Liam Gallagher napsal jen další epizodu z příběhu Oasis

Jan Pomuk Štěpánek, Deník Metro
21. 3. 2011 7:27
Debutová deska Beady Eye zaujme vším - až na hudbu
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Necelé dva roky poté, co se s patřičným halasem rozpadli Oasis, se jejich zpěvák Liam Gallagher vrací s novou kapelou. Tedy „novou" s obřími uvozovkami.

Nejenže jsou Beady Eye jsou složeni z bývalých členů Oasis; Liam není tak naivní, aby se snažil od minulosti šmahem odstřihnout. Nechce to a dobře ví, že je to nemožné. Ušetřil sebe i fanoušky krkolomných pokusů prásknout za minulostí dveřmi - a fakt, že tak učinil vědomě a s určitou pokorou, je mu třeba přičíst k dobru.

Foto: Aktuálně.cz

Debutové album Different Gear, Still Speeding  je spíše než novým začátkem další epizodou v mýdlové opeře o vztahu dvou egoistických bratří, i když starší Noel v tom celém figuruje jen mezi řádky. Třeba když mu Liam smířlivě vzkazuje v Kill For a Dream: „Life's too short not to forgive/ You can carry regrets but they won't let you live / I'm here if you want to call."

Kontextová past

Existují díla, která fungují univerzálně a kontext jejich vzniku je spíše irelevantní. A pak jsou díla, jejichž povaha stojí a padá právě s povahou okolností jejich vzniku; a těžko je vnímat a interpretovat bez jejich přirozených souvislostí. A tento případ „kontextové pasti" naplňují Beady Eye. Hudebně průměrná deska zaujme především tím, co všechno se kolem ní děje a jaké souvislosti se na ni nabalují.

Už  měsíce před vydáním především britským hudebním tiskem rezonovala dychtivá zvědavost. Jedni se pasovali do role pobaveně cynických voyeurů: Beady Eye předem titulovali jako „zbytky Oasis bez nejtalentovanějšího člena" a těšili se na karambol.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skalní fanoušci Oasis zase věřili, že vzestupná kvalita posledních dvou alb Don´t Believe the Truth a Dig Out Your Soul se projeví i na debutu Beady Eye. Poslední dvě desky patří k tomu lepšímu, co kdy Oasis provedli - i proto, že bratři Gallgherové více než kdy jindy nechali projevit autorské kvality Andyho Bella a Gema Archera, dnes členů Beady Eye.

Nakonec neměli pravdu ani jedni, ani druzí. Deska není vyložený propadák a s trochou soudnosti jí určité kvality musí přisoudit i ti, pro které je fenomén Oasis jen kulturním odrazem plebejství, plagiátorství a nabubřelosti. Zároveň se nedá říct, že by Different Gear, Still Speeding nabídla cokoliv, co vyrazí dech i tomu nejzarytějšímu fanouškovi Oasis.

Foto: Aktuálně.cz

Zasazeno do diskografie Oasis by se Different Gear, Still Speeding dala zařadit kamsi mezi Heathen Chemistry (nejmdlejší deska) a Don´t Believe The Truth - tedy album, které před šesti lety nesměle zahájilo krátkou kreativní obrodu kapely.

Nepůvodnost si žádá talent

K tomu lepšímu patří nakažlivá radost a euforie, se kterou se Beady Eye do debutu zakousli. Pakliže především poslední album Oasis místy trpí přílišnou touhou vykřesávat nápady i tam, kde jich už není třeba, Beady Eye se vrací k čirému prostému rock´n´rollu bez přívlastků - takovému, který formoval jejich vkus. 

Gallagherova posedlost Johnem Lennonem tu pochopitelně vříská z každého akordu (i z bookletu). A když už to s beatlesáckou inspirací Beady Eye přeženou, je z toho The Roller - zručná, ale až nestoudná nápodoba Lennonova songu Instant Karma! - pro srovnání zde.

Foto: Aktuálně.cz

Pakliže povýšíme prostotu a nepůvodnost na princip, je třeba dodat mimořádného talentu, který z průměrných polotovarů dokáže vykřesat výjimečné momenty. Oasis byli ve svých nejlepších momentech důkazem, že to lze. Sice nikdy umělecky nepřekročili stíny svých vzorů, ale šestý smysl jim na chvíli pomohl zrušit tíživou kletbu nepůvodnosti a přiblížit je k nesmrtelnosti.

A těžce odpracované momenty jasnozřivosti, které Oasis navždy zapsaly mezi největší britské kapely, na debutu Beady Eye zřetelně chybí. Tázání se po smyslu jejich alba pokaždé vede k jedinému závěru - jakoby Liam se svým kreativním přetlakem a potřebou strhávat na sebe pozornost nevěděl, co dělat jiného.

Skvělé, jste-li génius; něčím smutné, pokud se ke genialitě musíte těžce prokopávat skrze dřinu a rutinu. Trefně desku okomentoval recenzent na Drowned In Sound, když ji přirovnává ke kapele jedoucí na autopilota. Přijmeme-li tuto tezi, vychází z toho u Beady Eye zřetelný obraz zručně vyvedené nudy.

Spíše shovívavý úsměv

A málokterá kapela debutovala deskou jedoucí na autopilota. O to zřetelnější důkaz, že Beady Eye jsou bez kontextu Oasis neuchopitelní. Čekat od Noela a jeho kamarádů, že by na stárnoucí kolena začali koketovat třeba s dubstepem, je bizarní. Ostatně i kdyby to udělali, těžko by neschytali výsměch pro vypočítavost. Rozčilovat se nad nepůvodností jejich hudby je jako kroutit hlavou nad tím, proč se Radiohead mění s každou svou deskou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Takže když Liam ve skladbě Beatles and Stones do vykradených rifů Who´s My Generation chraptí "I´m gonna stand the time, like Beatles and Stones," člověku se na tváři rozhostí spíše shovívavý úsměv.

Jenže i když promineme onu nepůvodnost coby jeden z principů, díky kterým se Gallagheři proslavili, zůstává nevýrazná deska s několika slušnými a mnoha zapomenutelnými momenty. Nejzajímavější je vnímat ji v kontextu příběhu bratří Gallagherů, jejich osobních i hudebních peripetií. Další epizoda z poutavého příběhu Oasis a jejich protagonistů.

Což má smysl pro fanouška Oasis - pro ostatní Beady Eye v tomto bodě ztrácejí smysl v podstatě úplně. Jak ostatně Liam v rozhovoru pro deník Metro přiznává: "Jsme pořád Oasis, jen teď hrajeme po malých klubech." A dodává: "Je neuvěřitelné, jak Oasis díky Beady Eye znovu ožívají."

Teprve případná druhá deska napoví, jestli si tahle truc-parta dokáže získat pozornost hudbou. Jestli si dokáží vytvořit vlastní a konzistentní svět, který není jen průsečíkem širších souvislostí a odlesků minulosti - jejich vlastní i jejich hudebních vzorů.

Beady Eye: Different Gear, Still Speading. CD, 52 minut. Vydala firma Sony , 2011.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy