Lasica a Müller přešlechtili svého Filipa

Michal Pařízek
3. 11. 2008 12:30
Interpreti vzpomínají na slovenského skladatele

Recenze - Myšlenka na poctu významnému skladateli a velké osobnosti slovenské kulturní scény Jaro Filipovi zrála v hlavě Richarda Müllera několik let. Kvůli vytíženosti všech protagonistů projektu a ostatně i kvůli delšímu přerušení zpěvákovy kariéry nakonec kolekce Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievaju Filipa vychází až nyní. Tak dlouhý název, a přitom paradoxně nezmiňuje toho o kterém je toto album snad nejvíc, producenta Oskara Rózsu.

Osobu Jaroslava "Jaro" Filipa (1948 - 2000) není nutno příliš představovat. Jen dlouholetá spolupráce s další legendou slovenského bigbítu, písničkářem Dežem Ursínym, a jejich společná alba Provizórium, Nové mapy ticha nebo Modrý vrch by mu stačila k nesmrtelnosti.

Další oblastí Filipovy tvorby bylo divadlo, po léta úzce spolupracoval s Milanem Lasicou a Juliusem Satínským. V 90. letech natočil několik sólových titulů a napsal hudbu hned ke čtyřem albům Richarda Müllera. Jeho doménou byla scénická hudba, ale i rádiové pořady ve kterých často komentoval dění na Slovensku.

Jaro Filip
Jaro Filip | Foto: Aktuálně.cz

Na slovenské hudební scéně opravdu chybí,  mnoho jeho dřívějších spolupracovníků si stýská, jak bylo důležité míti svého Filipa. I na tvorbě Richarda Müllera se jeho odchod podepsal.

Loni vyšlo album nových interpretací jeho písní v produkci Ivana Táslera a nyní konečně avizovaný společný projekt dvou z jeho nejbližších spolupracovníků. Zajímavá je už idea alba: jak vyplývá z názvu, interpretace Müllerových textů se ujal Milan Lasica, a naopak. Tucet písní si rozdělili přesně napolovic a kromě autora hudby celé album zastřešuje produkce Oskara Rózsy. Jeho leckdy až překvapivě moderní pojetí si často celou kolekci zabírá samo pro sebe.

Filipovy písně zdobí hlavně cit pro text - ostatně valná většina vznikala na hotová slova - a také úžasné a často překvapivé harmonie. Rózsova produkce se kvůli bohaté instrumentaci právě s těmito přednostmi občas rozchází, časté použití elektroniky křehké Filipovy melodie někdy zcela pohltí.

Tu a tam je to ku prospěchu věci, například Clivota se povedla, ale písně psané původně pro Milana Lasicu, které byly spíše hravými miniaturami, přebujelá produkce ubíjí. Typickým příkladem může být hned první Vyletěl vták nebo Godot neprichádza. Možná to není ani tak chybou produkce, která v zásadě drží celé album pohromadě a občas až triphopovými rytmy dodává některým písním nečekaný rozměr. Snad by se jen melodie, které se s tímto pojetím až tak úplně nestřetly, daly nahradit jinými.

Foto: Aktuálně.cz

Asi i kvůli tomuto - řekněme - nepochopení se povedly daleko více písně psané původně pro Richarda Müllera. Moderní zvukový kabát jim dalek více sluší a překvapivě sedí i úsporná Lasicova interpretace. Takové Milovanie v daždi nebo hlavně Boh aj v pekle prsty mají grády, Lasica jim dodává svým projevem temnotu a hloubku.

Povedla se také známá Cigaretka na 2 t'ahy se skvělou kytarou Andreje Šebana. Ale i Müllerem interpretované písně Do batožka nebo St'ahovaví vtáci patří mezi to lepší na této kolekci. Jen se pořád nejde ubránit dojmu, že méně je někdy více.

Jakoby se zde vytrácela hlavní Filipova doména, velký cit pro píseň samotnou. Možná se na albu pracovalo příliš dlouho, proto vypadá přešlechtěně.

Leč minimálně polovina písní rozhodně stojí za to a pokud má tato kolekce připomenout "toho, který hrával s Dežem", určitě se to povedlo. Díky popularitě Müllera a Lasicy jistě nebude o zájem nouze. A pokud album přivede k Jarovým písním nové fanoušky, dobře tomu tak. Jen ta pověstná Filipova lehkost, hravost a šarm zde "žial chýba".

Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa. CD, 56 minut, vydala firma Sony/BMG, 2008.

Jaro Filip v pořadu Ktosi je za dverami

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem.

Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy