Režisér Radok v Brně uvede opery Martinů a Poulence, spojují je iluze a čas

ČTK ČTK
6. 6. 2019 17:55
Dvě zdánlivě nesouvisející díla v Národním divadle Brno spojí uznávaný režisér David Radok. Novou operní inscenaci složí ze Tří fragmentů z Juliette od Bohuslava Martinů a Lidského hlasu s hudbou Francise Poulence.
Tři fragmenty z Juliette a Lidský hlas budou mít premiéru příští pátek.
Tři fragmenty z Juliette a Lidský hlas budou mít premiéru příští pátek. | Foto: Národní divadlo Brno

Podobně už Radok v Brně dříve sloučil jednoaktovky Modrovousův hrad od Bély Bartóka a Očekávání skladatele Arnolda Schönberga. V obou případech šlo o koprodukci s operním domem ve švédském Göteborgu.

Režisér David Radok na archivním snímku.
Režisér David Radok na archivním snímku. | Foto: Martin Svozílek

"Pro mě je zajímavé to, že se spojí dva příběhy, které spolu na povrchu nesouvisí, ale kde se dá najít nějaký společný jmenovatel a vytvořit ze dvou příběhů jeden," vysvětluje Radok, který zároveň oceňuje odvahu brněnského operního souboru vydávat se neprošlapanými stezkami.

Juliette od Bohuslava Martinů, která měla premiéru roku 1938, patří k nemnoha čistě surrealistickým operám.

Surrealistické prvky spatřuje Radok také v Lidském hlasu, což je monodrama Francise Poulence z roku 1958, zachycující poslední řeč ženy s milencem. Publikum z něho ale slyší jen jednu stranu, navíc hovor neustále přerušují technické výpadky.

Společným jmenovatelem děl jsou podle Davida Radoka dvě témata - iluze a čas. "Ta iluze je v tom, že si vytváříme iluzi o lidech, které potkáváme, o lidech, do kterých se zamilujeme, o lidech, se kterými žijeme. My ale máme také iluzi o sobě samých," rozvádí Radok, který je tentokrát i autorem scénografie. Inspiroval se dílem dánského malíře Vilhelma Hammershøie.

Protagonistkou večera bude dvojnásobná držitelka ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

V první části večera ztvární Juliette, ve druhé zůstane na jevišti sama s telefonním sluchátkem. "Bude to velká výzva, každá zkouška byla emotivně velmi náročná," avizuje Kačírková.

Přesto se prý již nemůže dočkat premiéry, která se uskuteční příští pátek 14. června v Janáčkově divadle. Do konce sezony pak následují ještě reprízy 16., 25. a 26. června.

Kombinaci fragmentů z Juliette a Lidského hlasu už David Radok nastudoval v Göteborgu. Hlavní ženskou úlohu tam zpívala Švédka Kerstin Avemová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy