Režisér Radok v Brně uvede opery Martinů a Poulence, spojují je iluze a čas

ČTK ČTK
6. 6. 2019 17:55
Dvě zdánlivě nesouvisející díla v Národním divadle Brno spojí uznávaný režisér David Radok. Novou operní inscenaci složí ze Tří fragmentů z Juliette od Bohuslava Martinů a Lidského hlasu s hudbou Francise Poulence.
Tři fragmenty z Juliette a Lidský hlas budou mít premiéru příští pátek.
Tři fragmenty z Juliette a Lidský hlas budou mít premiéru příští pátek. | Foto: Národní divadlo Brno

Podobně už Radok v Brně dříve sloučil jednoaktovky Modrovousův hrad od Bély Bartóka a Očekávání skladatele Arnolda Schönberga. V obou případech šlo o koprodukci s operním domem ve švédském Göteborgu.

Režisér David Radok na archivním snímku.
Režisér David Radok na archivním snímku. | Foto: Martin Svozílek

"Pro mě je zajímavé to, že se spojí dva příběhy, které spolu na povrchu nesouvisí, ale kde se dá najít nějaký společný jmenovatel a vytvořit ze dvou příběhů jeden," vysvětluje Radok, který zároveň oceňuje odvahu brněnského operního souboru vydávat se neprošlapanými stezkami.

Juliette od Bohuslava Martinů, která měla premiéru roku 1938, patří k nemnoha čistě surrealistickým operám.

Surrealistické prvky spatřuje Radok také v Lidském hlasu, což je monodrama Francise Poulence z roku 1958, zachycující poslední řeč ženy s milencem. Publikum z něho ale slyší jen jednu stranu, navíc hovor neustále přerušují technické výpadky.

Společným jmenovatelem děl jsou podle Davida Radoka dvě témata - iluze a čas. "Ta iluze je v tom, že si vytváříme iluzi o lidech, které potkáváme, o lidech, do kterých se zamilujeme, o lidech, se kterými žijeme. My ale máme také iluzi o sobě samých," rozvádí Radok, který je tentokrát i autorem scénografie. Inspiroval se dílem dánského malíře Vilhelma Hammershøie.

Protagonistkou večera bude dvojnásobná držitelka ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

V první části večera ztvární Juliette, ve druhé zůstane na jevišti sama s telefonním sluchátkem. "Bude to velká výzva, každá zkouška byla emotivně velmi náročná," avizuje Kačírková.

Přesto se prý již nemůže dočkat premiéry, která se uskuteční příští pátek 14. června v Janáčkově divadle. Do konce sezony pak následují ještě reprízy 16., 25. a 26. června.

Kombinaci fragmentů z Juliette a Lidského hlasu už David Radok nastudoval v Göteborgu. Hlavní ženskou úlohu tam zpívala Švédka Kerstin Avemová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy