Na Oscarech se letos nebude zpívat ani děkovat Bohu

Pavel Kroulík, krk
19. 2. 2010 9:00
Na večeru nevystoupí interpreti nominovaných písní
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Patřičnou hladinu emocí a energie zajišťují na "nejslavnějším podnikovém večírku světa" také interpretace nominovaných písní. A některé se zvlášť vryly do paměti.

Jako když v roce 1994 na slavnostním předávání Oscarů zpíval Bruce Springsteen Street of Philadeplhia nebo  o čtyři roky přednesla Céline Dion My Heart Will Go On z velkofilmu Titanic.  Rappeři Three 6 Mafia se zase v roce 2006 obklopili prostitutkami, když zpívali It's Hard Out Here for a Pimp z hudebního dramatu Hustle a Flow.

Foto: Reuters

Nic takového se ale na letošním, 82. ročníku výročních cen nestane. Interpreti pěti nominovaných písní totiž oproti tradici nevystoupí v přímém přenosu stanice ABC. Songy jen zazní spolu s klipy z filmů, ve kterých plní funkci ústřední melodie,  potvrdila mluvčí americké filmové akademie  Leslie Ungerová.

Nebyli jsme pozváni

To znamená, že písničkář Randy Newman nevystoupí ani s jednou ze dvou písní Almost There a Down in New Orleans, které byly nominované za animovaný film Princezna a žabák. Ani Marion Cotillard nepředvede srdceryvnou Take It All z muzikálu Nine - což také je jedna z mála nominací pro snímek Roba Marshalla.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Reinhardt Wagner a Frank Thomas nezazpívají Loin de Paname z filmu Paříž 36.  Na pódium nepřijde ani Jeff Bridges s písní The Weary Kind z filmu Crazy Heart, přestože je i jedním horkých favoritů na hereckého Oscara. A nedostaví se ani autoři tohoto songu Rayn Bingham a T Bone Burnett. "Nebyli jsme pozváni," řekl Bingham agenturám, a neskrýval přitom překvapení.

Loni se přitom směska písní z filmu Milionář z chatrče za doprovodu indických tanečnic postarala o energickou atmosféru večera. A z písně Jai Ho se naopak po Ocarech definitivně stal globální hit, který posléze přezpívala i skupina Pussycat Dolls.

Foto: Aktuálně.cz

Možná se ale noví organizátoři víc obávali problémů podobným těm, které se s interprety nejlepších filmových skladeb objevily i minulý rok. Spolu se dvěma songy z Milionáře byl nominován také Peter Gabriel za Down to Earth z animáku Vall-I.

Odmítl však na oscarovém večeru vystoupit, protože nesouhlasil s tím, že se jeho píseň musí smrsknout do jedné minuty a vytvořit medley právě s indickými nápěvy AR Rahmana.

„Vše pro filmy," vysvětlil na svém twitteru producent a choreograf Adam Shankman, proč z letošního programu mizí písně. Zároveň tu napsal, že najal 69 tanečníků a tanečnic, aby večer rozpohyboval.

Děkujte Bohu v zákulisí

Neuvedl, co přesně plánuje, ale ví se, že na předávání Oscarů - které se bude konat 7. března tradičně v divadle Kodak - bude při nejmenší desítka tanečníků a tanečnic z reality show televize Fox So You Think You Can Dance, kde Shankman působí jako porotce.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Slavnostním předávání nejprestižnějších filmových cen budou diváky v sále i u obrazovek provázet dva herci: komik Steve Martin a Alec Baldwin. Výběr to byl překvapivý, minule se totiž osvědčil australský herec, zpěvák a tanečník Hugh Jackman.

Jeho show v muzikálovém stylu sledoval na ABC po letech opět rekordní počet diváků. Úspěch Boyleova Milionáře z chatrče, který dostal osm Oscarů, vidělo v únoru 2009 36,3 milionu lidí - tedy o 13 procent víc než rok předtím.

Oscary se dlouhodobě potýkají s klesající sledovaností. I to bylo jedním z důvodů, proč akademie letos poprvé od roku 1943 rozšířila pětici nominovaných na nejlepší snímek na dvojnásobný počet filmů: chce, aby se se dostalo na všeobecně známější tituly, které přitáhnou diváky.

Oscar 2009: Skladatel hudby k Milionáři z chatrče A. R. Rahman; druhá soška je za titulní píseň
Oscar 2009: Skladatel hudby k Milionáři z chatrče A. R. Rahman; druhá soška je za titulní píseň | Foto: Reuters

A rovněž kvůli sledovanosti lidé z branže tipovali jako moderátora spíš někoho mladšího a bližšího novým generacím. Hollywoodem kolovalo třeba jméno Neila Patricka Harrise, populárního svůdníka Barneyho ze seriálu How I Met Your Mother, který už uváděl televizní Emmy.

Martin a Baldwin si podle producentů mají vyměňovat vtípky a „odstranit afektované a škrobené žertování mezi předávajícími". Vzhledem k jejich věku se ovšem ceremoniál může také posunout zpět k tradiční hollywoodské slávě a oficóznosti.

Současně je Baldwin, nyní hvězda seriálu 30 Rock, znám i coby politický aktivista, zatímco Hollywood se snaží komentování aktuálního politického dění vyhýbat.

Organizátoři chtějí popohnat večer i tím, že ho  zbaví tradičního děkování partnerům, studiím, rodinám a Bohu - což je prý ta nejnenáviděnejší část večera.

Spoluproducent Bill Mechanic na tradičním předoscarovém obědě v Beverly Hills prozradil nominovaným, že pro ně plánují dvě řeči. V té kratší mají před kamerami na pódiu říct třeba něco o tom, co Oscar znamená pro ně.

Až v zákulisí pak namluví na kameru delší vzkaz, který se bude rozesílat e-mailem a bude také k dispozici na webu akademie.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 48 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy