Moffom do Prahy přiveze New York i Falca

Pavel Turek, tur
3. 10. 2008 12:40
Festival hudebních filmů začíná 16. října
From Mambo to Hip Hop
From Mambo to Hip Hop | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na šedesát filmů různých žánrů představí festival, jehož zkratka sice vypadá jako jméno planety ze Čtyřlístku, ale rozkódovaná dává naprostý smysl: Music on Film - Film on Music.

Pátý ročník festivalu hudebních filmů proběhne ve dnech od 16. do 20. října v kinech Lucerna, Světozor a Evald. Tentokrát má zaostřeno na New York, což se z hlediska dramaturgie ukazuje být jako nesmírně silný tah - jelikož hlavní město kultury dokáže nabídnout linku od harlemského jazzu padesátých let po zrod diska koncem sedmdesátých let nebo hiphopové scény o pár let později v jižním Bronxu.

A to jsme ještě na načrtnuté ose naprosto minuli vliv Factory Andy Warhola i punkovou scénu a klubu CBGB. Toto urbanistické naladění se přenáší i do dalších kategorií, v nichž je silné zastoupení hiphopové kultury v různých koutech světa.

From Mambo to Hip Hop (trailer)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Festival, který loni pionýrsky uvedl v české premiéře muzikál Once, letos v sekci New York City představí dokumenty jako From Mambo to Hip Hop: A South Bronx Tale nebo A Great Day in Harlem, který pojednává o skupinové fotografii 58 nejvýznamnějších jazzových hudebníků, kterou vytvořil v 50. letech Art Kane pro časopis Esquire.

Dále tu bude uveden kultovní film Style Wars o explozi grafitti a také snímek NYC 77 The Coolest Year in Hell, který představuje město zdánlivě na pokraji ekonomického úpadku, jež je však zároveň živnou půdou pro rozmach natolik odlišných směrů jako punk, hip hop a disco.

I'm Not There
I'm Not There | Foto: Aktuálně.cz

Ze zcela z jiné oblasti pak bude Note by Note. The Making of Steinway L1037, který sleduje výrobu koncertního křídla Steinway už od výběru dřeva po jeho zpracování v newyorské továrně.

Kromě striktně dokumentárních filmů ale MOFFOM  nabízí i životopisné snímky na hraně fikce jako I'm Not There režiséra Todda Haynese, v němž Boba Dylana ztvárnilo šest různých herců včetně Cate Blanchett.

V premiéře bude také uveden aktuální rakousko-německý film Falco - Verdammt, wir leben noch! (Falco - Zatraceně, ještě žijeme!) o rakouské superstar, která prodala na 60 milionů desek. 

Cestu festivalu popisuje jeho zakladatel a ředitel John Caulkins: „Před pěti lety jsme tento festival začali s určitou vizí. Byla postavena na propojení hudby a filmu. Z MOFFOM se za dobu existence stal dokonce pražský fenomén. Nesmíme ale zapomenout na zajímavý fakt, že na světě již existuje zhruba 20 festivalů podobného typu a stále jich přibývá."

Alexander Hacke
Alexander Hacke | Foto: http://www.drunk-date.com/

Asi by to nebyl správný MOFFOM, kdyby se na něm nepromítal film o Gogol Bordello. Loni běžel dokument Pavly Fleischer The Pied Piper of Hutzovina, letos se fenoménu v New Yorku usídlené multikulturní skupiny bude věnovat Margarita Jimeno ve filmu Gogol Bordello Non-Stop.

Kromě filmů nabízí MOFFOM tradičně i doprovodný koncertní program; v jeho rámci uvede 18. října v kině Lucerna Alexander Hacke z Einstürzende Neubauten spolu s výtvarnicí Daneille de Picciotto multimediální představení The Ship of Fools coby variaci na středověkou alegorii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy