Podcast Petra Viziny: Pod stromem jsem četla básníkovi jeho verše, říká Načeva

Petr Vizina Petr Vizina
31. 5. 2020 14:00
Se zpěvačkou Monikou Načevou o její nové desce, životě v ústraní a o přitažlivosti básní, které vznikaly za komunistů v undergroundu.

Své desáté studiové album i svou novou - tříčlennou - kapelu nazvala originální hudebnice Zdivočelí koně. Podle básně Pavla Zajíčka. "Vzpomínat nebudeme! Vzepnout se dál!" deklamuje kapela Zajíčkova slova bez sentimentu a heroických vyprávění o minulosti.

Podcast s Monikou Načevou si můžete poslechnout zde:

Klávesista David Kabzan pro desku zhudebnil texty vzniklé v šedesátých a sedmdesátých letech. Vedle Zajíčkových básní jde ještě o verše Věry Jirousové, Václava Hraběte, Vladimíry Čerepkové, Ivana Martina Jirouse či málo známé Šárky Smazalové, která zemřela v pouhých třiadvaceti letech v roce 1968.

Shodou okolností tak dnes ze všech na desce zhudebněných literátů žije už jen Pavel Zajíček, který tráví své dny v léčebně dlouhodobě nemocných.

Monika Načeva vstoupila na hudební scénu s albem Možnosti tu sou v roce 1994. Postupně spolupracovala například s kytaristou Michalem Pavlíčkem, producentem Janem P. Muchowem nebo slovenským DJem, který si říká Tentato.

Vítejte u podcastu Na dotek. Jeho dnešním hostem je zpěvačka Monika Načeva. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy