Ostrava slaví 750 let. Od Janáčkovy konzervatoře dostane Hudební rodný list

ČTK ČTK
27. 11. 2017 10:19
Janáčkova konzervatoř v Ostravě vytvořila u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky města Hudební rodný list. Soubor skladeb má přiblížit hudební historii Ostravy od středověku až po současnost. Projekt konzervatoř představí na středečním koncertě.
Součástí koncertu bude i skladba od Leoše Janáčka, který žil v Hukvaldech. | Video: YouTube

Hudební rodný list od Janáčkovy konzervatoře pro město Ostrava bude obsahovat klasické písně, ostravské skladby i jazz a šanson. Podle mluvčí školy Michaely Dvořákové půjde o poutavou procházku ostravskou hudební historií osmi staletí. 

Hudební rodný list v tištěné podobě bude škola prezentovat na koncertě 29. listopadu, ještě tentýž den se pak slavnostně uloží do dřevěné truhly jako vzkaz budoucím generacím. Součástí tištěného provedení Hudebního rodného listu jsou i doprovodné texty k hudební historii města.

Kromě studentů Janáčkovy konzervatoře Ostrava představí Hudební rodný list například i vokalistka Dana Vrchovská, v jejímž podání zazní jazzové evergreeny, a držitelka Ceny Thálie z roku 2014 Hana Fialová s muzikálovými melodiemi a šansony.

V programu koncertu zazní i Song for Ostrava, který městu u příležitosti výročí věnovalo partnerské město Katovice. Autorem skladby je Paweł Tomaszewski.

Ve středu v krajské metropoli oslavy 750. výročí vyvrcholí. Skončí v den, který je uvedený v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku z roku 1267 v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy