Pro vítězství si ve Varech dotančil třicátník Henrik

ČTK Jan Gregor ČTK, Jan Gregor
7. 7. 2012 20:44
Přehled všech cen udělených na MFF KV 2012
Foto: Jiří Herman / www.hermina.cz

Karlovy Vary - Absolutním vítězem hlavní soutěže na festivalu v Karlových Varech se stal norský film debutujícího režiséra Martina Lunda Henrik. Komedie o nezralém třicátníkovi vyniká skvěle napsanými dialogy a odpozorovanými situacemi. Režisér na pódiu přiznal, že je trochu v šoku. „Je to bláznivé, ale v dobrém," uvedl. „V našem filmu je na začátku scéna, v níž hlavní postava tančí. Já budu tančít celou noc, doufám, že se ke mně připojíte," dodal.

Cenu Lundovi předala Susan Sarandonová, která převzala od ředitele festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový globus za celoživotní přínos. Věnovala tuto cenu přítelkyni a významné americké režisérce a scenáristce Noře Ephronové, která před pár týdny zemřela.

Zvláštní cenu poroty si odnesl film Marca Tullia Giordany Román o jednom masakru. Politické dokudrama se zabývá vyšetřováním bombového útoku v Zemědělské bance na Piazza Fontana v Miláně, při němž zahynulo 17 lidí a dalších 88 bylo zraněno.

Cenu za nejlepší režii porota udělila quebeckému režisérovi Rafaëlu Ouelletovi za film Kamion, civilní drama o vztahu otce se svými dvěma syny.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon rozdělili porotci mezi dva herce. Odnesl si ji jak titulní hrdina filmu Henrik Rafaelsen, tak představitel vyšinutého válečného veterána v polském filmu Zabít bobra Eryk Lubos. Herec se na pódiu dojal natolik, že skoro nemohl přečíst svůj projev připravený v češtině.

Nejlepší herečkou hlavní soutěže se stala Leila Hatami za roli ve filmu svého manžela Aliho Mossafy Poslední krok. Herečka se loni proslavila po celémn světě rolí hlavní hrdinky v oscarovém snímku Rozchod Nadera se Simin.

Foto: Jiří Hermnan / www.hermina.cz

Hlavní porota v čele s ředitelem newyorského filmového festivalu Richardem Peňou udělila dvě zvláštní uznání. Jedno si za výkon v řeckém filmu Chlapec pojídající ptačí zob odnesl Yannis Papadopoulos, který ve filmu ztvárnil extrémně chudého mladého muže.

Druhé zvláštní uznání našlo adresáta v ústřední čtveřici snímku Polski film. Josef Polášek, Tomáš Matonoha a Pavel Liška převzali cenu za nepřítomného Marka Daniela. Pavel Liška vyjádřil vděk, že získal cenu od mezinárodní poroty, takže snad je podle něj film srozumitelný i za hranicemi.

Hlavní cenu další soutěže Na východ od západu získala režisérka Eva Neyman za černobílé komorní válečné drama Dům s věžičkou. Zvláštní uznání získalo v této soutěží lotyšské sci-fi drama Aurora.

Nejlepším dokumentem se stal film bulharského režiséra Iliana Meteva Poslední záchranka v Sofii o neutěšené situaci v tamním zdravotnictví. V kategorii krátkometrážního dokumentu triumfoval Sergio Oksman se svou rekonstrukcí historie jedné rodiny nazvanou Příběh pro Modlinovy. Zvláštní uznání poroty dokumentárních filmů získala Helena Třeštíková za Soukromý vesmír.

Foto: Jiří Herman / www.hermina.cz

Cenu Nezávislá kamera za nejlepší film ze sekce Fórum nezávislých získal srbský režisér Miroslav Momčilovič se svou černohumornou komedií natočenou v jednom záběru, která se jmenuje Smrt člověka na Balkáně. Diváckou cenu vyhrál belgický snímek Hasta La Vista, vyprávějící o cestě tří postižených kamarádů za sexuálním dobrodružstvím. Cenu převzala Radana Korená za AČFK, která film bude u nás distribuovat v kinech.

Odpoledne se předávaly také nestatutární ceny. Íránský soutěžní film Poslední krok si oblíbili filmoví kritici z mezinárodní federace FIPRESCI. Ocenění od Ekumenické poroty patří kanadskému Kamionu. Zvláštním uznáním stejná porota ocenila portugalsko-finský filozofický western Na slaměné cestě. Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří vybírala nejlepší film ze soutěžní sekce Na východ od Západu a svou cenu FEDEORA přiřkla českým Poupatům. Cena NETPAC za nejlepší asijský film patří turecko-řecké koprodukci Za kopcem.


 

Přehled cen 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Soutěž celovečerních filmů

Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film

Henrik (Mer eller mindre mann); Norsko, 2012. Režie: Martin Lund

Zvláštní cena poroty

Román o jednom masakru (Romanzo di una strage); Itálie, 2012. Režie: Marco Tullio Giordana

Cena za režii

Rafaël Ouellet za film Kamion (Camion); Kanada, 2012

Cena za nejlepší ženský herecký výkon

Lejla Hatamiová za roli ve filmu Poslední krok (Peleh akhar); Írán, 2012. Režie: Alí Mosaffa

Cena za nejlepší mužský herecký výkon

Henrik Rafaelsen za roli ve filmu Henrik (Mer eller mindre mann); Norsko, 2012. Režie: Martin Lund

Eryk Lubos za roli ve filmu Zabít bobra (Zabić bobra); Polsko, 2012. Režie: Jan Jakub Kolski

Zvláštní uznání

Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek za roli ve filmu Polski film; ČR, Polsko, 2012. Režie: Marek Najbrt

Jannis Papadopulos za roli ve filmu Chlapec pojídající ptačí zob (To agori troi to fagito tou pouliou); Řecko, 2012. Režie: Ektoras Lygizos

Soutěž Na východ od Západu

Hlavní cena

Dům s věžičkou (Dom s bashenkoy); Ukrajina, 2012. Režie: Eva Neymannová

Zvláštní uznání

Aurora (Vanishing Waves); Litva, Francie, Belgie, 2012. Režie: Kristina Buožytová, Bruno Samper

Soutěž dokumentárních filmů

Cena za nejlepší dokumentární film (nad 30 minut)

Poslední záchranka v Sofii (Poslednata lineika na Sofia); Bulharsko, Chorvatsko, Německo, 2012. Režie: Ilian Metev

Cena za nejlepší dokumentární film (do 30 minut)

Příběh pro Modlinovy (Story for the Modlins); Španělsko, 2012. Režie: Sergio Oksman

Zvláštní uznání

Soukromý vesmír (Private Universe); ČR, 2012. Režie: Helena Třeštíková

Soutěž Fóra nezávislých

Cena Nezávislá kamera

Smrt člověka na Balkáně (Smrt čoveka na Balkanu); Srbsko, 2012. Režie: Miroslav Momčilović

Další ceny udělené na festivalu

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Helen Mirrenová

Susan Sarandonová

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary

Josef Somr

Divácká cena deníku Právo

Hasta la vista! (Hasta la vista!); Belgie, 2011. Režie: Geoffrey Enthoven

Nestatutární ceny

Europa Cinemas Label

Román o jednom masakru (Romanzo di una strage); Itálie, 2012. Režie: Marco Tullio Giordana

Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)

Poslední krok (Peleh akhar); Írán, 2012. Režie: Alí Mosaffa

Cena ekumenické poroty

Kamion (Camion); Kanada, 2012. Režie: Rafaël Ouellet

Zvláštní uznání ekumenické poroty

Na slaměné cestě (Estrada de Palha); Portugalsko, Finsko, 2011. Režie: Rodrigo Areias

Cena FEDEORA (Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří)

Poupata; ČR, 2011. Režie: Zdeněk Jiráský

Cena NETPAC

Za kopcem (Tepenin ardi); Turecko, Řecko, 2012. Režie: Emin Alper

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy