Kdo je tady nácek? Ve Hře o kámen jde o víc

Antonín Tesař
5. 3. 2013 6:26
Ve vyhrocené kauze získávali body i Zeman a Bobošíková
Foto: Aktuálně.cz

Jeden svět 2013 - Někdejší reportér Reflexu Jan Gebert měl chuť natočit filmový dokument. Z různých kauz, na které narážel při své práci, si nakonec vybral protestní aktivity občanů Nového Boru proti pamětní desce připomínající skupinu Němců popravených bez soudu ve městě na konci druhé světové války.

Památník byl postavený na žádost příbuzných mrtvých Němců. Aktivisté prohlásili tento památníček za "pomník nacistům" a usilovali o jeho zbourání. V posledních komunálních volbách dokonce pod prapory různých politických stran udělali z této poměrně nenápadné stavby předvolební téma.

Že se Gebertův film Hra o kámen, který měl u nás oficiální premiéru loni v prosinci, objevil v programu festivalu dokumentů o lidskoprávní problematice, je svým způsobem neobvyklé. Hra o kámen totiž neupozorňuje na žádné "bezpráví" a nezastává se obětí. Spíš se blíží pozorování absurdity každodenního veřejného života, kterou zkoumají filmy Víta Klusáka a Filipa Remundy.

Foto: Aktuálně.cz

Konkrétně snímek sleduje spolek, který se v několikanásobném zmatení pojmů zaštiťuje vlastenectvím v boji proti pomníku "nacistům", čímž podle svých slov bojuje proti "neonacismu". Spolek, který jedním dechem vzývá národní rétoriku Václava Klause a angažuje do svého boje proti pomníku také Miloše Zemana a Janu Bobošíkovou.

Jeden z aktivistů Josef Doškář dokonce Geberta veřejně obvinil z toho, že snímek natočil se záměrem celou iniciativu proti pomníku poškodit. Je sice pravda, že v Gebertově filmu zjevně vůbec nejde o to odhalit "pravdu o pomníku" a zkoumat historická fakta, na druhou stranu určitě nemá ambice zdiskreditovat kterýkoli z obou táborů konfliktu. V podstatě jde o podobný případ jako u dokumentu Klusáka a Remundy Český mír, který byl také kritizovaný za to, že se ve "věci radaru" jednoznačně nestaví na žádnou z obou stran. Taková kritika ale přehlíží, že oba filmy míří hlouběji za konkrétní spory, které zachycují.

Hra o kámen je především portrétní dokument věnovaný nejhlasitějšímu z protestujících Pavlovi Danysovi, který je ve filmu skutečně předveden jako groteskní fanatická figurka, proti níž stojí někdejší starosta jako postava tragického hrdiny. V tomto ohledu film skutečně zjednodušuje a zplošťuje celou situaci.

Foto: Aktuálně.cz

Jenže daleko důležitější pro Gebertův film (i pro většinu jeho diváků, kteří v konfliktu v Novém Boru nejsou osobně angažovaní) jsou momenty, které ukazují  k obecnějším problémům. Jedním z nich je davová mentalita, která přitakává jednoduchým (tedy obvykle špatným) řešením složitých problémů.

Pozoruhodně snímek také rozkrývá vztahy komunální a vysoké politiky, zejména v pasážích s výstupy Zemana a Bobošíkové. Důležitá je ale i osobní rovina portrétu určitého typu aktivisty a politika, což je také důvod, proč snímek redukuje spor dvou názorových táborů na konflikt dvou osobností - Danyse a starosty.

Vidět takový snímek na festivalu, kde většina promítaných děl má spíš za účel diváky vést či přesvědčovat k určitému názoru, je určitě osvěžující. Hra o kámen je totiž  v užším smyslu umělecký dokument, který překračuje rovinu jednotlivých zobrazovaných událostí či konfliktů a míří k obecnějším problémům, o kterých je nutné vědět, i když zpravidla nemají žádná řešení.

Jeden svět 2013 film Hra o kámen promítá:
 
06.03. 19:30  Atlas velký sál
08.03. 20:00  Ponrepo
10.03. 22:00 Světozor malý sál

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy