FOTO To bylo tenkrát, když v Dobroníně Češi vraždili Němce

Podívejte se na fotografie z představení o dobronínském masakru přímo v Dobroníně.
Oslavy otevření nové sokolovny podpořil svým slibem náčelník dobrodínských sokolů. "Slibuji, že minimálně dvakrát do roka připraví naši sokolové ochotnické předsatvení," říká se slzami v očích náčelník.
Součástí veřejného zasedání rady byl doslova každý. Rozdíl mezi divákem a hercem byl smazán už při vstupu do sokolovny.
"Otec mi říkal, ať jdu s nimi. Hrát jim do kroku .na klarinet," vzpomíná jediný žijící svědek oslav konce druhé světové války v květnu roku
...
Foto: Anna Vedralová
Anna Vedralová, Jitka Lanšperková
Aktualizováno 26. 10. 2014 13:07
Otec chtěl, abych šel s nimi a hrál jim do kroku na klarinet. Tak zní svědectví jediného žijícího svědka květnových událostí roku 1945. Hra Dechovka poprvé přijela do Dobrodína, kde se vše odehrálo.

Fotogalerie - Do dobrodínské sokolovny se nastěhovalo divadlo Vosto5 se svojí inscenací Dechovka vyprávějící příběh o odusunu Němců po válce. Součástí představení se stávají sami diváci, kteří jsou zapojeni přímo do děje, hospodské jim nalévají pivo a na konci jsou to právě oni, kdo tvoří děj při diskuzi.

"Původně jsem napsal scénář pro film. Při výstupu na Kilimandžáro jsem si však uvědomil, pak přišel ten spásný nápad vyprávět příběh dohadů o německých obětech poválečného odsunu ve třech obrazech a navodit atmosféru jednoho místa, jedné vesnice a pár desítek lidí. Proto jsme dnes tady v Dobrodínské sokolovně," vysvětlil režisér Havelka, proč se zaměřil pouze na Dobrodín.

Sám režisér do Dobrodína několikrát přijel a povídal si s místními, které náhodně zastavoval na ulici. "Často se mnou o této kauze nechtěli mluvit. Někdy jsem je musel přemlouvat. Hodně mě ale zajímal pohled médií na celou kauzu, takže mezi hlavní prameny patřily především novinové články a internetové diskuze o pomníku," popisuje sběr dat Havelka.

"Svět není jen černý a bílý. Některá období naší historie byla prostě hezčí. Jiná horší. Nesnažíme se nikoho obhajovat. Ale dechovku hrajeme nejlepší," uzavřel diksuzi Jan Kalina z kapely Sto zvířat, která pro Dechovku složila hudbu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy