The Killers jsou lidé, tanečníci i šílenci. Ale slavní

Karel Buriánek
11. 12. 2008 10:30
Day & Age završuje trilogii lasvegaské kapely
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Tam někde na začátku, když spolu teprve krátce zkoušeli, povídá ten, co vypadá jako by ho uplácali z genetických zbytků Briana Maye z Queen, kytarista Dave Keuning, malému pánovi s velkým egem Brandonovi Flowersovi: „Takže…chceš být slavný?". A Brandon bez rozmýšlení bezelstně odvětil: "Jasně!" - „Dobrá," Dave na to. A už se k tématu nemuseli nikdy víc vracet.

Někteří lidé netouží po tom být slavnými. Některé kapely naopak vyhledávají stín a programově netouží získat slávu a peníze, protože mají strach, že by to kontaminovalo jejich uměleckou genialitu a výjimečnost, kterou ale většinou oceňují jenom ony samy a pár vyvolených fanoušků.

The Killers chtěli od začátku dělat hudbu a být slavní. To je důvod, proč je někteří za jejich úspěch, okázalý narcisismus, pohrávání si s klišé a kýčem odsuzují a s novou deskou jim nemůžou přijít na jméno. Jenže tomu všemu se The Killers můžou tak akorát smát, protože definitivně patří mezi poprockovou elitu a všechno je na jejich straně. Krom toho, výpisy z bankovních účtů určitě zaflastrují případné deprese z výpadů pár škarohlídů.

The Killers - Human

Day & Age je poslední rozlomená pečeť na magickém svitku, který odtajňuje fígle, jak se etablovat na mainstreamovém výsluní a nenechat se vyšoupnout. Jejich debut Hot Fuss byla indie rocková deska pro holky, co mají rády kluky, co vypadají jako holky, a pro kluky, kteří, no…to je jedno, kteří třeba plivou na všechno, co zavání matematikou peněz v hudebním bizu. Prostě dobrá deska s hity, které ani dneska nepáchnou po sekáči. 

Foto: Aktuálně.cz

Dvojka Sam's Town zase projekcí egomaniakálních orgií sebevědomého Flowerse a spol., rozkročená mezi Mr.Brightside a nově naleznuvší fascinací patriotickým Springsteenem a jinými velikány americké hamburgerové kultury. Trochu to pnutí v rozkroku bylo znát, ale i s odstupem času to pořád jde. Day & Age je dokonale završená trilogie.

Chápu, proč undergroundoví teoretici posměšně prohlašují, že tahle deska je odpad a zhnuseně mávají nad The Killers rukou. Day & Age je bezchybně produkovaná, umě napsaná a hodně slušně nahraná popová deska. Přesně taková, jakou The Killers měli a museli udělat. 

O egu Mr. Flowerse nemá cenu debatovat. Jeho paranoia ze ztráty základních elementů lidské komunikace, transponovaná do trochu sokratovské otázky "are we human or are we dancer", kterou si půjčil z citátu Huntera S. Thompsona, poukazuje na frustraci z toho, kam tahle generace (nejen Američanů, samozřejmě) spěje.

Do jaké míry se mu zrovna tohle dá věřit, je věc druhá, přesto ale tahle jediná věta z textu Human rozvášnila blogující davy ještě dřív, než vůbec celá deska vyšla. Otřepané fráze o tom, že svět nepotřebuje druhé a blbější Pet Shop Boys, jsou nudné; nehledě na fakt, že The Killers v Human mají k Pet Shop Boys asi tak blízko, jako Las Vegas k Aši.

Foto: Aktuálně.cz

Human je typický 'grower', startující na eurodiskoškovém kolvrátku ze střelnice cca rok 1982 a končící tím, že ho nedostanete z hlavy s rezignovaným konstatováním, že je tak lascivní, až je vlastně geniální. 

Spaceman, druhá zásadní věc alba, je o poznání méně podbízivý hit s nahořkle patetickým textem, Bowieho Ziggy Stardust náladou a klasickým The Killers šperkováním. Odpouštím jim všechny úlety s calypso, saxofonem, Talking Heads rytmikou i tu děsnou pózu; prostě když dojde na refrén, ať už je to A Dustland Fairytale, Joy Ride, nebo ta, ve které chce být Flowers neonovým tygrem, jsou to The Killers tak, jako když jsem je slyšel poprvé.

Snad jenom ten prog rockový opus nakonec - Goodnight, Travel Well s tíživě cureovskou náladou, která jim moc nesluší, je trochu ústřel. Jsou The Killers lidé? Tanečníci? Nebo jsou šílení?

Možná všechno dohromady, ale každopádně si z nás dělají legraci a my jim to baštíme, ať už stojíme na jedné straně tábora spokojených, nebo na té druhé. Nebo uprostřed. Je to úplně jedno, protože oni chtěli být slavní a slavní jsou.

The Killers: Day & Age, CD, 42 minut. Vydala firma Island / Universal, 2008.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy