Okno do srubu i duše. Nová alba písničkářky Lenkerové vypráví o samotě

Miloš Hroch Miloš Hroch
25. 11. 2020 13:00
Americká písničkářka Adrianne Lenkerová se na jaře stáhla do karantény v malém srubu a obklopila se lesy Nové Anglie. Utíkala před pandemií, také se ale chtěla zotavit ze zlomeného srdce.
V podání Adrianne Lenkerové nadčasové téma osamocení dostává nové souvislosti.
V podání Adrianne Lenkerové nadčasové téma osamocení dostává nové souvislosti. | Foto: Genesis Báez

Ve skromném interiéru srubu z borového dřeva si podle svých slov připadala jako uvnitř akustické kytary, a proto se tu cítila jako doma. Z těsného soužití vznikly dvě prostě nazvané nahrávky Songs a Instrumentals. Jsou výsledkem téměř úplného splynutí hlasu s nástrojem a naplněné na kost ostrouhanými emocemi.

Adrianne Lenkerová.
Adrianne Lenkerová. | Foto: Genesis Báez

Lenkerová je instinktivní písničkářka a její skladby neprochází složitým produkčním procesem. Deska Instrumentals je postavená na kytarové improvizaci, zvucích lesa nebo vrzající podlahy, má až ambientní atmosféru a představuje pomyslné okno do srubu, kde hudebnice pobývala.

Folkové Songs jsou pak oknem do duše. Možná jde o největší klišé a nejohranější příběh v historii populární hudby, ale písně o ztracené lásce, samotě, toužení, lítosti či zrádnosti paměti podává Lenkerová s tak odzbrojující upřímností, že je posluchač skutečně prožívá s ní.

Devětadvacetiletá rodačka z města Indianapolis má za sebou pozoruhodnou kariéru, přestože do širšího povědomí se dostala teprve před pěti lety, především jako zpěvačka indiefolkové kapely Big Thief.

Díky pozornosti a nadšeným recenzím hudebního serveru Pitchfork se sestava inspirovaná folkařstvím Neila Younga i noise rockem Sonic Youth stala senzací. Původem brooklynské kvarteto jen minulý rok vydalo dvě desky: kosmický folk na U.F.O.F. a rockovější Two Hands. Ve stejném roce byli navíc Big Thief nominováni na Grammy za nejlepší alternativní album.

Obal alba Songs.
Obal alba Songs. | Foto: 4AD

Lenkerová k tomu ještě přisadila sólovou desku Abysskiss a loni podepsala hned tři nadšeně přijaté nahrávky.

Svou hudbou zapadá do nové vlny konfesních písničkářek, jako jsou Američanky Phoebe Bridgersová a Lindsey Jordanová, vystupující pod přezdívkou Snail Mail. Do strnulého žánru, kterému dlouho dominovali smutní kluci s kytarou, přinášejí nové příběhy a citlivost.

Pro Lenkerovou se romantická láska neomezuje pouze na muže. Na novince Songs zpívá také o tom, jaké úzkostné je žít ve vztahu, v němž ten druhý naléhá na založení rodiny.

Skladba Ingydar filozofuje nad nelineárností času; jak vzpomínky neodcházejí, ale jsou pevnou součástí osobnosti - a s každým rozchodem člověk něco ztrácí a něco v něm zůstává. "Jsi ode mě tak daleko jako paměť, příslušenství se různě porouchává," zpívá v melancholické skladbě.

„Ó, prázdnoto, pověz mi o své povaze, vyplňuji tě otázkami, vysvětlováním a hudbou,“ zpívá Lenkerová v singlu Zombie Girl. | Video: 4AD

Písně jsou pro Lenkerovou jako schránky pocitů, které nechce zapomenout, jak řekla časopisu New Yorker. Zaznamenat všechny emoce a vzpomínky na albu pro ni bylo součástí autoterapie. Životní události touto cestou zpracovává, zároveň si je nese s sebou, čímž navazuje na "deníkové" písničkářství Joni Mitchellové.

Vyloženě dokumentárně pak působí druhá nahrávka Instrumentals, kde najdeme jen dvě skladby. Každá má kolem dvaceti minut a fungují spíš jako série zákulisních záběrů či bonusový materiál než samostatná deska.

Obal alba Instrumentals.
Obal alba Instrumentals. | Foto: 4AD

"Ó, prázdnoto, pověz mi o své povaze, vyplňuji tě otázkami, vysvětlováním a hudbou," zpívá Lenkerová v singlu Zombie Girl s prostou melodií o tom, jaké to je, když už není komu psát milostné zprávy a člověku dělají společnost jen ptáci v korunách stromů či mouchy za oknem.

Samotu v průběhu končícího roku prožil v domácích karanténách každý po svém. V podání Adrianne Lenkerové však nadčasové téma osamocení dostává nové souvislosti. Především v představivosti každého posluchače, který si písně může vyložit po svém.

Dvojice desek Songs a Instrumentals nedává odpovědi, jen vzbuzuje další otázku: lze v samotě najít něco strašlivého, nebo naopak krásného?

Album

Adrianne Lenker: Songs & Instrumentals
4AD 2020.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy