Babička punku Patti Smith láká do Trenčína na Pohodu

František Reismüller François
14. 7. 2009 11:00
Festival od 16. do 18. července je hudební výhra
Patti Smith
Patti Smith | Foto: Reuters

Trenčín - Když se nemůžete rozhoupat vyrazit někam na západ, někam daleko, a když zároveň tušíte, že doma vás nic moc nečeká. Nebo to nečeká na jednom místě. A nebo to prostě jenom není taková Pohoda.

Letmý pohled do programu jistojistě aktivuje slinné žlázy nejednoho audiofila, vyhlídka na atmosféru letního tábora, kde vás rozmazlují, ale nešikanují, navnadí ty, co už to zažili. Pohoda se vždycky snažila doplnit širokou nabídku hudby ze všech koutů světa i šuplíků žánrového sekretáře programem a prostředím, na které si nelze stěžovat. Což je taky jistota.

Nicméně pojďme si teď v rychlosti projet hlavní taháky letošního line-upu. Přese všechno se tam člověk nepojede jenom válet na trávě a polykat speciality smažené na sádle.

Už ve čtvrtek - což je pro tento rok novinka - se znovu po dvou letech představí opičáci Basement Jaxx, které v rámci pouze večerního programu přidaného dne doplní slovenské projekty jako indierocková parta the Swan Bride či electropunkový dj Vili:am.

Basement Jaxx
Basement Jaxx | Foto: Aktuálně.cz

Opravdu to ale vypukne v pátek: Hyper melancholičtí kytaroví kaliforňané The Airborne Toxic Event, pak o něco svižnější kytarovka z druhé strany Atlantiku Razorlight nebo Fujiya & Miyagi, jeichž krautrockem ovlivněná, nicméně pořád příjemně popová produkce se rozhodně lépe poslouchá, než se píše jejich jméno. Následně uřvaný fight-pop Dananananaykroyd, popř. i u nás již dobře známí electrorockoví The Whip.

A prime time? Patti Smith. Má smysl ji nějak komentovat? Nebo stačí užít známé klišé o "babičce punku" a nechat samo to jméno rezonovat v hudebně vzdělaném mozku čtenáře? Patti každopádně napravuje rest z roku 2007, kdy svoji účast zrušila. Letos bude noc patřit jí.

Nebo taky následujícím The Ting Tings, které jistě znáte ze spousty blbých reklam, nu-raveovým Hadouken!, electro smršti MSTRKRFT, no wave nářezu Death Sentence: Panda! a zásobníku energie od rocku až po d'n'b Pendulum, kteří po loňském dj setu konečně přijíždějí v plné sestavě.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Klaxons: Pusť to víc nahlas, naštvi svoji matku

Člověk by si málem nevybral. A málem by zapomněl na elektronikou kořeněný experimentální folk Tunng. Nebo na trochu srandy a českého zástupce Xindl X.  A to nás čeká ještě sobota.

Tu otevřou třeba dancepunkoví (čti nu-raveoví a neremcej) Does It Offend You, Yeah? To by mohla být po obídku dobrá rozcvička. Jednak na trochu nostalgie s britpopovými Travis a za druhé na příliš mladé tatíky nového ravu Klaxons. Tedy alespoň co se hlavní Bažant Stage týče.

The Ting Tings
The Ting Tings | Foto: Aktuálně.cz

Jinde totiž čekají další nášupy roztodivných chutí. Třeba na Tesco Stage to budou Alabama 3 a jejich úžasná fúze country a elektroniky nebo sladké downtempo islanďanky, která si poněkud neseversky říká Emiliana Torrini. A neposlední řadě O2 Aréna a britští indierockoví the Joy Formidable nebo němečtí Warren Suicide, kteří svou produkci nazývají elektrotechnokabaret.

Vlastně je jedno, kam se vrtnete, a zkušenost praví, že nejzajímavější zážitky na Pohodě prostředkuje náhoda, jež člověka zavede na vystoupení interpretů, o kterých nikdy neslyšel. I v tom je to kouzlo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy