Na Colours of Ostrava přijede N.E.R.D. s Pharrellem Williamsem. Nový program představí Kafka Band

Hana Slívová Hana Slívová
21. 3. 2018 10:45
Posledním velkým jménem letošního festivalu Colours of Ostrava je Pharrell Williams, jenž dorazí s kapelou N.E.R.D, která kombinuje hip hop, funk, rock, R&B a elektroniku.
N.E.R.D. | Video: YouTube / N.E.R.D.

Skupinu N.E.R.D. založil na konci 90. let producent Pharrell Williams se svým kamarádem z dětství Chadem Hugem, s nímž tvoří také producentské duo The Neptunes. Společně vydali pět alb. Kapela kombinuje hip hop, funky, rock, R&B a elektroniku.

"N.E.R.D zahraje v České republice vůbec poprvé, a rozšíří tak seznam letošních domácích premiér, který zahrnuje například Jessie J, Grace Jonesovu, Ziggy Marleyho a kapely London Grammar nebo Calexico," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. 

Na Colours of Ostrava dorazí také Nor Kygo, jeden z komerčně nejúspěšnějších současných světových producentů, skladatelů a DJ taneční hudby.

Prvním českým jménem je kapela Kafka Band, která v Ostravě uvede českou premiéru scénického koncertu Amerika podle nedokončeného románu Franze Kafky. Po Zámku jde o druhý Kafkův román, který kapela převádí do hudební podoby. "Amerika je román o americkém snu naruby," říká spisovatel Jaroslav Rudiš, jenž v Kafka Band zpívá a recituje Kafkovy texty.

Společně s režisérem Alexanderem Riemenschneiderem a bandem knihu adaptoval pro divadlo v německých Brémách. Hudební inscenace měla premiéru v září loňského roku, zvuk sedmičlenné kapely se od Zámku, který se také hrál v divadle, výrazně posunul.

Colours of Ostrava (18. - 21. 7. 2018)

Kdo zahraje: 
N.E.R.D., Kygo, Jessie J, Grace Jonesová, London Grammar, Joss Stoneová, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Beth Ditto, Future Islands, Calexico, Kaleo, Ziggy Marley, Jon Hopkins, GusGus, Cigarettes After Sex, Mura Masa, Aurora a další

"Je chladnější, strojovější, větší prostor mají syntetizátory, ale také vocodery a elektronické bicí," dodává kytarista a kapelník Dušan Neuwerth. Koncert doprovodí videoprojekce, o které se opět postará VJ Clad.

Festival letos nabídne i široký výběr osobností africké hudby. Vystoupí například Grammy oceněná zpěvačka, bubenice a tanečnice Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, senegalský zpěvák Cheikh Lô, v jehož hudbě se prolíná senegalský mbalax, nigerijský afrobeat, konžská rumba, akustické Trio Da Kali tvořící nové dějiny malijské hudby, které loni natočilo oceňované album s Kronos Quartetem, nebo Grammy oceněná malijská zpěvačka Oumou Sangaré. Vrátí se i senegalský zpěvák a raper Faada Freddy, tentokrát však s legendárním hiphopovým projektem Daara J Family. 

Letos potřetí se bude konat i diskusní fórum Meltingpot, kam dorazí 150 hostů z různých oborů. Potvrzená je účast německého odborníka na celostní medicínu Ruedigera Dahlkeho, Francouze Bruna Mariona, jenž poradí, jak využít teorii chaosu v praktickém životě, nebo geologa a popularizátora vědy Václava Cílka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy