Gibson se kaje: Nejsem antisemita

ČTK, Hej
2. 8. 2006 10:20
Los Angeles - Alkoholický výstřelek možná vyjde Mela Gibsona dost draho. Po filmu Umučení Krista je opět obviňován z antisemitismu.

Hollywoodský herec a producent Gibson se v úterý omluvil Židům za své antisemitské výroky, jimiž v alkoholovém opojení počastoval kalifornského policistu. Tvůrce oscarového Statečného srdce, který byl minulý pátek v Kalifornii zadržen silniční hlídkou, se chce se zástupci židovské obce sejít a hledat u nich pomoc při nápravě.

"Chci se omluvit zvláště všem členům židovské komunity za zlomyslná a nebezpečná slova, jimiž jsem napadl jednoho muže zákona. Nežádám jen o odpuštění. Chtěl bych učinit další krok a setkat se s vůdci židovské komunity, s nimiž mohu přímo prodiskutovat nejvhodnější cestu k usmíření," napsal Gibson v prohlášení, které zveřejnila americká média.

Gibson si prý uvědomuje, že cestu k nápravě nemůže uskutečnit sám. "Znovu žádám židovskou komunitu o pomoc. Vím, že v tomto společenství budou mnozí, kteří se mnou nebudou chtít mít nic společného, a já to pochopím. Ale modlím se, aby tyto dveře nezůstaly navždy uzavřeny," napsal.

Umučení Krista
Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

Jako veřejná osobnost vnímá dopad svých slov a omluvil se zvláště těm, kteří se jeho výroky cítili osobně dotčeni. "Ale věřte, prosím, že skutečně nejsem antisemita," ujistil.

Kvůli antisemitským nadávkám už vyzvali někteří filmoví byznysmeni své kolegy, aby s hercem a producentem přestali spolupracovat. Celá aféra tak podle agentury Reuters může poškodit Gibsonovu kariéru.

"V době stoupajícího násilí ve světě nemůže zábavní průmysl nečinně stát a nechat Melu Gibsonovi projít takový tragicky pobuřující výrok," stojí v prohlášení, které zveřejnil jeden z předních filmových agentů Ari Emanuel.

"Lidé ze zábavního průmyslu, ať už Židé nebo křesťané, musí ukázat, že chápou, jak moc je v sázce tím, že se budou vyhýbat profesionální spolupráci s Melem Gibsonem, i kdyby to mělo znamenat obětování jejich zisků," dodává text.

Řada znalců hollywoodského zákulisí je naopak přesvědčená, že Gibsonův "přehmat" jeho kariéru nijak citelně neovlivní. "Pravidlem je odpouštět a zapomínat - když můžete přijít s filmem, který vydělá 100 milionů dolarů," prohlásil nejmenovaný zdroj.

Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista
Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

První dopad už je nicméně znám. Gibsonův otec je popírač holocaustu a s jeho hvězdným synem spolupracovala televizní společnost ABC na přípravě televizní minisérie z období pronásledování Židů. 

V úterý však ABC podle agentury AP oznámila, že celý projekt - na němž se s  Gibsonovou produkční společností Icon podílela dva roky - ruší. Byť oficiálně se tak rozhodla proto, že ani po tak dlouhé době neobdržela scénář.

Server TMZ mezitím zveřejnil údajný čtyřstránkový originál policejního protokolu o Gibsonově zatčení. Herec prý policisty po zatčení na dálnici v kalifornském Malibu "bombardoval antisemitskými poznámkami" proloženými sprostými slovy.

Kromě výhrůžek zatýkajícímu důstojníkovi a pokusu o útěk měl Gibson  pronést: "Židé jsou odpovědní za všechny války světa." Nato se policisty otázal: "Jste Žid?" V této souvislosti se objevily spekulace, že policisté chtěli populárnímu herci vyjít vstříc a celý skandál ututlat.
   
Padesátiletý Gibson se poprvé veřejně omluvil hned o víkendu. "Když jsem byl zatčen, choval jsem se jako člověk zcela zbavený smyslů a říkal jsem věci, které nepokládám za pravdivé a které jsou ohavné," řekl v sobotu a dodal, že celý život bojoval s alkoholem a podnikne takové kroky, aby k podobným událostem už nikdy nedošlo. 
   
Není to poprvé, kdy vzbudil hněv židovských organizací. Za snímek Umučení Krista, který sugestivně zachycoval posledních několik hodin pozemského života Ježíše, byl obviňován z rozněcování antisemitských nálad - neboť film údajně znázorňoval Židy jako hlavní viníky Ježíšovy smrti.

Gibson, silně věřící katolík, však tato nařčení vždy odmítal. Kontroverzní snímek po celém světě zhlédlo několik desítek milionů diváků a svému tvůrci, který jej financoval z vlastních zdrojů, vydělal přes 600 milionů dolarů, v přepočtu přes 14 miliard korun. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy