Obrazem: Jiří Bělohlávek dostal Dvořákovu cenu v New Yorku

Jiří Bělohlávek dostal Cenu Antonína Dvořáka před koncertem v Carnegie Hall.
Jiří Bělohlávek a jeho děkovná řeč.
Jiří Bělohlávek s šéfem Dvořákovy Prahy Markem Vrabcem.
Jiří Bělohlávek dostal Cenu Antonína Dvořáka z rukou ministra kultury Daniela Hermana.
Na ceremoniálu zahrál koncertní mistr české filharmonie Jose Špaček...
Foto: © Dvořákova Praha – Chris Lee
Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 11. 2014 17:16
Dvořákovu cenu udělila Jiřímu Bělohlávkovi Akademie klasické hudby, pořadatel festivalu Dvořákova Praha. Podívejte se na komorní ceremoniál jejího předání před koncertem v Carnegie Hall.

Fotogalerie - Po deseti letech Česká filharmonie vystoupila ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek před koncertem převzal Cenu Antonína Dvořáka.

Tu udělila v Praze Bělohlávkovi Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Na komorním ceremoniálu před koncertem v Carnegie Hall cenu předal ministr kultury Daniel Herman.

Slavnostní události se zúčastnil také skladatelův vnuk Antonín Dvořák III a český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Organizátoři byli podle šéfa Dvořákovy Prahy Marka Vrabce mile překvapeni i účastí zástupců americké kulturní scény, včetně uměleckého ředitele Carnegie Hall Clivea Gillinsona.

Nejlepší český dirigent současnosti dostal ocenění nejen proto, že je podepsaný pod mimořádnou kolekcí všech Dvořákových symfonií, již pořídil i s filharmoniky po svém nástupu v roce 2012. Je také neúnavným propagátorem české hudby nejen na českých pódiích ale i v zahraničí. Několik let jako šéfdirigent úspěšně vedl mimo jiné i londýnský Symfonický orchestr BBC, kde do dramaturgie opakovaně začleňoval skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy