Nový Dylan se vyhřívá v posledním slunci

Josef Vlček
28. 8. 2006 0:00
Recenze - Tak relaxovaného Dylana jsme dlouho neslyšeli. Ale je to zdání, na desce Modern Times se vidí na konci pouti unaveným světem bídy.

Jak zpívá v závěrečné Ain´t Talkin´, tak trochu jako prokletý člověk: "Říká se, že modlitba má sílu léčit, tak se modli k Bohu nebo za mě."

První, co vás na novém albu překvapí, je právě příjemná poloha Dylanova hlasu. Chraptí sice jako obvykle, ale není tak mimo všechny stupnice jako na předchozích deskách. Zpívá přirozeně, zbytečně se přitom nepitvoří. To je zvláštní, protože jeho producentem je Jack Frost, což je jeden z Dylanových pseudonymů.

Jistěže můžeme chápat název desky jako ironii. Dylan je přece přesně ten, kdo se neohlíží na aktuálnost. Jede si po svém, ať jsou časy sebemodernější. Moderní doba je také dobou citátů a výpůjček, dobou, kdy všechno v umění bylo už vymyšleno a všechno se nějakým způsobem recykluje; a to Bob Dylan na téhle desce zhusta dělá.

Výklad samozřejmě vede i přes Chaplinův slavný film. Herec byl vždycky Dylanův velký hrdina. Už Blonde On Blonde je svou hořkosladkou polohou outsidera v lásce i v životě dílo vysloveně chaplinovské. A album Modern Times se svou pohodou a zároveň svým smutkem, jenž drtí osamělého poutníka životem, nemá k soucitné postavičce s knírkem a buřinkou daleko.  

Princip Dylanovy poetiky přitom zůstává stejný jako u všech předchozích desek - těkavá fantazie. Nejlépe je to znát na Nettie Moore, původně americké lidové písni o dívce, která byla před očima svého milého prodána do otroctví. Jen první verš je totožný s původním songem. Dylanova fantazie se pak rozlévá do nekonečna, k vlastním sebetrýznivým výčitkám: "Mám zaplatit za hromadu hříchů a nemám čas se skrýt."

Foto: Aktuálně.cz

Proud vědomí ho vede až k parafrázím veršů ze starých blues Roberta Johnsona a W.C.Handyho. Jestli něco spojuje všechna Dylanova alba (včetně nekonečného, už mnoho let probíhajícího koncertního turné), je to právě zmíněná role poutníka nebo tuláka.

I tady je černošská i bělošská tulácká tvář silně přítomna, dokonce i v mnohem soustředěnějších milostných písních jako Spirit On The Water, When The Deal Goes Down nebo Beyond The Horizon. Mimochodem, velmi krásných. A jsou to vůbec milostné písně? "Svět se točí dál a my žijeme a umíráme a nevíme proč," zpívá v country inspirovaném valčíčku When The Deal Goes Down, když slibuje své lásce, že u ní bude stát "až úmluva skončí".

Foto: Aktuálně.cz

Minimálně pět skladeb představuje variace na klasická bluesová témata, a to nejen vypůjčenou nebo derivovanou melodickou linkou, ale i celými citacemi z textu. Každého to samozřejmě napadne hned u třetí skladby Rollin´ And Tumblin´, která je odvozena ze stejnojmenné skladby, kterou si přinesl z rodného Clarksdale v mississippské deltě Muddy Waters.

Variantu bluesového tradicionálu The Levee´s Gonna Break známe dokonce z provedení Led Zeppelin, kořeny ze starých skladeb najdeme i v závěrečné devítiminutovce Ain´t Talkin´, v Someday Baby a v už zmíněné Nettie Moore.

Doprovod na Modern Times zní, jako kdyby jamovala parta muzikantů, která je lehce nad jazzem, blues i folkem; jako hudebníci, co se živí interpretací hudby 20. a 30. let. Beyond The Horizon by mohl klidně hrát i Originální Pražský Synkopický Orchestr nebo Norah Jonesová. Není tak spontánní jako u nedávné Springsteenovy desky o Pete Seegerovi, ale šlape si to jako v nějaké pozdně noční show.

Foto: Aktuálně.cz

S Dylanem tu u kytary, tu u piána, bicí jen se štětkami a s dostatkem místa pro to, aby si oba kytaristé zasólovali. Na úvodní Thunder On The Mountain si to v mezihrách mezi slokami užívají opravdu s chutí. Návrat k občas použitým houslím neznamená zvuk z Desire, jsou velmi decentní a skoro stále skryté vzadu.

Sečteno a podtrženo se Dylanovi povedla krásná deska. Většina jeho nahrávek je v něčem krásná, ale tahle je i libozvučná - a jestli někomu připomene snění starého, životem unaveného tuláka, vyhřívajícího se na posledních teplých slunečních paprscích, je to asi to pravé, co autor zamýšlel.

Ale pozor, aby všechno nebylo nakonec jinak. Každé Dylanovo album dostává pod úhlem pohledu té následující úplně nový význam.

Bob Dylan: Modern Times. CD, 62 minut, vydala firma Sony-BMG, 2006.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 22 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy