Give Peace a Chance, zpíval McCartney v Izraeli

Kultura Kultura, Red Kul
26. 9. 2008 10:45
Ex-Beatle přivezl do země étos šedesátých let
Foto: Reuters

Tel Aviv - Ačkoli ta píseň patří Johnu Lennonovi, nemohl si Paul McCartney vybrat vhodnější hymnu pro záměr, s nímž do Izraele poprvé přijel. Ex-Beatle přivezl do země rozdělené konfliktem ideje šedesátých let, vzkazy o míru a lásce a viktorky, které rozséval do všech stran.

Není divu, že při čtvrtečním premiérovém koncertu v Hayarkon Park v Tel Avivu, který odstartoval beatlesáckou Hello Goodbye, nechal čtyřicetitisícové publikum zpívat refrén hymnické skaldby Give Peace a Chance.

„Dnes večer jste to zazpívali, takže to chcete," obrátil se poté na dav, který předtím pozdravil jak hebrejsky, tak arabsky.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Paul McCartney hrál za bouře Back in the USSR
McCartney oslavil narozeniny rekordem

 

Koncert postavil na skladbách ze své sólové dráhy, ale pochopitelně došlo i na neopominutelnou a nejvíce očekávanou sérii písní Beatles, zazněly mimo jiné Hey Jude, Yesterday nebo Back in USSR. McCartney dvakrát přidával a při epické bondovce Live and Let Die do nebe vylétl ohňostroj.

 

Přípravy na první izraelský koncert Paula McCartneyho začaly již ve středu, kdy zpěvák dorazil do země. Ten samý den absolvoval návštěvu Betléma, kde v chrámu Narození páně zapálil svíčku a za mír, a poté se zastavil v nedaleké hudební škole. Před chrámem prohlásil: „Vše, co potřebujeme, je mír v regionu a jeho rozdělení na dva státy." 

 

Svoji návštěvu okomentoval slovy, že by rád přispěl k mírovému procesu: „svou malou troškou prostřednictvím hudby." Koncert je zároveň součástí oslav k šedesátému výročí založení státu.

V trochu přemýšlivé náladě se pak vyjádřil o podobnostech mezí bezpečnostní bariérou vznikající podél západního břehu Jordánu a berlínskou zdí. „Procházel jsem se Berlínem v době, kdy zeď stála, a bylo to tak symbolické. Je to smutné, že lidé se dokáží až takhle doslova oddělit. Není to dobré pro nikoho."

Foto: Reuters

McCartneyho izraelská premiéra přichází se třiačtyřicetiletým zpožděním. Beatles měli v Tel Avivu vystoupit už v roce 1965: v době jejich vrcholící slávy. A ačkoli to ještě nebyli ti psychedeličtí vousáči, jako v pozdější fázi, izraelské úřady koncert zakázaly, protože by býval mohl mít špatný vliv na mládež.

S odstupem času vláda pochopila, že mládež kazí úplně jiné věci a poněkud iniciativně poslala letos v lednu zbylým dvěma členům kapely omluvné dopisy a stejně tak rodinám zemřelého Johna Lennona a George Harrisona.

Izraelské radiostanice už v předstihu v nebývalém množství zaplavily staré songy Beatles. Toto vybuzení před vystoupení, jenž dostalo název Friendship First, není nijak neobvyklé, protože v Izraeli mají koncerty velkých kapel a interpretů jako McCartney nebo Madonna stále přídech velké události. A rocková mantra "peace nad love" tu má pořád svou váhu.

McCartneyho koncert nicméně nebyl zdaleka bezvýhradně přijímaný: má symbolickou hodnotu, i proto jej palestinští aktivisté i politické skupiny žádali, aby nevystupoval v zemi, jež kontroluje Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Foto: Reuters

Radikální islamista Omar Bakri Muhammad prohlásil, že jestli McCartney vystoupí, stane se z něj nepřítel každého muslima. „Nebude v bezpečí, budou na něj číhat sebevražední atentátníci," vyhrožoval a dodal, že jeho rozhodnutí hrát mu udělá víc nepřátel než přátel.  

McCartney odmítl nechat se zastrašovat. „Myslím, že nejet někam jen proto, že tam jsou problémy, nic neřeší. Lepší je přijet a zkusit porozumět zdejší politice. A o to se snažím," reagoval na výtky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy