Zemřel rokenrolový průkopník a tyran Ike Turner

pav
13. 12. 2007 12:10
Historici mu připisují první rokenrolovou nahrávku
Ike Turner
Ike Turner | Foto: Masahiro Sumori

Los Angeles - Ike Turner, jeden z prvních amerických umělců, který na počátku 50.let pomáhal zpopularizovat rock'n'roll, zemřel ve věku 76 let.

S odvoláním na informace, které se objevily v některých amerických médiích o tom informuje agentura Reuters. Americká televize CNN autenticitu informace potvrdila.

Příčina smrti hudební legendy, která byla v roce 1991 uvedena do Rokenrolové síně slávy v Clevelandu, není známa.

Podle internetového magazínu TMZ.com, který se věnuje celebritám a který se odvolává na zdroje blízké Turnerově rodině, zemřel hudebník ve spánku ve svém domě v kalifornském městě San Marcos u San Diega.

Turner se začal hudbě profesionálně věnovat už na sklonku 40.let, kdy založil skupinu The Kings of Rhythm.

Tina Turner, vlastní jménem Anna Mae Bullock. Nové jméno jí vymyslel právě Ike Turner
Tina Turner, vlastní jménem Anna Mae Bullock. Nové jméno jí vymyslel právě Ike Turner | Foto: Aktuálně.cz

Ta v roce 1951 nahrála skladbu Rocket 88, kterou někteří historici považují za vůbec první rockn'rollovou nahrávku všech dob.

Největší slávy však Turner dosáhl v době, kdy vystupoval se svou tehdejší manželkou Tinou Turner, jejíž pěvecký talent objevil a budoval.

Mezi lety 1960 až 1976 nazpívali hity A Fool In Love nebo It's Gonna Work Out Fine. Jedním z jejich vůbec nejúspěšnějších singlů byl song River Deep Mountain High produkovaný Philem Spectorem.

Z té doby se však zachoval na jeho kariéře i stín. Zpěvačka ve své později zfilmované autobiografii napsala, že jejich manželství nebylo je showbyznysově bouřlivé, ale že se k ní na drogách závislý manžel choval jako násilnický tyran.

Ještě v rozhovoru pro agenturu AP před šesti lety si Turner postěžoval, že jeho průkopnická role je neprávem opomíjena. Sám to připisoval právě údajné démonizaci své osoby ze strany médií. Nařčení své bývalé manželky odmítl.

Letos se mu dodstalo částečného zadostiučinění, když získal Grammy v kategorii tradiční blues za nahrávku Risin' With the Blues. Tu první a do té doby jedinou dostal v roce 1972 spolu s Tinou.

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy