Psycho na celý den. Na Febiofestu

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 1. 2007 14:45
Praha - Organizátoři tradiční přehlídky se hlásí s dalším ročníkem. Nad filmovými rekordmany budou létat motýli.

Jisté je, že tu bude udělena i Cena Kristián. Novinářská trofej se rozdává od roku 1994 v kategoriích nejlepší hraný, animovaný a dokumentární snímek. V hlavní hrané sekci si v minulosti odnesly cenu filmy Štěstí, Mistři, Nuda v Brně či Otesánek.

Claudia Cardinalová s Fero Feničem
Claudia Cardinalová s Fero Feničem | Foto: Febiofest

Stejně tradičně má na Febiofestu premiéru nový český film, letošní titul ovšem zatím zveřejněn nebyl. V rámci přehlídky budou promítnuté i tři nové krátké české filmy, mezi nimi Puritptýz Lenky Wimmerové.

Přesný program přehlídky organizátoři zatím tají, poodkrývají jen informace o dvou rekordmanech, co se stopáže týče. Jedním z nich je maďarský film Satanské tango s délkou 445 minut;  druhým pak čtyřiadvacetihodinový radikální experiment - zpomalené Hitchcockovo Psycho.

"I letos chceme program dále zkvalitnit a nabídnout osobitý pohled na současný světový film," naznačuje obecně programový ředitel Přemysl Martinek. Po loňských pampeliškách budou letos plakátům Febiofestu vládnout poletující motýlci.

Přehlídka přinese tradiční sekce zasvěcené mladému evropskému filmu, dále kinematografii latinskoamerickou, anglosaskou, východoevropskou i asijskou, sekci Jižní kino i tradiční oddíl Jiný břeh. Důraz letos kladou i na filmy izraelské a maďarské.

Febiofest si za čtrnáct existence vydobyl dobré postavení mezi českými přehlídkami; po festivalu v Karlových Varech jde o největší domácí festival. Loni nabídl celkem 555 projekcí, navštívilo ho 140 tisíc diváků a hvězdy jako Claudia Cardinalová, Julie Jentschová či Claude Lelouche.

Film Bruno Dumonta Flandry loni bodoval v Cannes
Film Bruno Dumonta Flandry loni bodoval v Cannes | Foto: Aktuálně.cz

Letos zatím účast potvrdil jeden z nejprovokativnějších francouzských režisérů současnosti, loňský vítěz ceny za režii v Cannes Bruno Dumont. Očekávána je i francouzská herečka a zpěvačka Rona Hartnerová známá z filmů Tonyho Gatlifa.

Vyřešeny jsou prý problémy s financováním, na které šéf Fero Fenič žehral v posledních letech. "Nad rozpočtem už plakat nemusím," říká ředitel přehlídky.

Rozpočet přehlídky se podle něj v posledních letech ustálil na částku mezi 18 a 21 miliony korun. Díky zajištění Febiofest uvažuje, že by od příštího roku zavedl i soutěžní sekci zaměřenou pravděpodobně na mladý evropský film.

V metropoli se letos Febiofest koná od 22. do 30. března - tradičně ve smíchovském Village Cinemas. Poté se přesune do deseti českých a osmi slovenských měst.

Více o Febiofestu ZDE

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy