Zemřel John Hughes, autor Bláznivé dovolené a Sám doma

Kamil Fila Kamil Fila
7. 8. 2009 12:00
Režisér a producent byl králem teenagerských komedií

New York - Ve věku 59 let zemřel americký scenárista, režisér a producent John Hughes na srdeční infarkt. Stalo se to, když přijel do newyorského Manhattanu navštívit rodinu.

Hughes patřil k zásadním mainstreamovým filmařům v Hollywoodu, kteří v 80. a 90. letech vyhmátli a spoluurčili kulturní dobový duch. Za svůj život režíroval sice jen osm filmů (posledním byla Kudrnatá holka z roku 1991) - ale jeho vliv i byl i producentský a scenáristický.

V posledních letech už se stahoval do pozadí a věnoval se farmaření v Illinois, ale většina Američanů jeho jméno i filmy s ním spojené dobře zná díky nekonečným reprízám v televizi.

V Česku od Hughese známe nejvíc rodinný snímek Sám doma (1990), který produkoval a napsal k němu scénář. Příběh o Kevinu McAlisterovi, jehož rodiče omylem zapomenou doma, když letí o Vánocích do Paříže, proslavil hereckou hvězdičku Maucaulaye Culkina, utržil kolem půlmiliardy dolarů  a dočkal se dvou slabších pokračování.

Sám doma
Sám doma | Foto: archiv

Z dalších Hughesových produkčních počinů je u nás známá komedie Beethoven (1992), Denis - Postrach okolí (1993), Trable prcka Binka (1994), hraná verze 101 dalmatinů (1996) a sci-fi komedie Flubber (1997) - z nichž ani jeden není hodnocen jako pamětihodný film, byť svého času to byly komerční hity.

Scenáristicky a producentsky stojí i za úspěšnými komediemi s Chevym Chasem Bláznivá dovolená (1983), Bláznivá dovolená v Evropě (1985) - v originále National Lampoon.

U více filmů se podepisoval pseudonymem Edmond Dantes, jejž převzal z knihy Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase.

Snímky, které jsou ale „typicky hughesovské", se na našich obrazovkách tolik nehrají, nebo nejsou považovány za dobově příznačné a významné.

Kultovní status má Sníďanový klub (The Breakfest Club, 1985) o pětici studentů, která musí přijít v sobotu za trest školy. Zde jim dá profesor za úkol napsat esej na téma Kdo opravdu jste?" - film, jenž nabízí fantazijní generační optiku, proslavil především herce Emilia Esteveze.

Snídaňový klub
Snídaňový klub | Foto: archiv

Kultem je i Volný den Ferrise Buellera (Ferris Bueller's Day Off, 1986) s Matthewem Broderickem v roli záškoláka, který se neustále snaží převést přísného ředitele. Film demonstruje touhu teenagerů být svobodný, jež se kryje s nicneděláním a čistou bezúčelnou zábavou.

Hughes napsal také scénář k filmu Kráska v růžovém (Pretty in Pink, 1986) o osmnáctileté studentce, která se stará se o svého povalečského otce a sama si šije různé verze růžových šatů, jimiž přitahuje pozornost okolí. Snímek režíroval Howard Deutsch a hlavní roli měla Molly Ringwaldová, známá už ze Snídaňového klubu.

Tyto tři tituly významně působily na mladší režiséry a předznamenaly v americké kinematografii éru tzv. slackers filmů - tedy rozvolněných příběhů o mladých flákačích. Hlásí se k němu režiséři jako Kevin Smith či Cameron Crowe, u dalších je vliv nepřímý.

Sám Hughes kdysi k nenadálé oblibě těchto filmů poznamenal: „Mnoho filmařů zobrazuje teenagery jako nemorální a ignorantské a myslí si o nich, že nejsou moc bystří. Ale já si to nemyslím, naslouchám dětem a respektuju je. Nesnižuju to, co říkají, jen proto, že je jim jen šestnáct."

Volný den Ferrise Buellera
Volný den Ferrise Buellera | Foto: archiv

Populární byla i komedie Letadla, vlaky a automobily (1987)  se Stevem Martinem a Johnem Candym o dvou mužích, kteří spolu nedobrovolně cestují napříč kontinentem těsně před vánočními svátky.

John Candy pak ztvárnil hlavní roli i v dalším Hughesově filmu, Strýčku Buckovi z roku 1989 o starém mládenci, který se musí dočasně postarat o tři děti svých příbuzných.

Klasické je dnes komediální drama Manželské etudy (She´s Having a Baby) o mladém manželském, lehce nezralém páru (Kevin Bacon a Elizabeth McGovernová), který se vyrovná s nástrahami reality a praktického života.

Tento snímek je lehce autobiografický. Hughes, který se narodil v Michiganu, kde se také odehrává řada jeho filmů, začínal jako novinář a copywriter v reklamce, stejně jako hrdina Manželských etud.

Hughesovy filmy se točí nestále kolem témat dovolených, Vánoc, třídních srazů, dětí a zvířat, jež ve výsledku vytvářejí obraz typicky středostavovské Ameriky. Pod slupkou určitého konformismu se však v těch nejlepších filmech ukrývá touha po tom utéct ze stereotypu.

Kráska v růžovém
Kráska v růžovém | Foto: archiv

Hughes navíc uměl správně zasazovat do děje popové a rockové písničky a měl zvláštní elegantní styl - jeho filmy končily pomalým zmrazením obrazu, využíval detailů očí a nechal často druhou postavu při rozhovoru neslyšně opakovat to, co řekla první postava, což dodávalo dialogům na dynamice a autentičnosti.

K Hughesově smrti se vyjádřila řada lidí, s nimiž spolupracoval a které ovlivnil. Broderick, jenž se díky tomuto tvůrci stal hvězdou v pátek ráno řekl: „Jsem opravdu šokován a zarmoucen zprávou o mém starém příteli. Byl to úžasný a velice talentovaný člověk, mé srdce je nyní s jeho rodinou."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy