reklama
 
 

Národní divadlo poprvé v Česku uvede operu Billy Budd. Vypráví krutý příběh z napoleonských válek

11. 1. 2018 10:38
První premiérou Opery Národního divadla v novém roce bude 18. ledna Billy Budd od Benjamina Brittena. V České republice se dílo o nevinnosti i potlačované sexualitě, napsané dle stejnojmenného románu Hermana Melvilla, hraje poprvé. Režie se ujal Daniel Špinar, kapitána Vereho zazpívá Štefan Margita.

Opera Billy Budd, která obsahuje pouze mužské charaktery, patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. Vypráví příběh, jenž se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Národní divadlo operu uvede v české premiéře. 

Chlapec Billy se v představení stane předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta, který Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. Kapitán Vere stojí před rozhodnutím, zda udělit milost nevinnému, nebo dodržet válečný zákon.

Vyhledávaný tenorista s úspěšnými zkušenostmi s působením na nejslavnějších světových operních scénách – La Scale v Miláně, Covent Garden v Londýně, Metropolitní opeře v New Yorku a mnohých dalších – se vůbec poprvé ve své kariéře představí v roli kapitána Verea v opeře Billy Budd skladatele Benjamina Brittena. „Má role mě fascinuje nejen pěveckým, ale i hereckým pojetím. Navíc jsem si ji chtěl vždy zazpívat, nyní to bude pro mě debut. Před patnácti lety jsem tuto nádhernou Brittenovu operu slyšel v Paříži a velmi mne zasáhla, okouzlila a naprosto nadchla,“ popisuje svou roli Štefan Margita. Brittenova opera Billy Budd se nikdy na českých jevištích nehrála, přitom patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. V hlavních rolích uvidíte Američana Christophera Bolduca, izraelského basbarytonistu Gidona Sakse a tenoristu Štefana Margitu. Orchestr a Sbor Státní opery řídí Christopher Ward, režie se ujme Daniel Špinar. Premiéry 18. a 20. ledna, dále uvádíme 25. a 28. ledna v Národním divadle: http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/11988

Zveřejnil(a) Národní divadlo opera dne 10. Leden 2018

Režie opery se ujal Daniel Špinar, titulní roli ztvární americký barytonista Christopher Bolduc. Jako Claggart se představí izraelský basbarytonista Gidon Saks. V opeře bude zpívat i Štefan Margita, vystoupí v roli Kapitána Vereho.

Orchestr a Sbor Státní opery má řídit Christopher Ward, jenž mimo jiné působí jako šéfdirigent Sárského státního divadla v Saarbrückenu. Billyho Budda považuje za  "velkolepé mistrovské dílo, vyzařující obrovskou energii a sílu".

Naše pojetí bude výtvarnější

Režisér Daniel Špinar řekl, že operu pojímá snově a lehce surrealisticky. "Ačkoliv se jedná o příběh ve válečných časech, hudba je to dost křehká. A to chci podpořit. Naše pojetí by také mělo být výtvarnější, než se běžně dělá." 

Zatímco barytonista Bolduc bude v titulní roli Billyho Budda debutovat, Gidon "Claggart" Saks má s touto operou řadu zkušeností. Poprvé ji nastudoval v roce 1991 pro Skotskou operu. Dvakrát se podílel i na její nahrávce, za tu pod taktovkou Daniela Hardinga získal cenu Grammy.

Premiéru opery Billy Budd dirigoval sám autor Benjamin Britten v Londýně 1. prosince 1951. Roli Kapitána Vereho zpíval Brittenův životní partner, tenorista Peter Pears.

autor: ČTK | 11. 1. 2018 10:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama