Oscary ovládl snímek Smrt čeká všude. Avatar prohrál

Kultura Kultura
8. 3. 2010 6:50
Bigelowová je první ženou s režijním Oscarem
Foto: Reuters

Los Angeles - Vděčný ex-manželský souboj mezi Jamesem Cameronem a Kathryn Bigelowovou, který se stal hlavním tématem letošních Oscarů, jednoznačně vyhrálo irácké válečné drama. Získalo šest sošek včetně nejprestižnějších ocenění: The Hurt Locker (Smrt čeká všude) je filmem roku, sama Bigelowová má jako vůbec první žena sošku za režii.

"Je to životní okamžik. Je výtečné stát mezi tolika filmaři, které tak obdivuji a kteří mě inspirovali, bez nich bych tu nebyla. Tuhle cenu věnuji všem lidem v armádě, kteří riskují svůj život," řekla režisérka.

Cenu věnovala americkým vojákům a vojačkám, kteří v Afghánistánu a Iráku riskují své životy. Popřála jim, aby se v bezpečí vrátili domů.

Foto: Reuters

Hurt Locker a Avatar byly největšími favority letošních Oscarů se shodným počtem devíti nominací. A zároveň tak trochu zosobňovaly dilema, které akademie a Hollywood řeší: zda se Oscaři rozhodnou vyjít víc naproti masám (a mladšímu publiku), aby vyhověli nárokům studií a zároveň zvýšili sledovanost ceremoniálu. Přitažení diváků k obrazovce bylo i důvodem, proč se o sošce za nejlepší film poprvé od roku 1943 rozhodovalo mezi deseti kandidáty.

Nakonec ale zvítězila snaha ukazovat "příběhy s dobrým koncem" a ve finále tak dostaly přednost menší filmy jako v předcházejících letech. Na jedné straně stál drahý 3D blockbuster Avatar odehrávající se na jiné planetě, na nějž publikum chodí, aby částečně zapomnělo na reálný život, případně mělo postoj k ekologickým problémům a válečným konfliktům filtrovaný přes fantazii. A proti němu stojí nízkorozpočtový realistický snímek Smrt čeká všude, který naopak upomíná na podobu války bez příkras.

Foto: Reuters

Irácké drama sebralo Avatarovi i technické ceny pro zvuk a mix zvuku, má také Oscary za původní scénář a za střih, který je jednou z jeho nejpůsobivějších složek.

Technicky revoluční Avatar, komerčně nejúspěšnější film všech dob, z hlavních kategorií získal pouze cenu ze nejlepší kameru, k tomu dostal cenu za vizuální efekty a za výpravu.

Cameron tak ani zdaleka nevyrovnal jedenáct Oscarů za svůj předchozí film Titanic z roku 1998. Po tehdejší smršti vyřkl svou slavnou větu "Jsem král světa".

Trofej za nejlepší makeup předal Ben Stiller sice v masce Avatara, ale cena připadla sci-fi Star Trek. Sošku pro nejlepší adaptovaný scénář převzal scenárista harlemského dramatu Precious.

Herecké Oscary míří k předem očekávaným favoritům, všichni přitom získali sošku poprvé. Ve vedlejších rolích je dostali Christoph Waltz (Tarantinovi Hanebný pancharti) a Mo'Nique (Precious). V hlavní mužské kategorii George Clooney prohrál s Jeffem Bridgesem, jenž ztvárnil životem opotřebovaného countryového zpěváka ve snímku Crazy Heart a za vítězství dlouze děkoval.

V ženské hlavní kategorii Sandra Bullocková porazila sběratelku nominací Meryl Streepovou a vyhrála sošku za drama The Blind Side. O den dříve přitom převzala anticenu Zlatá malina za nejhorší herečku roku 2009 - a je tak první, kdo získal v jednom roce Oscara i jeho protipól. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Oscar čeká všude. Ke komu se přikloní Hollywood
Na Oscarech se letos nebude zpívat ani děkovat Bohu
O Oscary se utká James Cameron s exmanželkou

"Opravdu jsem si to zasloužila? Nebo jsem vás utahala? Se svými soupeřkami se o svou cenu dělím," řekla Bullocková taktéž v dlouhé řeči.

Oscara za nejlepší animovaný film získal také podle očekávání pixarovský snímek Vzhůru do oblak, kterému patří i cena za hudbu. Oscara pro nejlepší píseň má snímek Crazy Heart.

Foto: Reuters

Konečný účet tak zní, že Vzhůru do oblak, Precious a Crazy Heart mají po dvou cenách, Avatar tři a Hurt Locker dvojnásobek svého největšího soupeře. Žádná cena nakonec nezbyla na Reitmanovu krizovou komedii Lítám v tom s Clooneym v hlavní roli, která se na počátku zdála hlavním favoritem filmové sezony.

Mezi zahraničními snímky překvapivě neuspělo Hanekeho německo-rakouské drama Bílá stuha ani francouzský Prorok, ale argentinský thriller Tajemství jejich očí.

82. předávání Oscarů v divadle Kodak moderovali Steve Martin a Alec Baldwin.

 

Přehled držitelů Oscarů za rok 2009
 • Nejlepší film: Smrt čeká všude
 • Režie: Kathryn Bigelowová - Smrt čeká všude 
 • Herec v hlavní roli: Jeff Bridges - Crazy Heart
 • Herečka v hlavní roli: Sandra Bullocková - The Blind Side
 • Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz - Hanebný pancharti
 • Herečka ve vedlejší roli: Mo'Nique - Precious
 • Neanglicky mluvený film: Tajemství jejich očí - Argentina
 • Nejlepší animovaný film: Vzhůru do oblak
 • Kamera: Avatar
 • Původní scénář: Smrt čeká všude
 • Scénář podle předlohy: Precious
 • Hudba: Vzhůru do oblak
 • Nejlepší píseň: The Weary Kind  - Crazy Heart
 • Výprava a dekorace: Avatar
 • Kostýmy: Královna Viktorie
 • Masky: Star Trek
 • Střih: Smrt čeká všude
 • Zvuk: Smrt čeká všude
 • Zvukové efekty:  Smrt čeká všude
 • Vizuální efekty: Avatar
 • Celovečerní dokument: The Cove
 • Krátkometrážní dokument: Music by Prudence    
 • Krátkometrážní animovaný film: Logorama    
 • Krátkometrážní hraný film: The New Tenants
 

Právě se děje

před 11 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy