Nová Casablanca? Se synem Bergmanové a Bogarta

Kultura Kultura
6. 11. 2012 17:37
Pokračování klasického filmu zvažuje studio Warner Bros.
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance
Ingrid Bergman a Humphrey Bogart v Casablance | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nikdy není pozdě navázat na úspěšné snímky. Velmi pozdního sequelu se možná dočká Casablanca - slavný film režiséra Michaela Curtize z roku 1942. Příběh z Maroka ovládaného vichystickou Francií s Humphreyem Bogartem, Ingrid Bergmanovou a Paulem Henreidem v hlavních rolích je považován za jeden z nejlepších hollywoodských počinů vůbec. 

U příležitosti jeho kulatého výročí se společnost Warner Bros. znovu zamýšlí nad realizací scénáře sequelu, který jeden z původních autorů, Howard Koch, napsal v 80. letech. Projektu se chce ujmout vnučka jednoho ze spoluzakladatelů firmy, Cass Warner.  

Foto: Aktuálně.cz

Příběh pokračování by se měl odehrávat v roce 1961. Ilsa Lund a Victor Laszlo (v původním filmu byla postava představena jako český odbojář) vychovali syna Richarda. Toho před lety zplodil Rick, bývalý Ilsin přítel, jenž na poslední chvíli přiměl ženu, aby ho opustila a se svým manželem utekla do USA. Richard, nyní „drsně vypadající a přitažlivý mladý muž", se po smrti Ilsy a Victora zajímá o heroickou postavu svého biologického otce a vydá se jej hledat do Maroka zbaveného kolonizátorů. Poté, co se dozví, že Rickův noční klub byl zničen nacisty, spojí se s Arabkou jménem Joan a jejím hnutím hledajícím nacistické záškodníky.

Krátce po dokončení původního filmu oznámili Warner Bros. plánované pokračování Brazzaville, jehož přípravy byly ovšem rychle zrušeny kvůli názoru, že odhalení Ricka jako dlouhodobého tajného agenta by okamžitě vymazalo zajímavost jeho postavy. V rámci televizního cyklu se Rick vrátil na sedm měsíců roku 1955 s tváří Charlese McGrawa. Druhý seriál - tentokrát prequelový - byl v roce 1983 zrušen po pouhých třech epizodách. Děj se dočkal pokračování v knižní podobě, kde se postavy zúčastnily atentátu na Reinharda Heydricha.

Společnost Warner Bros. na konci 80. let zamítla Kochovy náměty na pokračování. Cass Warner se s ním seznámila na lekcích scenáristiky a později si nechala ukázat nikdy nerealizované nápady, které slíbila uskutečnit. Howard Koch zemřel v roce 1995 a až teď má možná dvacet let starý námět šanci.

Filmová historička Aljean Harmetz k námětu poznamenala: „Tato verze se vyhýbá obvyklému problému - nemožnosti najít herce, kteří mají představovat postavy tak spojené s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergman." Co se týče obsazení syna tak prohlásila: „Určitě ne Robert Pattinson, spíš možná ten kluk, co je teď všude - Joseph Gordon - Levitt."   

Zahraje to Sam znovu? Nezbývá než čekat na novinky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké budou filmové novinky?

 

Právě se děje

před 5 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy