Všechno nejlepší, milí bakaláři

Irena Hejdová Irena Hejdová
1. 6. 2006 0:00
Recenze - Dojem ze sledování komedie Všechno nejlepší: píše se rok 1987, zapnuli jste televizi a v ní právě běží 392. díl Bakalářů.

Režisér Martin Kotík před filmem Všechno nejlepší natočil situační komedii Pánská jízda. I jejími hrdiny byli muži v nesnázích, a oproti ní je nový snímek o něco málo lepší. Ale to - upřímně řečeno - není pro diváky moc velká výhra. Kotíka pořád zrazují jeho staří známí: nedostatek invence i smyslu pro humor.

Taxikář Jarda má narozeniny. A celý svět se mu je snaží zkazit: jeho manželka se dozví, že má milenku, milenka se na něj naštve, šéf taktéž. A k dovršení všeho musí ráno výměnou za srážku nabrat do taxíku nerudného důchodce Požára, se kterým je pak nucen strávit prakticky celý den. A dopadne to samozřejmě dobře, vysvětlí se, proč je Požár takový prudič, a Jarda se v důsledku jeho pedagogického působení polepší.

Mezitím je film jen zoufale neakční - navzdory tomu, že je to v podstatě road movie. Nemá totiž jasný směr, stejně jako ten taxík se motá po Praze. Nepřijde ani pokus o dramatickou výstavbu: na začátku Jarda prostě důchodce naloží, pak se jím po celý den nechá dusit a totéž činí po telefonu manželka, milenka i šéf. Divák čeká, co z nich při tom vypadne, a ono nic.

Všechno nejlepší
Všechno nejlepší | Foto: Bontonfilm

Pravda, Dolanský aspoň zvládá svého přihlouplého dobráckého drožkáře s přehledem. Není to žádný De Niro z Taxikáře, ba  ani František Černý v Knoflíkářích, ale své kouzlo má a jen díky němu je ten film ukoukatelný.

Kvarteto žen - milenka Lenka, manželka, sekretářka, šéfova tetička - zato působí jen jako převedení obzvlášť vypečeného machistického vtipu na plátno. Milenka je plačtivá a hloupá, manželka trochu fúrie, sekretářka se svůdně usmívá a pomrkává řasami. Tetička je pomatená, takže Janě Hlaváčové odpusťme to přehrávání.

Sestavu doplňuje kvarteto mužské. Pavel Zedníček nezaujme ani neurazí a Tomáš Matonoha má příliš málo prostoru, než aby ukázal, co v něm je. Nejzajímavější je slizounský právník v podání Jaromíra Dulavy a Jiří Vondráček coby pan Chroust.

Všechno nejlepší
Všechno nejlepší | Foto: Bontonfilm

Přes usilovnou snahu herců dialogy vůbec nefungují, přitom právě na nich je film postaven - ono se taky moc akcí uvnitř taxíku zvládnout nedá. Přesto ho režisér stihl naládovat dějovými nelogičnostmi: Jarda třeba nabídne Požárovi 30 tisíc, aby ho nemusel vozit - proč ho radši nevyšoupne z auta?

Obsazení Viktora Preisse do role hlavního protihráče  je zajímavý tah, ovšem spíš marketingový: jeho distingovaný výraz se k téhle roli příliš nehodí. K tomu Preiss je víc televizním než filmovým hercem. Už jeho přítomnost na plátně, stejně jako komunálně satirické výstupy, ještě posilují flashabackový dojem televizní zábavy z 80. let.

Všechno nejlepší
Všechno nejlepší | Foto: Bontonfilm

Ale i bakalářské příběhy byly občas vtipné. Humor filmu Všechno nejlepší je přinejlepším takový ... taxikářský. S muži volantu ho prý konzultovali, taxikáři se nejspíš nakonec podíleli i na scénáři a na režii - jinak si výsledek vysvětlit nelze.

Názornou ukázkou Kotíkova ne-smyslu pro humor může být třeba jeho definice cílové skupiny filmu: "diváci komedií, primárně 15-45 let, kteří mají rádi Šifru mistra Leonarda, Účastníky zájezdu a Mission: Impossible III".  To by nenapsal ani sám život -řečeno s Menšíkem.

Všechno nejlepší, ČR 2006. Scénář Petr Nepovím a Martin Kotík, režie Martin Kotík, kamera Miroslav Č. Čvorsjuk, hrají Jan Dolanský, Viktor Preiss, Vendula Křížová, Pavel Zdeníček, Tereza Kostková, Jana Hlaváčová a další. 93 minut, distribuce Bontonfilm.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy