Na Colours of Ostrava přijede N.E.R.D. s Pharrellem Williamsem. Nový program představí Kafka Band

Posledním velkým jménem letošního festivalu Colours of Ostrava je Pharrell Williams, jenž dorazí s kapelou N.E.R.D, která kombinuje hip hop, funk, rock, R&B a elektroniku.
N.E.R.D. | Video: YouTube / N.E.R.D.

Skupinu N.E.R.D. založil na konci 90. let producent Pharrell Williams se svým kamarádem z dětství Chadem Hugem, s nímž tvoří také producentské duo The Neptunes. Společně vydali pět alb. Kapela kombinuje hip hop, funky, rock, R&B a elektroniku.

"N.E.R.D zahraje v České republice vůbec poprvé, a rozšíří tak seznam letošních domácích premiér, který zahrnuje například Jessie J, Grace Jonesovu, Ziggy Marleyho a kapely London Grammar nebo Calexico," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. 

Na Colours of Ostrava dorazí také Nor Kygo, jeden z komerčně nejúspěšnějších současných světových producentů, skladatelů a DJ taneční hudby.

Prvním českým jménem je kapela Kafka Band, která v Ostravě uvede českou premiéru scénického koncertu Amerika podle nedokončeného románu Franze Kafky. Po Zámku jde o druhý Kafkův román, který kapela převádí do hudební podoby. "Amerika je román o americkém snu naruby," říká spisovatel Jaroslav Rudiš, jenž v Kafka Band zpívá a recituje Kafkovy texty.

Společně s režisérem Alexanderem Riemenschneiderem a bandem knihu adaptoval pro divadlo v německých Brémách. Hudební inscenace měla premiéru v září loňského roku, zvuk sedmičlenné kapely se od Zámku, který se také hrál v divadle, výrazně posunul.

Colours of Ostrava (18. - 21. 7. 2018)

Kdo zahraje: 
N.E.R.D., Kygo, Jessie J, Grace Jonesová, London Grammar, Joss Stoneová, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Beth Ditto, Future Islands, Calexico, Kaleo, Ziggy Marley, Jon Hopkins, GusGus, Cigarettes After Sex, Mura Masa, Aurora a další

"Je chladnější, strojovější, větší prostor mají syntetizátory, ale také vocodery a elektronické bicí," dodává kytarista a kapelník Dušan Neuwerth. Koncert doprovodí videoprojekce, o které se opět postará VJ Clad.

Festival letos nabídne i široký výběr osobností africké hudby. Vystoupí například Grammy oceněná zpěvačka, bubenice a tanečnice Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, senegalský zpěvák Cheikh Lô, v jehož hudbě se prolíná senegalský mbalax, nigerijský afrobeat, konžská rumba, akustické Trio Da Kali tvořící nové dějiny malijské hudby, které loni natočilo oceňované album s Kronos Quartetem, nebo Grammy oceněná malijská zpěvačka Oumou Sangaré. Vrátí se i senegalský zpěvák a raper Faada Freddy, tentokrát však s legendárním hiphopovým projektem Daara J Family. 

Letos potřetí se bude konat i diskusní fórum Meltingpot, kam dorazí 150 hostů z různých oborů. Potvrzená je účast německého odborníka na celostní medicínu Ruedigera Dahlkeho, Francouze Bruna Mariona, jenž poradí, jak využít teorii chaosu v praktickém životě, nebo geologa a popularizátora vědy Václava Cílka. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy