Gibson se kaje: Nejsem antisemita

ČTK, Hej
2. 8. 2006 10:20
Los Angeles - Alkoholický výstřelek možná vyjde Mela Gibsona dost draho. Po filmu Umučení Krista je opět obviňován z antisemitismu.

Hollywoodský herec a producent Gibson se v úterý omluvil Židům za své antisemitské výroky, jimiž v alkoholovém opojení počastoval kalifornského policistu. Tvůrce oscarového Statečného srdce, který byl minulý pátek v Kalifornii zadržen silniční hlídkou, se chce se zástupci židovské obce sejít a hledat u nich pomoc při nápravě.

"Chci se omluvit zvláště všem členům židovské komunity za zlomyslná a nebezpečná slova, jimiž jsem napadl jednoho muže zákona. Nežádám jen o odpuštění. Chtěl bych učinit další krok a setkat se s vůdci židovské komunity, s nimiž mohu přímo prodiskutovat nejvhodnější cestu k usmíření," napsal Gibson v prohlášení, které zveřejnila americká média.

Gibson si prý uvědomuje, že cestu k nápravě nemůže uskutečnit sám. "Znovu žádám židovskou komunitu o pomoc. Vím, že v tomto společenství budou mnozí, kteří se mnou nebudou chtít mít nic společného, a já to pochopím. Ale modlím se, aby tyto dveře nezůstaly navždy uzavřeny," napsal.

Umučení Krista
Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

Jako veřejná osobnost vnímá dopad svých slov a omluvil se zvláště těm, kteří se jeho výroky cítili osobně dotčeni. "Ale věřte, prosím, že skutečně nejsem antisemita," ujistil.

Kvůli antisemitským nadávkám už vyzvali někteří filmoví byznysmeni své kolegy, aby s hercem a producentem přestali spolupracovat. Celá aféra tak podle agentury Reuters může poškodit Gibsonovu kariéru.

"V době stoupajícího násilí ve světě nemůže zábavní průmysl nečinně stát a nechat Melu Gibsonovi projít takový tragicky pobuřující výrok," stojí v prohlášení, které zveřejnil jeden z předních filmových agentů Ari Emanuel.

"Lidé ze zábavního průmyslu, ať už Židé nebo křesťané, musí ukázat, že chápou, jak moc je v sázce tím, že se budou vyhýbat profesionální spolupráci s Melem Gibsonem, i kdyby to mělo znamenat obětování jejich zisků," dodává text.

Řada znalců hollywoodského zákulisí je naopak přesvědčená, že Gibsonův "přehmat" jeho kariéru nijak citelně neovlivní. "Pravidlem je odpouštět a zapomínat - když můžete přijít s filmem, který vydělá 100 milionů dolarů," prohlásil nejmenovaný zdroj.

Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista
Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

První dopad už je nicméně znám. Gibsonův otec je popírač holocaustu a s jeho hvězdným synem spolupracovala televizní společnost ABC na přípravě televizní minisérie z období pronásledování Židů. 

V úterý však ABC podle agentury AP oznámila, že celý projekt - na němž se s  Gibsonovou produkční společností Icon podílela dva roky - ruší. Byť oficiálně se tak rozhodla proto, že ani po tak dlouhé době neobdržela scénář.

Server TMZ mezitím zveřejnil údajný čtyřstránkový originál policejního protokolu o Gibsonově zatčení. Herec prý policisty po zatčení na dálnici v kalifornském Malibu "bombardoval antisemitskými poznámkami" proloženými sprostými slovy.

Kromě výhrůžek zatýkajícímu důstojníkovi a pokusu o útěk měl Gibson  pronést: "Židé jsou odpovědní za všechny války světa." Nato se policisty otázal: "Jste Žid?" V této souvislosti se objevily spekulace, že policisté chtěli populárnímu herci vyjít vstříc a celý skandál ututlat.
   
Padesátiletý Gibson se poprvé veřejně omluvil hned o víkendu. "Když jsem byl zatčen, choval jsem se jako člověk zcela zbavený smyslů a říkal jsem věci, které nepokládám za pravdivé a které jsou ohavné," řekl v sobotu a dodal, že celý život bojoval s alkoholem a podnikne takové kroky, aby k podobným událostem už nikdy nedošlo. 
   
Není to poprvé, kdy vzbudil hněv židovských organizací. Za snímek Umučení Krista, který sugestivně zachycoval posledních několik hodin pozemského života Ježíše, byl obviňován z rozněcování antisemitských nálad - neboť film údajně znázorňoval Židy jako hlavní viníky Ježíšovy smrti.

Gibson, silně věřící katolík, však tato nařčení vždy odmítal. Kontroverzní snímek po celém světě zhlédlo několik desítek milionů diváků a svému tvůrci, který jej financoval z vlastních zdrojů, vydělal přes 600 milionů dolarů, v přepočtu přes 14 miliard korun. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy