekl, že před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh".

Na otázku, zda těmito úkoly mínil rychlou zakázku pro stavební firmy, Mikeš nereagoval. "Pan Opěla má ve svých dvaasedmdesáti letech nárok na odpočinek, takže nevím, co je na jeho odvolání podivného," dodal jen.

Opěla stál v čele NFA od roku 1992. Za tu dobu se mu podařilo stabilizovat tradiční instituci, jež shromažďuje jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví, a vytvořit z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum.

autoři: Kultura, ČTK | 18. 11. 2011 16:03

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama