The Sun: George Michael v nemocnici bojoval život

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 11. 2011 14:41
Život mu zatím zachránila sofistikovaná postel
Foto: Aktuálně.cz

Vídeň - Britský zpěvák George Michael údajně bojuje o život, poté co se o víkendu vážně zkomplikoval jeho zdravotní stav. Informoval o tom britský bulvární deník The Sun. Zpěvákovi ve vídeňské nemocnici, kde se léčí s vážným zápalem plic, prý život zatím zachránila sofistikovaná postel pro pacienty se závažným onemocněním plic.

Zdravotní stav zpěváka, jenž předminulý týden podruhé v tomto roce koncertoval v Praze a jenž ulehl na lůžko před plánovaným koncertem ve Vídni, je údajně kritický. "Je v kritickém stavu, což znamená, že by mohl zemřít. Stále nevíme, proč zápal plic některé lidi zasahuje vážněji než jiné. Ale když jste ve středním věku a případně máte jiné problémy jako například s imunitním systémem, vaše vyhlídky nejsou tak dobré," řekla v neděli britskému deníku lékařka Carol Cooperová.

Pacienti, kteří takové komplikace přežijí, někdy během zotavování trpí výpadky paměti nebo jinými mentálními poruchami kvůli nedostatku kyslíku v mozku. Často je doprovázejí selhávání dalších orgánů, jako jsou ledviny nebo játra.

Foto: Reuters

Prominentního pacienta udržuje při životě "zázračná postel", která v přepočtu přijde na tři miliony korun. Je údajně určena pacientům v kritickém stavu. Takovým je i osmačtyřicetiletý Michael, jenž skončil na jednotce intenzivní péče vídeňské všeobecné nemocnice AKH, kde byl přijat minulé pondělí.

O víkendu se zpěvákův stav vážně zkomplikoval, když u něj nastal syndrom akutní respirační tísně, kdy se člověku přestane okysličovat krev. To má často smrtelné následky. "Ta postel mu pravděpodobně zatím zachránila život. Ale ještě zdaleka z toho není venku," zdůraznila Cooperová.

Vyhřívaná postel je vybavena komplexním systémem pro pacienty s akutními dýchacími potížemi. Lůžko se neustále naklání ze strany na stranu, což má snížit tlak na plících. Když plíce dobře nefungují, srdce musí namáhavě pumpovat, aby vehnalo krev do celého těla, což ztěžuje přežití. Tato postel se pokouší, aby plíce fungovaly co nejlépe.

Zpěvák zrušil celý zbytek svého evropského turné Symphonica: The Orchestral Tour, které zahájil před třemi měsíci ve Státní opeře Praha v doprovodu Českého národního symfonického orchestru.

Londýňan s řeckými kořeny patří k nejvýraznějším osobnostem britské pop-rockové, soulové a rhythm and bluesové scény. Jsou s ním spojeny hity Freedom! '90, Too Funky, Faith, I Want Your Sex či Jesus To a Child.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy