Kapela Sto zvířat oslaví 30 let existence novým albem a koncerty

ČTK ČTK
8. 1. 2020 16:59
Novým albem a koncerty letos oslaví 30 let existence skupina Sto zvířat, jedni z českých průkopníků žánrů ska a rocksteady. Album pokřtí až 25. listopadu v pražském Foru Karlín. Jarní série koncertů však začne již příští sobotu 18. ledna v Teplicích a vyvrcholí 3. dubna v Humpolci.
Sto zvířat vzniklo v roce 1990.
Sto zvířat vzniklo v roce 1990. | Foto: 100promotion

"Když v roce 1990 díky sametové revoluci přišli zakládající členové trochu dřív z vojny, která přerušila jejich rokenrolovou kariéru během vysokoškolských studií, a dostalo se jim do rukou pár kazet s Madness a dalšími anglickými kapelami proslulé druhé vlny ska, bylo jasné, že budou hrát právě tenhle, do té doby u nás téměř neznámý žánr," uvádí kapelník Sto zvířat Jan Kalina.

Sto zvířat vzniklo v roce 1990 z někdejšího rokenrolového bandu Matěj Čech. Skupina debutovala stejnojmennou deskou tři roky nato.

"Kdyby nám někdo v roce 1990 v bistru v Nerudově ulici na Malé Straně, kde jsme po tři dny s textařem Tomášem Belkem vymýšleli název tehdy ještě neexistující kapely, předpovídal, že se dožijeme dvacáté deváté sezony, asi bychom za něj zaplatili a řekli si, hele, nějaký magor," konstatuje Kalina. Vedle něj a Belka je třetím zakládajícím členem, který v sestavě vydržel, zpěvačka Jana Jelínková.

Dále dnes ve Sto zvířat hrají kytarista Jan Šobr, klávesista Petr Hostinský, saxofonista Jiří Hanzlík, trombonista Martin Líska, trumpetista Pablo Herzog, nizozemský baskytarista Wilco Versteeg a bubeník Miki Nop.

V současné sestavě kapela účinkuje od roku 2007. Vydala 11 alb, natočila mnoho klipů a odehrála více než 2300 koncertů.

Zatím poslední desku nazvanou Ministerstvo mýho nitra, opět kompletně na texty Tomáše Belka, vydala v roce 2015. O dva roky později následovala nahrávka Dáma s čápem, koncipovaná jako sólové album zpěvačky Jelínkové k jejím padesátinám.

Jediná žena v devítičlenné skupině je členkou Sto zvířat více než polovinu svého života. V nadsázce říká, že v mužské kapele "ztratila veškeré iluze o čemkoliv".

Animovaný videoklip Kláry Brůžkové ke skladbě Sta zvířat Sorry, jsem trochu nalitá z alba Jany Jelínkové Dáma s čápem. | Video: 100promotion

Podle vedoucího souboru Sto zvířat Kaliny je role Jelínkové ve skupině nezastupitelná. Dříve ji připodobnil ke známému obrazu Svoboda vede lid na barikády, jejž v roce 1830 namaloval Eugène Delacroix.

"Vždycky když už kapela nemůže, ať už z technických, uměleckých nebo jiných důvodů, Jana je žena z toho slavného obrazu. Ne že by si nutně jako ona rozhalila ňadra, ale také zvedne prapor a jde na barikádu," prohlásil Kalina, podle něhož je Jelínková "jediná ženská v našem okruhu, která by vydržela v takhle příšerné kapele tolik let".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy