Nová Casablanca? Se synem Bergmanové a Bogarta

Kultura Kultura
6. 11. 2012 17:37
Pokračování klasického filmu zvažuje studio Warner Bros.
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nikdy není pozdě navázat na úspěšné snímky. Velmi pozdního sequelu se možná dočká Casablanca - slavný film režiséra Michaela Curtize z roku 1942. Příběh z Maroka ovládaného vichystickou Francií s Humphreyem Bogartem, Ingrid Bergmanovou a Paulem Henreidem v hlavních rolích je považován za jeden z nejlepších hollywoodských počinů vůbec. 

U příležitosti jeho kulatého výročí se společnost Warner Bros. znovu zamýšlí nad realizací scénáře sequelu, který jeden z původních autorů, Howard Koch, napsal v 80. letech. Projektu se chce ujmout vnučka jednoho ze spoluzakladatelů firmy, Cass Warner.  

Foto: Aktuálně.cz

Příběh pokračování by se měl odehrávat v roce 1961. Ilsa Lund a Victor Laszlo (v původním filmu byla postava představena jako český odbojář) vychovali syna Richarda. Toho před lety zplodil Rick, bývalý Ilsin přítel, jenž na poslední chvíli přiměl ženu, aby ho opustila a se svým manželem utekla do USA. Richard, nyní „drsně vypadající a přitažlivý mladý muž", se po smrti Ilsy a Victora zajímá o heroickou postavu svého biologického otce a vydá se jej hledat do Maroka zbaveného kolonizátorů. Poté, co se dozví, že Rickův noční klub byl zničen nacisty, spojí se s Arabkou jménem Joan a jejím hnutím hledajícím nacistické záškodníky.

Krátce po dokončení původního filmu oznámili Warner Bros. plánované pokračování Brazzaville, jehož přípravy byly ovšem rychle zrušeny kvůli názoru, že odhalení Ricka jako dlouhodobého tajného agenta by okamžitě vymazalo zajímavost jeho postavy. V rámci televizního cyklu se Rick vrátil na sedm měsíců roku 1955 s tváří Charlese McGrawa. Druhý seriál - tentokrát prequelový - byl v roce 1983 zrušen po pouhých třech epizodách. Děj se dočkal pokračování v knižní podobě, kde se postavy zúčastnily atentátu na Reinharda Heydricha.

Společnost Warner Bros. na konci 80. let zamítla Kochovy náměty na pokračování. Cass Warner se s ním seznámila na lekcích scenáristiky a později si nechala ukázat nikdy nerealizované nápady, které slíbila uskutečnit. Howard Koch zemřel v roce 1995 a až teď má možná dvacet let starý námět šanci.

Filmová historička Aljean Harmetz k námětu poznamenala: „Tato verze se vyhýbá obvyklému problému - nemožnosti najít herce, kteří mají představovat postavy tak spojené s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergman." Co se týče obsazení syna tak prohlásila: „Určitě ne Robert Pattinson, spíš možná ten kluk, co je teď všude - Joseph Gordon - Levitt."   

Zahraje to Sam znovu? Nezbývá než čekat na novinky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké budou filmové novinky?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy