Andělé už dávají ceny. Vítězí i Frühlingová

ČTK, gra
16. 3. 2007 10:30
Ostrava - Hlavní Andělé na držitele čekají, žánrové ceny už je mají. Radovala se třeba kapela Švihadlo, s prázdnou neodešla ani Iva Frühlingová.
Nejlepší web má podle akademiků Iva Frühlingová
Nejlepší web má podle akademiků Iva Frühlingová | Foto: EMI

Zatímco kapela Švihadlo získala za své album Oči otevřený cenu v kategorii ska & reggae, Tomáš Kočko a Orchestr s albem Poplór ji má v kategorii world music a pro mnohé překvapivě porazil projekt Gipsy.cz.

Mezi jazzmany a hráči blues bodoval v ostravském klubu Boomerang talentovaný varhaník Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet, kteří natočili desku Don´t Get Ideas.

Anděla za nejlépe ošetřenou zvukovou nahrávku mají EOST
Anděla za nejlépe ošetřenou zvukovou nahrávku mají EOST | Foto: EMI

V kategorii hard & heavy sošku získala na žánr nezvykle experimentující formace Forgotten Silence s deskou Kro Ni Ka. Anděl za alternativní scénu pak patří skupině Květy.

Akademici udělili také ocenění za nejlepší internetové stránky. Získala je Iva Frühlingová, která porazila Lucii Bílou a skupinu Wohnout.

Cena za nejlepší zvukovou nahrávku patří skupině Ecstasy Of St. Theresa - Watching Black. Nejlepším obalem se může pochlubit Anna K., které akademici ocenili desku Večernice.

Anna K získala cenu za nejlepší obal
Anna K získala cenu za nejlepší obal | Foto: Lukáš Bíba

Nominace i držitele žánrových cen Akademie populární hudby volí menší odbrorné poroty; i proto v sobě "mediálně nevděčné" kategorie neskrývají tolik otazníků jako velcí Andělé, kteří budou rozdáni zítra v Ostravě v přímém přenostu ČT.

Návštěvníkům klubu Boomerang ve známé Stodolní ulici hrála vyhlašování bavila pražská skupina Gothard kapela bude také hostem v sobotním pořadu České televize Noc s Andělem. Bude se vysílat z ostravského klubu Parník a v jeho rámci bude vysílán sestřih z předávání žánrových cen.

Týž den budou předány v ostravské ČEZ Aréně ceny v hlavních kategoriích. Mezi tradičními se letos nově objeví i kategorie r'n'b & hip-hop a folk & country.

Mezi hlavními nominovanými na ceny Anděl je i kapela Kabát
Mezi hlavními nominovanými na ceny Anděl je i kapela Kabát | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O sošku anděla v kategorii skupina roku bude usilovat například Divokej Bill, Kabát a Kryštof. Ze zpěvaček akademici nominovali Annu K., Lenku Dusilovou a Helenu Zeťovou. U zpěváků se rozhodne mezi Danem Bártou, Davidem Kollerem a Matějem Ruppertem.

Největší šanci získat výroční cenu Akademie populární hudby Anděl Allianz 2006 mají kapely Kryštof a Kabát i autorské duo Petr Hapka s Michalem Horáčkem. Oslovení akademici je nominovali celkem ve čtyřech kategoriích. Třikrát byl nominován David Koller.

Ceremoniál bude v přímém přenosu vysílat i Český rozhlas 1 Radiožurnál. Moderátorem bude frontman Kryštofa Richard Krajčo, vystoupí tu Divokej Bill, Aneta Langerová či Jana Kirschner.
   
Součástí doprovodného programu je dnes i série 250 koncertů, které se uskuteční na řadě míst Česka.

Letos pořadatelé oslovili téměř 600 novinářů a dalších odborníků ze světa české populární hudby; prvního kola hlasování se zúčastnilo 300 z nich. Výroční ceny Akademie populární hudby se letos udělují ve 23 kategoriích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy