Zemřel John Hughes, autor Bláznivé dovolené a Sám doma

Kamil Fila Kamil Fila
7. 8. 2009 12:00
Režisér a producent byl králem teenagerských komedií

New York - Ve věku 59 let zemřel americký scenárista, režisér a producent John Hughes na srdeční infarkt. Stalo se to, když přijel do newyorského Manhattanu navštívit rodinu.

Hughes patřil k zásadním mainstreamovým filmařům v Hollywoodu, kteří v 80. a 90. letech vyhmátli a spoluurčili kulturní dobový duch. Za svůj život režíroval sice jen osm filmů (posledním byla Kudrnatá holka z roku 1991) - ale jeho vliv i byl i producentský a scenáristický.

V posledních letech už se stahoval do pozadí a věnoval se farmaření v Illinois, ale většina Američanů jeho jméno i filmy s ním spojené dobře zná díky nekonečným reprízám v televizi.

V Česku od Hughese známe nejvíc rodinný snímek Sám doma (1990), který produkoval a napsal k němu scénář. Příběh o Kevinu McAlisterovi, jehož rodiče omylem zapomenou doma, když letí o Vánocích do Paříže, proslavil hereckou hvězdičku Maucaulaye Culkina, utržil kolem půlmiliardy dolarů  a dočkal se dvou slabších pokračování.

Sám doma
Sám doma | Foto: archiv

Z dalších Hughesových produkčních počinů je u nás známá komedie Beethoven (1992), Denis - Postrach okolí (1993), Trable prcka Binka (1994), hraná verze 101 dalmatinů (1996) a sci-fi komedie Flubber (1997) - z nichž ani jeden není hodnocen jako pamětihodný film, byť svého času to byly komerční hity.

Scenáristicky a producentsky stojí i za úspěšnými komediemi s Chevym Chasem Bláznivá dovolená (1983), Bláznivá dovolená v Evropě (1985) - v originále National Lampoon.

U více filmů se podepisoval pseudonymem Edmond Dantes, jejž převzal z knihy Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase.

Snímky, které jsou ale „typicky hughesovské", se na našich obrazovkách tolik nehrají, nebo nejsou považovány za dobově příznačné a významné.

Kultovní status má Sníďanový klub (The Breakfest Club, 1985) o pětici studentů, která musí přijít v sobotu za trest školy. Zde jim dá profesor za úkol napsat esej na téma Kdo opravdu jste?" - film, jenž nabízí fantazijní generační optiku, proslavil především herce Emilia Esteveze.

Snídaňový klub
Snídaňový klub | Foto: archiv

Kultem je i Volný den Ferrise Buellera (Ferris Bueller's Day Off, 1986) s Matthewem Broderickem v roli záškoláka, který se neustále snaží převést přísného ředitele. Film demonstruje touhu teenagerů být svobodný, jež se kryje s nicneděláním a čistou bezúčelnou zábavou.

Hughes napsal také scénář k filmu Kráska v růžovém (Pretty in Pink, 1986) o osmnáctileté studentce, která se stará se o svého povalečského otce a sama si šije různé verze růžových šatů, jimiž přitahuje pozornost okolí. Snímek režíroval Howard Deutsch a hlavní roli měla Molly Ringwaldová, známá už ze Snídaňového klubu.

Tyto tři tituly významně působily na mladší režiséry a předznamenaly v americké kinematografii éru tzv. slackers filmů - tedy rozvolněných příběhů o mladých flákačích. Hlásí se k němu režiséři jako Kevin Smith či Cameron Crowe, u dalších je vliv nepřímý.

Sám Hughes kdysi k nenadálé oblibě těchto filmů poznamenal: „Mnoho filmařů zobrazuje teenagery jako nemorální a ignorantské a myslí si o nich, že nejsou moc bystří. Ale já si to nemyslím, naslouchám dětem a respektuju je. Nesnižuju to, co říkají, jen proto, že je jim jen šestnáct."

Volný den Ferrise Buellera
Volný den Ferrise Buellera | Foto: archiv

Populární byla i komedie Letadla, vlaky a automobily (1987)  se Stevem Martinem a Johnem Candym o dvou mužích, kteří spolu nedobrovolně cestují napříč kontinentem těsně před vánočními svátky.

John Candy pak ztvárnil hlavní roli i v dalším Hughesově filmu, Strýčku Buckovi z roku 1989 o starém mládenci, který se musí dočasně postarat o tři děti svých příbuzných.

Klasické je dnes komediální drama Manželské etudy (She´s Having a Baby) o mladém manželském, lehce nezralém páru (Kevin Bacon a Elizabeth McGovernová), který se vyrovná s nástrahami reality a praktického života.

Tento snímek je lehce autobiografický. Hughes, který se narodil v Michiganu, kde se také odehrává řada jeho filmů, začínal jako novinář a copywriter v reklamce, stejně jako hrdina Manželských etud.

Hughesovy filmy se točí nestále kolem témat dovolených, Vánoc, třídních srazů, dětí a zvířat, jež ve výsledku vytvářejí obraz typicky středostavovské Ameriky. Pod slupkou určitého konformismu se však v těch nejlepších filmech ukrývá touha po tom utéct ze stereotypu.

Kráska v růžovém
Kráska v růžovém | Foto: archiv

Hughes navíc uměl správně zasazovat do děje popové a rockové písničky a měl zvláštní elegantní styl - jeho filmy končily pomalým zmrazením obrazu, využíval detailů očí a nechal často druhou postavu při rozhovoru neslyšně opakovat to, co řekla první postava, což dodávalo dialogům na dynamice a autentičnosti.

K Hughesově smrti se vyjádřila řada lidí, s nimiž spolupracoval a které ovlivnil. Broderick, jenž se díky tomuto tvůrci stal hvězdou v pátek ráno řekl: „Jsem opravdu šokován a zarmoucen zprávou o mém starém příteli. Byl to úžasný a velice talentovaný člověk, mé srdce je nyní s jeho rodinou."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy