Besser odvolal ředitele Národního filmového archivu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 11. 2011 16:03
Lidovky.cz: Může to souviset s výběrovým zřízením
Národní filmový archiv distribuuje zrestaurovanou kopii Markéty Lazarové
Národní filmový archiv distribuuje zrestaurovanou kopii Markéty Lazarové | Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Ministr kultury Jiří Besser odvolal 11. listopadu dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Rozhodnutí může souviset s Opělovým nesouhlasem se zúženým výběrovým zřízením na stavbu nových budov archivu, píše server Lidovky.cz.

Odvolání Opěly je podle serveru dáváno do souvislostí s výstavbou nové budovy archivu v pražských Jinonicích a nového depozitáře v Hradištku u Prahy. Na ředitele NFA někdo údajně naléhal, aby souhlasil se zúženým výběrovým zřízením na stavební firmy. Opěla však trval na řádném řízení.

Ministerstvo kultury zatím nevydalo ke změnám v archivu žádný komentář. Vedoucí tiskového odboru resortu Stanislav Brunclík sdělil, že pokud ví, došlo ze strany vedení NFA k "jistému finančnímu pochybení, čímž nemá být řečeno, že by se snad obohatil ředitel Opěla".

 Besser již vypsal výběrové řízení na nového ředitele, rozhodnout se má do konce listopadu. Do té doby byl vedením archivu pověřen Besserův náměstek František Mikeš. Serveru řekl, že před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh".

Na otázku, zda těmito úkoly mínil rychlou zakázku pro stavební firmy, Mikeš nereagoval. "Pan Opěla má ve svých dvaasedmdesáti letech nárok na odpočinek, takže nevím, co je na jeho odvolání podivného," dodal jen.

Opěla stál v čele NFA od roku 1992. Za tu dobu se mu podařilo stabilizovat tradiční instituci, jež shromažďuje jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví, a vytvořit z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy