Hubatá Amy z hospody se trefila do černého

Jan Pomuk Štěpánek
4. 5. 2007 9:00
Nový adept na desku roku je cítit po cigárech a chlastu
Amy Winehouse
Amy Winehouse | Foto: Island Records

Recenze - Když před čtyřmi lety ve svých dvaceti vydala debutové album Frank, měla už za sebou slušnou kariéru problémové holky. Vyhazov ze školy, pochybné známosti, drogové i alkoholové excesy. Tou dobou byla Amy Winehouse oblíbeným terčem britských bulvárních fotografů, kteří by mohli soutěžit, kdo kde ji zase načapá.

První desku produkoval ostřílený Salaam Remi, mezi jehož nejznámější práce patří The Score od Fugees. Pomáhal i Ms. Dynamite nebo Jurassic 5 - a logicky tak přiklonil zvuk prvního alba k současnému r´n´b a hip hopu.

Byly z toho příznivé recenze srovnávající magický hlas s dispozicemi Macy Gray, nebo dokonce Sarah Vaughanové, a nominace na Mercury Prize i Brit Awards.

Další roky si užívala tu pověst zázračného, i když notně problémového dítěte britského popu. Tisk s oblibou probíral její problémy (prý maniodepresivní psychóza) a divoké románky i slabost pro látky všeho druhu.

Amy Winehouse
Amy Winehouse | Foto: Aktuálně.cz
  

Loni to došlo tak daleko, že nahrávací společnost na zpěvačku ostře tlačila, aby nastoupila na léčení. Odpovědí nebyla léčba, ale pilotní singl druhé desky příznačně nazvaný Rehab.

Skladba, v níž Amy s jemně pohrdavým tónem v hlubokém nakřáplém hlase zpívá, že ji do léčebny nikdo nedostane, okamžitě vylétla do první desítky britské hitparády. Hit bodoval i za oceánem a udělal tak druhému, dnes už v Británii trojnásobně platinovému albu Back To Black skvělé a pikantní entrée.

Amy na něm prozatím nechala hip hop svému osudu. Opět sice vzala do služeb Remiho, ale doplnila ho o Marka Ronsona. Společně namíchali mix, navazující v souladu s názvem na černou větev první desky. S jejím  zakouřeným hlasem se tu potkává soul i  rock´n´roll, funk i klasické r´n´b. 

Trošku to připomíná třeštění kolem Norah Jones, která své generaci připomněla, že na světě existuje poctivá hudba starého střihu. I Amy Winehouse se šťastně napojila na spodní retroproudy v náladách současnosti a vytáhla připomínku starých časů, ke které patří také obliba písničkářů i rockových ukřičenců.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Stejně jako u nich, i tady můžeme vést debaty o upřímnosti a důvodech toho návratu. Ale každopádně je to návrat stylově čistý: žádné křížení s módně ušpiněným zvukem ani dochucování elektronickými experimenty. A ačkoliv se k sobě Norah a Amy hodí jako noc a den, obě mají hodně společného.

Zatímco Norah je hodná holka z jazzové kavárny, vymydlená a věčně zasněná holčička se srdcem na dlani, Amy je živel z putyky, drzá mrcha, co vypije vždycky dvakrát tolik co vy, aby vám pak na baru ještě ukradla peněženku. 

Ale obě ze svého jeviště nabízejí žánr a atmosféru, kterou v současné produkci často připomínají už jen citace a samply. Znovu infiltrovaly střední proud klasickými popjazzovými schématy, aniž k tomu použily zvukové a formální berličky. 

Foto: Amazon
 

Samozřejmě, takovou hudbu  pořád produkuje spousta zpěváků. Ale na úroveň středního proudu a do éteru rádií, na špičky hitparád a na titulní strany časopisů se tyhle styly vracejí až s Amy. Stejně jako před lety podobně připlulo krémové blues s Norah Jones.

Album Back To Black bude bezesporu na konci roku citováno v anketách mezi nejlepšími nahrávkami roku. Nabízí plný, hutný, přitom průzračně čistý zvuk a hlas, díky kterému zpěvačka dokáže během jediné sloky znít jako nejzkaženější coura i vystrašená holčička.  K tomu skvělé texty plné slovních hrátek, cynické melancholie i brutálního humoru, které obepínají zajímavě stavěné melodické linky.

I když Amy Winehouse o debutu prohlašuje, že se jí z něj zvedá žaludek, nadobro neskončila ani s hip hopem. To dokazuje třeba na B-straně k aktuálnímu singlu You Know I´m No Good, kde je verze téhle skladby dokořeněna rapem hostujícího Ghostface Killah.

Nejlepší je ta právě bezprostřednost doprovázející její nezpochybnitelný talent, který se ještě může vydat mnoha směry. Byla by chyba řadit Amy Winehouse k jedinému stylu. Ačkoliv si druhým albem vybudovala velmi dobrou pozici, sympatický je pocit, že příště vyvede zase něco trochu jiného.

Amy Winehouse: Back To Black. CD, 43 minut, vydala firma Island/Universal, 2007.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy