Skupina Malina Brothers si připomíná výročí dokumentem, DVD a koncertním turné

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 1. 2020 16:12
Folková, country a bluegrassová kapela Malina Brothers letos slaví deset let existence. Výročí připomíná dokumentem nazvaným Kluci od Metuje, koncertním DVD a turné s hosty.
Malina Brothers slaví desáté výročí.
Malina Brothers slaví desáté výročí. | Foto: www.malinabrothers.cz

Skupina tvořená třemi bratry Malinovými a kontrabasistou Pavlem Peroutkou zahájí sérii koncertů přespříští sobotu 25. ledna v ostravském klubu Parník. Turné zakončí 29. dubna v Hradci Králové s místní filharmonií. V Praze se Malina Brothers představí 27. února v divadle Hybernia.

Malina Brothers s Kateřinou Garcíou.
Malina Brothers s Kateřinou Garcíou. | Foto: www.malinabrothers.cz

"Bude to náš největší koncert z celého jarního turné, protože pokřtíme naše DVD a cédéčko a budeme tam mít dva hosty - jedním bude František Černý z Čechomoru a druhým kamarádka a výborná zpěvačka Kateřina García, která žije v Dublinu," říká bendžista Luboš Malina.

Zpěvačka a hispanistka česko-španělského původu Kateřina García, která byla nominována na cenu Anděl, je pravnučkou malíře Alfonse Muchy. Rodačka z Prahy vyrůstala v Barceloně, s Malina Brothers příležitostně hostuje. Společně na horské chatě v Jizerských horách natočili album irské muziky, bluegrassu a western-swingu doplněné původními kompozicemi.

Podobně s kapelou čas od času účinkuje nashvillský hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy, který spolupracoval s Bobem Dylanem, Elvisem Presleyem, Johnnym Cashem nebo Ringem Starrem. S Malina Brothers již natočil album a absolvoval turné po Česku. "Jemu vyhovuje způsob, jakým ve studiu společně děláme muziku, a naše parta se mu líbí, je to spřízněná duše," říká Luboš Malina. "Něco podobného říká i Kateřina," dodává.

Vedle Pavla Peroutky, který na kontrabas hraje a zpívá rovněž ve Spirituál kvinetu, a Luboše Maliny, jenž se zpěvákem Robertem Křesťanem zakládal sestavu Druhá tráva, jsou členy Malina Brothers ještě dva bratři Malinovi - kytarista Pavel a houslista Josef.

Hudební dokument nazvaný Kluci od Metuje ukazuje cestu sourozenců a jejich kamaráda k muzice.

"Krátký film vypráví příběh, jak jsme se dostali k muzice a jak jsme nakonec skončili jako spoluhráči nebo producenti umělců, jakými jsou Lucie, Waldemar Matuška, Pavel Bobek, Wabi Daněk, Věra Martinová nebo Lenka Filipová. A jak nás životní cesty zase svedly do jedné kapely," doplňuje houslista Josef Malina.

Skladba The Banks of the Ohio v podání Malina Brothers a Kateřiny Garcíi z vystoupení v Náměšti nad Oslavou. | Video: www.malinabrothers.cz

DVD a CD nazvané 10 let na scéně je záznamem České televize z vyprodaného brněnského Sono Centra, kde zazněly i dosud nenahrané písně.

"Malina Brothers je pro mě jako si zahrát v hospodě. Akorát jsme tu muziku vzali na pódium a dali jí lepší kabát. Ale je to něco, co naše posluchače vyloženě baví, a to nás naplňuje," hodnotí Luboš Malina, který booklet nahrávky doplnil svými grafikami.

Náchodská skupina Malina Brothers má za sebou vyprodané koncerty, turné v USA a tři alba. Na novém turné chtějí také ukázkou představit originální spojení barokní hudby ze zpěvníků F. A. Šporka a bluegrassu. S nápadem přišel hudební vědec a zakladatel festivalu Theatrum Kuks Stanislav Bohadlo, který Luboše Malinu oslovil. Vzniklému stylu dali název barok-grass. "Myslím, že muzikanti s nadhledem to přijmou," podotýká Pavel Malina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy