Deska Thriller Michaela Jacksona slaví 35. narozeniny. Dodnes je nejprodávanější na světě

ČTK Hana Slívová ČTK, Hana Slívová
30. 11. 2017 15:40
Album Thriller Michaela Jacksona vyšlo přesně před 35 lety. Prvním singlem z alba byl duet s Paulem McCartneym The Girl Is Mine. Vydavatel doufal v úspěch podpořený právě účastí slavného exbeatla McCartneyho. Singl se tehdy dostal nejvýš na druhé místo amerického žebříčku Billboard. V Anglii byl osmý.
Video:

Michael Jackson: Thriller

Thriller

Seznam skladeb: 

  • Wanna Be Startin' Somethin'
  • Baby Be Mine
  • The Girl Is Mine (s Paulem McCartneym)
  • Thriller
  • Beat It
  • Billie Jean
  • Human Nature
  • P.Y.T. (Pretty Young Thing)
  • The Lady In My Life 

Album vyšlo 30. 11. 1982 u firmy Sony. Dodnes je to nejprodávanější deska na světě, zástupci Sony a dědicové Jacksonova majetku tvrdí, že se jí prodalo celkem 105 milionů kusů. Album, které se natáčelo od dubna do listopadu 1982 v hollywoodském studiu Westlake Recording, vyšlo v roce 1984 i v Československu.

Billie Jean, Beat It, Thriller… To jsou písničky z desky Thriller, kterou zpěvák Michael Jackson (1958-2009) vydal přesně před 35 lety, 30. listopadu 1982.

Album v produkci fenomenálního Quincyho Jonese je dodnes nejprodávanější v historii, koupilo si ho přes 100 milionů lidí. Klip k písni Billie Jean, v němž Jackson tančil svůj slavný "moonwalk", byl prvním videem černošského umělce na MTV.

Mimochodem, ve své době nejdražší video za 800 tisíc dolarů natočil režisér John Landis. Téměř čtrnáctiminutový krátký film s hororovou tematikou ukázal tančící zombie i Jacksona s maskou vlkodlaka.

Na desce s Jacksonem spolupracoval také jeho tehdejší dobrý kamarád Paul McCartney, s nímž Jackson nazpíval duet The Girl Is Mine. Šlo o "oplátku" za McCartneyho píseň Girlfriend, již exbeatle původně napsal právě pro Jacksona. Ten ji zařadil na album Off the Wall z roku 1979.

Ačkoliv kritika považuje skladbu The Girl Is Mine za jednu z těch slabších z Thrilleru, vydavatelství ji vyslalo do světa jako první singl. Doufalo v úspěch právě kvůli hostování Paula McCartneyho. Singl se tehdy dostal nejvýš na druhé místo amerického žebříčku Billboard. V Anglii byl osmý.

Michael Jackson on the set of “Billie Jean” #BehindTheScenes #BTS  #MichaelJackson #MJ

Příspěvek sdílený Michael Jackson (@michaeljackson),

V roce 1984 dostal Jackson v souvislosti s Thrillerem osm sošek Grammy, což bylo nejvíc, kolik jich kdy jeden umělec během jednoho udílení dostal. Rekord dorovnal až Carlos Santana, jenž za album Supernatural z roku 1999 získal též osm Grammy.

V roce 2008 přijala Thriller pro nezpochybnitelný kulturní význam do svých sbírek knihovna amerického Kongresu. Podle knihovny album dosáhlo až "mystického národního i světového úspěchu". 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy