Nová Casablanca? Se synem Bergmanové a Bogarta

Kultura Kultura
6. 11. 2012 17:37
Pokračování klasického filmu zvažuje studio Warner Bros.
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nikdy není pozdě navázat na úspěšné snímky. Velmi pozdního sequelu se možná dočká Casablanca - slavný film režiséra Michaela Curtize z roku 1942. Příběh z Maroka ovládaného vichystickou Francií s Humphreyem Bogartem, Ingrid Bergmanovou a Paulem Henreidem v hlavních rolích je považován za jeden z nejlepších hollywoodských počinů vůbec. 

U příležitosti jeho kulatého výročí se společnost Warner Bros. znovu zamýšlí nad realizací scénáře sequelu, který jeden z původních autorů, Howard Koch, napsal v 80. letech. Projektu se chce ujmout vnučka jednoho ze spoluzakladatelů firmy, Cass Warner.  

Foto: Aktuálně.cz

Příběh pokračování by se měl odehrávat v roce 1961. Ilsa Lund a Victor Laszlo (v původním filmu byla postava představena jako český odbojář) vychovali syna Richarda. Toho před lety zplodil Rick, bývalý Ilsin přítel, jenž na poslední chvíli přiměl ženu, aby ho opustila a se svým manželem utekla do USA. Richard, nyní „drsně vypadající a přitažlivý mladý muž", se po smrti Ilsy a Victora zajímá o heroickou postavu svého biologického otce a vydá se jej hledat do Maroka zbaveného kolonizátorů. Poté, co se dozví, že Rickův noční klub byl zničen nacisty, spojí se s Arabkou jménem Joan a jejím hnutím hledajícím nacistické záškodníky.

Krátce po dokončení původního filmu oznámili Warner Bros. plánované pokračování Brazzaville, jehož přípravy byly ovšem rychle zrušeny kvůli názoru, že odhalení Ricka jako dlouhodobého tajného agenta by okamžitě vymazalo zajímavost jeho postavy. V rámci televizního cyklu se Rick vrátil na sedm měsíců roku 1955 s tváří Charlese McGrawa. Druhý seriál - tentokrát prequelový - byl v roce 1983 zrušen po pouhých třech epizodách. Děj se dočkal pokračování v knižní podobě, kde se postavy zúčastnily atentátu na Reinharda Heydricha.

Společnost Warner Bros. na konci 80. let zamítla Kochovy náměty na pokračování. Cass Warner se s ním seznámila na lekcích scenáristiky a později si nechala ukázat nikdy nerealizované nápady, které slíbila uskutečnit. Howard Koch zemřel v roce 1995 a až teď má možná dvacet let starý námět šanci.

Filmová historička Aljean Harmetz k námětu poznamenala: „Tato verze se vyhýbá obvyklému problému - nemožnosti najít herce, kteří mají představovat postavy tak spojené s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergman." Co se týče obsazení syna tak prohlásila: „Určitě ne Robert Pattinson, spíš možná ten kluk, co je teď všude - Joseph Gordon - Levitt."   

Zahraje to Sam znovu? Nezbývá než čekat na novinky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké budou filmové novinky?

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy