Ostrava slaví 750 let. Od Janáčkovy konzervatoře dostane Hudební rodný list

ČTK ČTK
27. 11. 2017 10:19
Janáčkova konzervatoř v Ostravě vytvořila u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky města Hudební rodný list. Soubor skladeb má přiblížit hudební historii Ostravy od středověku až po současnost. Projekt konzervatoř představí na středečním koncertě.
Součástí koncertu bude i skladba od Leoše Janáčka, který žil v Hukvaldech. | Video: YouTube

Hudební rodný list od Janáčkovy konzervatoře pro město Ostrava bude obsahovat klasické písně, ostravské skladby i jazz a šanson. Podle mluvčí školy Michaely Dvořákové půjde o poutavou procházku ostravskou hudební historií osmi staletí. 

Hudební rodný list v tištěné podobě bude škola prezentovat na koncertě 29. listopadu, ještě tentýž den se pak slavnostně uloží do dřevěné truhly jako vzkaz budoucím generacím. Součástí tištěného provedení Hudebního rodného listu jsou i doprovodné texty k hudební historii města.

Kromě studentů Janáčkovy konzervatoře Ostrava představí Hudební rodný list například i vokalistka Dana Vrchovská, v jejímž podání zazní jazzové evergreeny, a držitelka Ceny Thálie z roku 2014 Hana Fialová s muzikálovými melodiemi a šansony.

V programu koncertu zazní i Song for Ostrava, který městu u příležitosti výročí věnovalo partnerské město Katovice. Autorem skladby je Paweł Tomaszewski.

Ve středu v krajské metropoli oslavy 750. výročí vyvrcholí. Skončí v den, který je uvedený v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku z roku 1267 v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy