Čechomor vrací svými koledami Vánoce na zem

Michal Pařízek
5. 12. 2007 10:00
Díky vánočním písním se kapela znovu našla
Foto: Sony BMG

Recenze - Fanoušci populárního Čechomoru od své oblíbené skupiny dostali vánoční dárek, ale na rolničky a purpuru ať zapomenou. Kolekce Sváteční obsahuje sedmnáct vánočních písní v poutavě zemitém podání.

Vlastně je to celkem logický krok. Čechomor se od začátků kariéry, tedy přes dvacet let, nechává inspirovat lidovou hudbou a kulturou, ke které vánoční písně a koledy neoddělitelně patří.

Tudíž se jich rozhodně netýká obvyklá výtka ohledně komerčních kalkulací, která k vánočním albům často a popravdě patří. Naopak, jejich nové album je pokračováním cesty. A to velmi zdařilým.

Čechomor koledy pojal vskutku lidově, vlastně prostonárodně. Ve vybraných písních veskrze nejde o jezulátko či tajemně kouzelnou atmosféru. Daleko větší prostor tu dostávají promrzlé ruce a promočené onuce někdejších venkovských koledníků.

Foto: Sony BMG

Světský pohled a spojení s přírorodu tu vlastně vyhrává nad blahosklonými strojenými úsměvy, dým z františků je rozptýlen v třeskutém mrazu. Není ptáčka ani křepelice. Samé zimy, samé metelice - jak se zpívá v písni Byla cesta byla ušlapaná.

Některé z písní jsou v jejich podání známé už z dřívějška; Čechomor v minulosti na svých koncertech hrával některé koledy ve osobitých úpravách. V kolekci převládají písně z Čech a Moravy, ale tu najdeme i koledy polské či slovenské.

A  protože  se Čechomoři nebojí experimentů, zazní tu mimo tradičních lidových nástrojů, jako jsou dudy a cimbál, také australské didgeridoo (skvěle použité v téměř hardrockové písni Panenka Maria).

Foto: Sony BMG

Koledy v jejich podání rockově duní deocela částo; výtečné ostré bicí Romana Lomtadzeho ženou hned několik skladeb ostrým drivem a nechybí tradiční zdvojené riffy kytar a elektrifikovaných houslí.

Opět tu najdeme několik hostů; mezi nejvýraznější patří zpěvačky Zuzana Smatanová a novicka Eliška Ptáčková, které protentokrát nahradily "spolupracovnicvi" Lenku Dusilovou.

Vánoční náladu - rozměj zjitřenou, ale bez patosu - na nové kolekci Čechomor udržel i bez notoricky známých songů typu Pásli ovce Valaši nebo Půjdem spolu do Betléma.

Převládají venkovské taškařice, které se umně doplňují s opěvováním Panenky Marie a slavného pacholátka. Asi i proto můžeme novinku Čechomoru v klidu poslouchat po celý rok - což je de paradoxně největší vyznamenání, kterého se vánočnímu albu může dostat.

Foto: Sony BMG

Stejně důležité je, že díky vánočním písním se Čechomor opět našel. Při koketování se symfonickým orchestrem nebo na sice povedeném, leč pořád poněkud vyumělkovaném albu Co sa stalo nové kapela možná trochu zapomněla, že jejich hlavní devízou a největším kouzlem je zemitost a živočišnost.

To všechno se v jejich světských koledách vrací mírou vrchovatou a díky tomu působí album tak uvolněně a lidově. Tím dal Čechmor dárek i sobě.

Čechomor: Sváteční Čechomor.CD, 48 minut. vydala firma Sony BMG Music, 2007.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 30 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy