Trio Sporto: Cédéčko není seriozní médium

tur
27. 11. 2007 8:00
Objev české scény vydává album na mp3 přehrávači

Praha   Pouhý deset měsíců aktivní činnosti stačilo elektro-popovým koumákům ze Sporto, aby se stali jedním z nejvýraznějších objevů na české scéně a vydali hned dva poměrně netypické záznamy svých skladeb.

Po singlu Friday Is Techno - který vyšel v květnu jako volný download ZDE - se rozhodli album One Minute Cardinal pustit do světa na flashovém mp3 přehrávači se sluchátky, baterií a v designovém balení.  Jako kdyby moderními a uživatelsky přátelskými způsoby distribuce mermomocí vyhýbali vydání klasického alba.

"Vyhýbáme se spíš vydání CD, protože to v dnešní době už nemá hodnotu. Není to seriozní médium jako třeba vinyl. Lidi si jich už neváží, okamžitě je nakopčí do mp3 a kopírují je dál. Tak proč to za ně neudělat rovnou?" tvrdí Bourek, jeden ze zakladatelů dnes už tria Sporto, které v minulých dnech koncertovalo s holkama z Robots In Disguise a brooklynskými indie rockovými Enon.   

One Minute Cardinal bude mít premiéru jako rozhlasový pořad v rámci CD Nonstop v úterý od 19 hodin a přehrávač bude záhy následovat.

Sporto - Blank And Blanket

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skladby Sporto charakterizuje spontánní práce a neustálá mutace. Nic není stálé a verze z Friday Is Techno procházejí častými koncertními obměnami. Také části nového alba a nahrávky se živelným stylem rodily třeba i v autě při cestách na vystoupení, v šatnách, hotelových pokojích nebo přímo v klubech.

"Ty skladby nejsou nikdy hotové. Vznikají opačným způsobem práce, než jsem zažil třeba u své minulé kapely," popisuje Bourek, jehož předchozí kapela Ememvoodoopöka získala Anděla za nejlepší album v kategorii Alternativní a nezávislá scéna za rok 2005.

MySpace Sporto najdete ZDE

"Fáze byly takové, že nejdříve skladby zkoušíš, pak je nahraješ - a pak s nimi jdeš ven. Což je málo variabilní. U Sporto je nejdříve nahraješ, pak je rozebereš, abys je mohl hrát na koncertě a to ti umožní s nima následně pracovat. Je to rychlý, stačí aby nás cestou na koncert v dodávce něco napadlo, připravíme si k tomu samply a už to můžeme večer naživo vyzkoušet."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy