Trio Sporto: Cédéčko není seriozní médium

tur
27. 11. 2007 8:00
Objev české scény vydává album na mp3 přehrávači

Praha   Pouhý deset měsíců aktivní činnosti stačilo elektro-popovým koumákům ze Sporto, aby se stali jedním z nejvýraznějších objevů na české scéně a vydali hned dva poměrně netypické záznamy svých skladeb.

Po singlu Friday Is Techno - který vyšel v květnu jako volný download ZDE - se rozhodli album One Minute Cardinal pustit do světa na flashovém mp3 přehrávači se sluchátky, baterií a v designovém balení.  Jako kdyby moderními a uživatelsky přátelskými způsoby distribuce mermomocí vyhýbali vydání klasického alba.

"Vyhýbáme se spíš vydání CD, protože to v dnešní době už nemá hodnotu. Není to seriozní médium jako třeba vinyl. Lidi si jich už neváží, okamžitě je nakopčí do mp3 a kopírují je dál. Tak proč to za ně neudělat rovnou?" tvrdí Bourek, jeden ze zakladatelů dnes už tria Sporto, které v minulých dnech koncertovalo s holkama z Robots In Disguise a brooklynskými indie rockovými Enon.   

One Minute Cardinal bude mít premiéru jako rozhlasový pořad v rámci CD Nonstop v úterý od 19 hodin a přehrávač bude záhy následovat.

Sporto - Blank And Blanket

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skladby Sporto charakterizuje spontánní práce a neustálá mutace. Nic není stálé a verze z Friday Is Techno procházejí častými koncertními obměnami. Také části nového alba a nahrávky se živelným stylem rodily třeba i v autě při cestách na vystoupení, v šatnách, hotelových pokojích nebo přímo v klubech.

"Ty skladby nejsou nikdy hotové. Vznikají opačným způsobem práce, než jsem zažil třeba u své minulé kapely," popisuje Bourek, jehož předchozí kapela Ememvoodoopöka získala Anděla za nejlepší album v kategorii Alternativní a nezávislá scéna za rok 2005.

MySpace Sporto najdete ZDE

"Fáze byly takové, že nejdříve skladby zkoušíš, pak je nahraješ - a pak s nimi jdeš ven. Což je málo variabilní. U Sporto je nejdříve nahraješ, pak je rozebereš, abys je mohl hrát na koncertě a to ti umožní s nima následně pracovat. Je to rychlý, stačí aby nás cestou na koncert v dodávce něco napadlo, připravíme si k tomu samply a už to můžeme večer naživo vyzkoušet."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy