Občan Havel míří do kin a pak na Berlinale

16. 1. 2008 16:00
Havlovým spolupracovníkům kamera často vadila
Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta).
Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Loni na festivalu Berlinale získal cenu Anglický král. Také letos bude mít Česko v Berlíně minimálně jednoho zástupce - celovečerní časosběrný dokument Občan Havel, pohled do prezidentské kuchyně Václava Havla.

Pro nový dokument to ale nejspíš bude start podobného mezinárodního ohlasu, jaký měl za svého prezidentování i jeho aktér. Který jiný snímek se může marketingově pochlubit už tím, že se v titulcích jako účinkující sešli dva američtí prezidenti, skupina Rolling Stones i Havlovi psi Madla a Šugr?

Havla začal dokumentarista Pavel Koutecký natáčet na podzim 1992 a strávil s ním dvě funkční období. Po jeho tragickém úmrtí film dokončil Míra Janek se střihačkou Toničkou Jankovou v produkci Jarmily Polákové ze společnosti Film a Sociologie a firmy Negativ.

Bývalý prezident Václav Havel byl prvním řečníkem letošní konference. "Mluvením na konferencích se svět rázem nezmění. Přesto věřím, že i to má veliký smysl, neboť na začátku je vždycky slovo," řekl.
Bývalý prezident Václav Havel byl prvním řečníkem letošní konference. "Mluvením na konferencích se svět rázem nezmění. Přesto věřím, že i to má veliký smysl, neboť na začátku je vždycky slovo," řekl. | Foto: Ondřej Besperát

O filmu: Občan Havel odhaluje soukromí i silná slova
Rozhovor: Co na film říká jeho aktér Václav Havel?

Koutecký měl unikátní možnost dostat se s kamerou i na soukromé porady Havlova týmu zvané polívky a na vyjednávání politických špiček po volbách, mohl sledovat Havla se světovými politiky i s přáteli.

Ne všichni se pod dohledem kamer cítili dobře. "Když jsem se o tom projektu dozvěděl, byl jsem  zděšen," přiznává dlouholetý exprezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

"Václav Havel je člověk od divadla a je všemu otevřený, tak tomu byl nakloněn, my okolo jsme se obávali, že se ty materiály mohou dostat do nepovolaných rukou a způsobit mu potíže." Prý se s natáčením smířil, až když poznal Kouteckého blíž.

Ve filmu se při neveřejných jednáních objevuje i řada dalších politiků, kteří měli s přítomností kamery problém. "Dovedete si představit, že by se takto nechal sledovat třeba Václav Klaus?" ptá se Špaček.

Z politických špiček kývl na natáčení jen Miloš Zeman a Havlovi spolupracovníci přiznávají, že kameru často nechali zastavit. "Kameru jsem chtěla nechat zastavit vždy, když prezident recituje nebo zpívá," říká Havlova tajemnice Anna Freimanová, ale pár takových okamžiků přesto film zaznamenává.

"Já jsem kameru zastavil v oficiální rezidenci Bílého domu, kdy se debata stočila k tématu, které mohou slyšet jen lidé s prověrkou na stupeň přísně tajné," dodává někdejší kancléř Ivo Mathé.

Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Až do konce se podle Špačka s natáčením řada Havlových spolupracovníků nesmířila a v přítomnosti kamer mlčela. "A v tom užším kruhu spolupracovníků jsem já patřil k těm zděšenějším," dodává Mathé.

Havlovi spolupracovníci se každopádně shodují, že první český prezident se při natáčení choval velmi otevřeně; byli to spíš oni, kdo museli hlídat, co se ještě může zaznamenat.

K tomu sloužilo Kouteckému i bliknutí baterkou do kamery. "Po tom jsem věděl, že můžeme mluvit trochu svobodněji," vzpomíná Špaček.

Přesto je film velmi otevřeným pohledem do Havlova soukromí a politického zákulisí. "To, co jsem viděl, je naprosto autentická výpověď o Václavu Havlovi," hodnotí film Špaček, který nyní v médiích dává rady ohledně etikety.

"Pro diváka bude asi silným zážitkem poznat Havla jako charismatického člověka, který srší humorem, je velmi otevřený a stejně jako v divadle si veškerá svá vystoupení detailně nazkouší."

Producentka filmu Občan Havel - Jarmila Poláková.
Producentka filmu Občan Havel - Jarmila Poláková. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Pro mne je i vzpomínkou na Olgu, kterou jsme měli velmi rádi," dodává Freimanová.

Film vrcholí za tónů Ódy na radost během summitu NATO v Praze a poté při Havlově odchodu z funkce.

Ještě před Berlinale vstoupí Občan Havel 31. ledna do českých kin a před volbou hlavy státu možná znovu rozdmychá dávné "spory o Havla" i pojetí úřadu.

Film čeká i televizní uvedení, pro český dokument poněkud netypicky na Nově, která je partnerem. "ČT prováhala okamžik, kdy mohla do projektu vstoupit," říká Pavel Strnad z Negativu.

"Pro nás to je film komerční. Je velmi zábavný, odkrývá osobnost Václava Havla," říká ředitel Novy Petr Dvořák. "Myslím, že to bude jeden z našich blockbusterů." 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy