Gibson se kaje: Nejsem antisemita

ČTK, Hej
2. 8. 2006 10:20
Los Angeles - Alkoholický výstřelek možná vyjde Mela Gibsona dost draho. Po filmu Umučení Krista je opět obviňován z antisemitismu.

Hollywoodský herec a producent Gibson se v úterý omluvil Židům za své antisemitské výroky, jimiž v alkoholovém opojení počastoval kalifornského policistu. Tvůrce oscarového Statečného srdce, který byl minulý pátek v Kalifornii zadržen silniční hlídkou, se chce se zástupci židovské obce sejít a hledat u nich pomoc při nápravě.

"Chci se omluvit zvláště všem členům židovské komunity za zlomyslná a nebezpečná slova, jimiž jsem napadl jednoho muže zákona. Nežádám jen o odpuštění. Chtěl bych učinit další krok a setkat se s vůdci židovské komunity, s nimiž mohu přímo prodiskutovat nejvhodnější cestu k usmíření," napsal Gibson v prohlášení, které zveřejnila americká média.

Gibson si prý uvědomuje, že cestu k nápravě nemůže uskutečnit sám. "Znovu žádám židovskou komunitu o pomoc. Vím, že v tomto společenství budou mnozí, kteří se mnou nebudou chtít mít nic společného, a já to pochopím. Ale modlím se, aby tyto dveře nezůstaly navždy uzavřeny," napsal.

Umučení Krista
Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

Jako veřejná osobnost vnímá dopad svých slov a omluvil se zvláště těm, kteří se jeho výroky cítili osobně dotčeni. "Ale věřte, prosím, že skutečně nejsem antisemita," ujistil.

Kvůli antisemitským nadávkám už vyzvali někteří filmoví byznysmeni své kolegy, aby s hercem a producentem přestali spolupracovat. Celá aféra tak podle agentury Reuters může poškodit Gibsonovu kariéru.

"V době stoupajícího násilí ve světě nemůže zábavní průmysl nečinně stát a nechat Melu Gibsonovi projít takový tragicky pobuřující výrok," stojí v prohlášení, které zveřejnil jeden z předních filmových agentů Ari Emanuel.

"Lidé ze zábavního průmyslu, ať už Židé nebo křesťané, musí ukázat, že chápou, jak moc je v sázce tím, že se budou vyhýbat profesionální spolupráci s Melem Gibsonem, i kdyby to mělo znamenat obětování jejich zisků," dodává text.

Řada znalců hollywoodského zákulisí je naopak přesvědčená, že Gibsonův "přehmat" jeho kariéru nijak citelně neovlivní. "Pravidlem je odpouštět a zapomínat - když můžete přijít s filmem, který vydělá 100 milionů dolarů," prohlásil nejmenovaný zdroj.

Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista
Mel Gibson (vpravo) při režii snímku Umučení Krista | Foto: Aktuálně.cz

První dopad už je nicméně znám. Gibsonův otec je popírač holocaustu a s jeho hvězdným synem spolupracovala televizní společnost ABC na přípravě televizní minisérie z období pronásledování Židů. 

V úterý však ABC podle agentury AP oznámila, že celý projekt - na němž se s  Gibsonovou produkční společností Icon podílela dva roky - ruší. Byť oficiálně se tak rozhodla proto, že ani po tak dlouhé době neobdržela scénář.

Server TMZ mezitím zveřejnil údajný čtyřstránkový originál policejního protokolu o Gibsonově zatčení. Herec prý policisty po zatčení na dálnici v kalifornském Malibu "bombardoval antisemitskými poznámkami" proloženými sprostými slovy.

Kromě výhrůžek zatýkajícímu důstojníkovi a pokusu o útěk měl Gibson  pronést: "Židé jsou odpovědní za všechny války světa." Nato se policisty otázal: "Jste Žid?" V této souvislosti se objevily spekulace, že policisté chtěli populárnímu herci vyjít vstříc a celý skandál ututlat.
   
Padesátiletý Gibson se poprvé veřejně omluvil hned o víkendu. "Když jsem byl zatčen, choval jsem se jako člověk zcela zbavený smyslů a říkal jsem věci, které nepokládám za pravdivé a které jsou ohavné," řekl v sobotu a dodal, že celý život bojoval s alkoholem a podnikne takové kroky, aby k podobným událostem už nikdy nedošlo. 
   
Není to poprvé, kdy vzbudil hněv židovských organizací. Za snímek Umučení Krista, který sugestivně zachycoval posledních několik hodin pozemského života Ježíše, byl obviňován z rozněcování antisemitských nálad - neboť film údajně znázorňoval Židy jako hlavní viníky Ježíšovy smrti.

Gibson, silně věřící katolík, však tato nařčení vždy odmítal. Kontroverzní snímek po celém světě zhlédlo několik desítek milionů diváků a svému tvůrci, který jej financoval z vlastních zdrojů, vydělal přes 600 milionů dolarů, v přepočtu přes 14 miliard korun. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy