Do Prahy se vrátí jazzový klavírista Hancock, zahraje v nové hale O2 universum

Kultura
20. 5. 2019 11:37
Potřetí během několika let v Česku vystoupí americký klavírista Herbie Hancock, jeden z nejznámějších jazzových hudebníků současnosti.
Herbie Hancock na festivalu v arabském emirátu Abú Dhabí.
Herbie Hancock na festivalu v arabském emirátu Abú Dhabí. | Foto: Abu Dhabi Festival

Devětasedmdesátiletý Američan, který je držitelem 14 cen Grammy i jednoho Oscara, vystoupí 9. listopadu v pražském O2 universum, tedy nové hale vedle větší O2 areny.

Herbie Hancock.
Herbie Hancock. | Foto: Douglas Kirkland

Vstupenky v cenách od 1290 do 2490 korun budou v prodeji od tohoto pátku, uvedl Petr Novák z pořadatelské agentury Live Nation.

Herbie Hancock koncertoval poprvé roku 1986 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze, podruhé dorazil roku 2005, kdy na Pražském jaru uvedl poctu skladateli Georgi Gershwinovi.

V listopadu 2014 vystoupil se svým kvartetem na festivalu Jazzfest Brno, předloni pak účinkoval ve Foru Karlín na závěrečném koncertu festivalu Struny podzimu.

Chicagský rodák patří k nejznámějším světovým jazzovým hudebníkům. Ke slávě přišel v 60. letech, kdy jej do svého takzvaného druhého kvintetu pozval trumpetista Miles Davis. Později byl jedním z průkopníků jazzrocku a propagátorů hry na syntetizátory.

Hancock je také autorem řady skladeb, které jsou dnes označované jako jazzové standardy a hrají se po celém světě - například Watermelon Man, Chameleon nebo Cantaloupe Island.

V roce 2008 Hancock za svoji nahrávku River: The Joni Letters, na níž interpretoval písně Joni Michellové, získal hlavní cenu Grammy za album roku. Od roku 2011 působí jako velvyslanec dobré vůle při UNESCO. Nedávno hudebník u nakladatelství Viking Press vydal knihu pamětí nazvanou Possibilities.

Herbie Hancock hraje svou skladbu Actual Proof na festivalu Montreux. | Video: Montreux Jazz Festival
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy