Bat for Lashes přivádí pohádky do nočního velkoměsta

Pavel Turek
14. 4. 2009 9:30
Druhé album britské písničkářky straní syntezátorům
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - V roce 2007 se její debut Fur and Gold dostal do nominací na Mercury Prize - a je vcelku pochopitelné, že nevyhrál. Cembalem doprovázené písně, které se stejně jako netopýři držely v temných koutech, jeskyních, hradních zříceninách a opuštěných tunelech, těžko mohly soupeřit s masově přijatelnou nu-raveovou světlicí Klaxons.

Foto: Aktuálně.cz

Bat for Lashes - neboli v Brightonu žijící Natashe Khan - udělalo větší službu až o rok později turné s Radiohead. Dobré srovnání. Na rozdíl od mistrů urbánních úzkostí a kapely neúnavně vyjednávající s technikou Bat for Lashes totiž reprezentuje novou generaci tvůrců, která se tomuto boji programově vyhýbá. Sice spolkla digitalizaci se vším všudy, ale uprostřed města v internetové kavárně sní o vodopádech a východech slunce v poušti. Utíká k přírodě, aniž by vlastně do přírody doopravdy chtěla, vysnila si ji na sídlišti.

Bat for Lashes to potvrdila mimo jiné i tím, že na novém album Two Suns spolupracovala se členy kapely Yeasayer, kteří sami sebe popisují jako psych-popový gospel ze Středního východu, ale bydlí v Brooklynu na lince podzemky L.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vtip je v tom, že Natasha Khan - coby klíčový představitel popsané tendence - nikdy pořádně nechodila se skautem do lesa, ale sledovala v televizi dokumenty Davida Attenborougha. Když se Thom Yorke o jejím debutu vyjádřil, že mu připomíná pošmourný svět pohádek bratří Grimmů, tak by se hodilo dodat, že už jde o scénu rozvířenou a zrežírovanou Terry Gilliamem.

Foto: Aktuálně.cz

Bat for Lashes našla způsob, jak ryze městský způsob existence přemalovat kulisami krajiny. Nezdrhneme do divočiny - je špinavá, agresivní a bez wi-fi  a iPhonu bychom nechtěli být ani půlden a nejlepší etno náušnice mají beztak v háemku. Jen mrakodrapům začneme říkat skaliska a policejní těžkooděnci můžou být třeba černí nepřátelští rytíři.

Mytické postavy ztrácejí původní kontext a zakořenění v dlouho tradovaných a neměnných příbězích, náhle jsou vydány na pospas Natashině libovůli. Ta je oproti čistě akustickému debutu nasoukala do syntezátorového prostředí, kde už naprosto ztrácejí ponětí o tom, jak by se měly chovat.

Bat for Lashes vtrhla mezi spící pohádky jako pan Majer, když puškou skolil mluvícího vlka. Od té chvíle je možné absolutně všechno; i to, že ji nakonec za trest promění v jezevčíka. 

Abych se tu samoúčelně nepředváděl přirovnáními z lokální Arabely. Tvorbu Bat for Lashes můžete brát i jako první stopu společensko-kulturního dopadu, který budou mít principy Harry Pottera na příští generace.  

Díky této logice dokáže Bat for Lashes na jedné ploše alba Two Suns zpívat o svůdné siréně, o nebi v Marlboro barvě a ještě přivést na scénu fiktivní průvodkyni celým albem.

Foto: Aktuálně.cz

Destruktivní alter ego - do sebe zahleděná femme fatale Pearl s blond parukou, která je inspirována fotografiemi Cindy Sherman nebo Nan Goldin - dělá skromné příroďačce z Brightonu namachrovaného partnera v dialogu o dvou sluncích rotujících v různých rychlostech.  

Vše zmíněné - reálné i vysněné - získává na albu Two Suns rovnoměrně fantazijní nádech, který je dán záměrnou vykořeněností vyjmenovaných ingrediencí. Tak jako zvuk prastarého zámeckého cembala, jež se prolíná s automatickým bubeníkem a hlasem připomínajícím chvílemi PJ Harvey, jindy třeba Kate Bush.

Obecně se má za to, že nerespektovat původ věcí může buď úplný barbar, nebo totální ignorant bez vkusu. Na druhou stranou být schopný přesekat vazby silným symbolům, zcela je podřídit vlastním bajkářským záměrům a nenechat se jimi přehlušit zmůže jen výjimečný tvůrce.

Bat for Lashes: Two Suns. CD, 45 minut, vydala firma Parlophone / EMI, 2009.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy