Mamma mia! ABBA bude mít vlastní muzeum

mor
30. 11. 2006 9:00
Stockholm - V centru švédské metropole do dvou let vyroste svatostánek věnovaný nejznámější skandinávské kapele.
Abba
Abba | Foto: Aktuálně.cz

"Najdete v něm všechno, na co si jen vzpomenete," komentuje projekt jeho hlava Ulf Westman. A skutečně. Členové kapely se doslova předhánějí, kdo z nich do muzea věnuje ten nejzajímavější fetiš.

Kromě rukopisů skladeb, fotografií, všech hudebních ocenění, kapelou používaných hudebních nástrojů i kostýmů v něm bude prostor pro interaktivní místnost simulující atmosféru koncertu ve Wembley s padesátitisícovou návštěvou anebo studio, které vám dokonce umožní nahrát si svůj ABBA song.

"Je příjemné vědět, že někdo měl potřebu ujmout se celé naší historie," vyjádřili se Benny, Bjorn, Agnetha a Anni-Frid ve společném prohlášení. Trvalo jim ale dlouho, než na myšlenku vybudovat ABBA chrám v centru Stockholmu kývli.

"Zabralo mi bezmála dva roky, než jsem je přesvědčil o tom, že mám dobrý nápad," tvrdí Westman. Projekt za bezmála 50 milionů švédských korun je ve stadiu plánování a příprav, s jeho dokončením v centru Stockholmu se ale počítá už na rok 2008.

"Očekáváme návštěvu více než půl milionu lidí ročně," mne si ruce Kristina Axel Olinová, starostka švédské metropole. "Tohle nám chybělo. Bude to skvělá turistická atrakce pro miliony fanoušků po celém světě."

Nejúspěšnější kapela všech dob doposud prodala všehovšudy přes 370 milionů alb. Ačkoliv na podiích nevystupuje už od roku 1982, její desky jdou na odbyt stále rychlostí 3 miliony desek za rok.

Zatím poslední zápis do diskografie si ABBA přidala před týdnem. Kompilační CD největších hitů nese název Number Ones. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy