Nirvana se dočká "svatořečení" 20 let po smrti Cobaina

ČTK Kultura ČTK, Kultura
3. 4. 2014 13:45
Kapela Nirvana vstoupí do Rokenrolové síně slávy. Dvacet let po rozpadu v souvislosti se sebevraždou Kurta Cobaina stále její hudba zajímá další a další fanoušky.
Kurt Cobain.
Kurt Cobain. | Foto: Profimedia.cz

Seattle - Kapela Nirvana se ve čtvrtek 10. dubna octne mezi největšími hvězdami pop music v Rokenrolové síni slávy (Rock and Roll Hall of Fame).

I dvacet let po rozpadu grungové kapely Nirvana je o její hudbu stále zájem. Podle statistik Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) se od vzniku skupiny v roce 1987 do konce loňského roku prodalo celosvětově téměř 107 milionů jejích alb a téměř tři miliony singlů. Více než třetinu z celkového počtu prodaných nahrávek si koupili fanoušci ve Spojených státech, odkud kapela pocházela.

Podle počtu prodaných kusů je z pouhých tří studiových alb Nirvany nejúspěšnější Nevermind z roku 1991. Prodalo se ho 31 milionů. Vůbec první album Bleach dosáhlo prodeje pěti miliónů kusů, třetí a poslední studiová deska In Utero 15 miliónů.

Nirvana - Heart-Shaped Box
Nirvana - Heart-Shaped Box | Video:

Nejúspěšnějším živým albem je s 25 miliony prodaných kusů MTV Unplugged in New York vydané v roce 1994, krátce po dobrovolné smrti frontmana kapely Kurta Cobaina. Od jeho sebevraždy tuto sobotu uplyne právě dvacet let. Další dvě živá alba vydaná pod dohledem kytaristy Krista Novoselice, bubeníka Dava Grohla a vdovy po Cobainovi, zpěvačky Courtney Love, dosáhly sedm milionů prodaných kusů.

Nejúspěšnějším singlem kapely je hit devadesátých let Smells Like Teen Spirit s dvěma a čtvrt miliony prodaných kusů. Žádané jsou i další slavné písně jako All Apologies/Rape Me, About a Girl nebo Heart Shaped Box.

Nirvana vznikla v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington, kolébce rockového žánru grunge. Ačkoli existovala jen sedm let a zanikla v podstatě zároveň se smrtí zpěváka Kurta Cobaina, dodnes patří mezi nejvlivnější rockové skupiny historie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy