Mimořádná zpráva

Zemřel autor muzikálu West Side Story Arthur Laurents

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 5. 2011 18:10
Spisovateli, řediteli a scenáristovi bylo 93 let
Laurents (vprostřed) se Sondheimem (vpravo) při práci na West Side Story
Laurents (vprostřed) se Sondheimem (vpravo) při práci na West Side Story | Foto: Aktuálně.cz

New York - Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek v New Yorku Arthur Laurents, spisovatel, divadelní ředitel a scenárista, který je jako autor scénáře podepsán pod slavnými muzikály  West Side Story a Gypsy. Podle umělcova agenta skonal ve svém domě na Manhattanu na komplikace způsobené zápalem plic.

Laurentse po celém světě proslavil jeho muzikálový přepis Shakespearova příběhu milenců Romea a Julie, který přenesl do newyorských ulic poloviny minulého století jako souboj členů dvou znesvářených pouličních gangů, bělošských Tryskáčů a přistěhovaleckých portorikánských Žraloků.

Muzikál s hudbou Leonarda Bernsteina, texty Stephena Sondheima v choreografii Jeroma Robbinse mnozí dodnes považují za absolutní vrchol, co bylo na muzikálovém poli vytvořeno. Původní nastudování z roku 1957 pak posloužilo jako předloha stejnojmennému filmu oceněného Oscarem.

Tutéž cestu absolvoval muzikál Gypsy, který měl  premiéru v roce 1959. Laurents k němu sepsal libreto na základě vzpomínek známé striptérky Gypsy Rose Lee, osou příběhu je její vztah s matkou Rose.

Foto: Aktuálně.cz

Rodák z Brooklynu a syn soudce Laurents začínal za války psaním scénářů k výcvikovým filmům. Po práci v rozhlase pak přešel na Broadway. Už v roce 1945 mu tady uvedli hru Home of the Brave o antisemitismu v armádě, dalším autorským úspěchem byla komedie The Time of the Cuckoo.

Zároveň produkoval a režíroval. V roce 1962 nastudoval muzikál  I Can Get It for You Wholesale, který nasměroval k hvězdné kariéře tehdy neznámou 19letou herečku a zpěvačku Barbru Streisandovou.

Na kontě má Laurents dvě ceny Tony, ale ne za své nejslavnější kusy. V roce 1968 získal tuto muzikálovou trofej za Hallelujah Baby! a v roce 1984 za režii Klece bláznů. Její téma mu bylo blízké: přes 50 let žil se svým partnerem, hercem Tomem Hatcherem (ten zemřel před pěti lety).

Pracoval i pro Hollywood. Na kontě má scénář k Hitchcockovu filmu Provaz z roku 1948, v témže roce se podílel na filmu The Snake Pit. U scénáře pro film The Way We Were (1973) se znovu setkal se Streisandovou, jejímž partnerem tu byl Robert Redford. Za scénář k filmu The Turning Point, baletní drama s Shirley MacLaineovou z roku 1978, získal Laurents dvě nominace na Oscary.

Své dva nejslavnější muzikály pomáhal nastudovat v několika provedeních. Ještě když bylo Laurentsovi jednadevadesát, v roce 2009, nastudoval v newyorském divadle Palace novou inscenaci West Side Story, kterou obohatil o španělské dialogy a libreta několika písní.

Ve změnách šel ale ještě dál. V novém pojetí nejsou Tryskáči roztomilými rváči, jak je více méně líčilo původní nastudování, ale fanatiky a bezcitnými vrahy. Upravil i Bernsteinův hudební prolog, při němž na scénu přicházejí arogantní, strach nahánějící členové bělošského gangu.členové bělošského gangu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy