V Praze odstartovala unikátní přehlídka Bergmana

15. 10. 2008 10:45
Za dva měsíce nabídne 43 filmů švédského klasika

Praha – V Kině Aero běží po dva měsíce – až do poloviny prosince – unikátní přehlídka třiačtyřiceti filmů švédského režiséra Ingmara Bergmana, který patřil k prvním poválečným autorům, kteří vnesli do kinematografie otevřeně a palčivě pokládané existenciální otázky.

Přehlídka je nazvaná zcela prostě BERGMAN a k její příležitosti vyjde i rozsáhlý katalog s kritickými texty reflektujícími jednotlivé filmy.

Jméno Bergman se během let stalo téměř synonymem pro psychologický umělecký film a mnohé z titulů zůstávají navždy v paměti stále nových generací diváků: Mlčení, Sedmá pečeť, Persona, Lesní jahody, Scény z manželského života či Fanny a Alexandr.

Čtěte více:
Zemřel legendární Ingmar Bergman
Byl největším umělcem, vzpomínají na Bergmana

Organizátorům se podařilo uspořádat jednu z nejkomplexnějších kolekcí autorovy tvorby, jaká kdy byla v Česku k vidění. Filmy poběží chronologicky od nejstarších (ze 40. let) až po nejnovější (do 80. let) v několika vícedenních blocích, v penzu dvou až tří  titulů denně.

Foto: archiv

Diváci mají příležitost vidět i méně známé filmy jako Večer kejklířů, Úsměvy letní noci, Pramen panny, Tvář, Hosté večeře páně, Jako v zrcadle, Hodina vlků, Šepoty a výkřiky, Hanba - i v českém prostředí téměř úplně neznámé snímky jako Letní sen, Čekající ženy, Za štěstím, Náruživost, Obřad, Ze života loutek či Po zkoušce.

Po Praze bude přehlídka ve ztenčené podobě zopakována ještě v Hradci Králové a v Brně.
Zahajovací večer nabídl v pondělí s pomocí digitálního projektoru v pražském kině Světozor poslední Bergmanův film Saraband z roku 2003.

Většina filmů se ale odehraje v kině Aero. Přehlídku pořádá Švédská ambasáda v Praze ve spolupráci s Axman Production k Bergmanovým nedožitým 90 letům. Režisér zemřel loni 30. července; skoro ve stejný den jako další velikán světové kinematografie Michelangelo Antonioni.

Liv Ullmanová, Erland Josephson a Igmar Bergman během tiskové konference k filmu "Anna" v roce 2001
Liv Ullmanová, Erland Josephson a Igmar Bergman během tiskové konference k filmu "Anna" v roce 2001 | Foto: Aktuálně.cz

Velkým lákadlem pro diváky budou i dokumentární filmy. Kupříkladu snímek Bergmanův ostrov od režisérky Marie Nyrerödové, kterou si jako jedinou Ingmar Bergman pustil s kamerou přímo do svého domu na ostrově Fårö.

"Vznikl úžasný film obsahující materiály z Bergmanova soukromého archivu, jeho výpovědi o jeho dětství, první láskách, ale i o jeho nejhorších démonech.,“ dodává dramaturg Aera Ivo Andrle.

Pražskou projekci uvede režisérka osobně, a diváci se tak mohou zúčastnit diskuse s člověkem, který byl Bergmanovi opravdu blízko. Marie Nyrerödová svůj snímek představí v kině Světozor 3. listopadu, následně zahájí i doprovodnou výstavu k přehlídce.

Více o festivalu najdete zde:
http://www.bergman-festival.cz
http://www.kinoaero.cz
http://www.kinosvetozor.cz

 

Právě se děje

před 29 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy