Disney koupil Hvězdné války, plánuje novou epizodu

Kultura Tereza Holanová Kultura, Tereza Holanová
31. 10. 2012 18:45
Epizoda VII čeká fanoušky slavné filmové space opery v roce 2015
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Americká mediální společnost Walt Disney koupila od režiséra Hvězdných válek George Lucase jeho produkční společnost Lucasfilm. Zaplatit za ni má přes 4 miliardy dolarů.

Přibližně polovinu částky uhradí nový majitel v hotovosti. Kromě toho plánuje vydat zhruba 40 milionů akcií, z jejichž prodeje získá další prostředky.

George Lucas transakci komentoval tak, že už pro něj nastal čas svěřit Star Wars nové generaci filmařů. S tím, že se jeho dílo bude jednou rozvíjet nezávisle na něm, podle svých slov počítal. Stejně tak zdůraznil, že pro něj bylo důležité "předat kormidlo" dál ještě za jeho života.

A kdo by měl natočit sedmou epizodu? Máme 10 tipů

Zástupci Walt Disney již oznámili, že mají v plánu uvést nové epizody legendární filmové série, jejíž prvotní verze se objevila v roce 1977. "Star Wars 7 mají být hotové v roce 2015," plánuje Walt Disney. "Naším dlouhodobým plánem je vypustit do kin nové Hvězdné války každé dva až tři roky," prohlásil Robert A. Iger, současný předseda Společnosti Walta Disneyho. Hvězdné války se nyní mohou stát částí disneyovských televizních projektů, her nebo zábavních parků.

Foto: Aktuálně.cz

Naposledy Disney převzal tvůrce animovaných filmů Pixar (v roce 2006) a v roce 2009 televizní a filmové dílny Marvel Studios. Za tyto dvě firmy dohromady zaplatil 11,4 miliardy dolarů.

George Lucas v minulosti líčil různé verze budoucnosti své ságy. Od počátku trval na tom, že nechce zůstat pouze u původní trilogie z let 1977 - 1983, ale nebylo jasné, jestli kromě realizovaných předpokračování chce také v příběhu pokračovat směrem do budoucna. Podle některých výroků měli mít Hvězdné války až devět, nebo dokonce dvanáct dílů.

Po premiéře posledního prequelového filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů však tvůrce fenoménu trval na tom, že příběh, který začal v dětství Anakina Skywalkera a končil jeho „vykoupením" a smrtí je uzavřen. Nová transakce jej přinutila si toto pojetí rozmyslet - při natáčení nových dílů bude sloužit jako konzultant.

Navzdory oznámení se během středy akcie Disneyho společnosti propadly o dvě procenta, i když analytici si od nového spojení od samého začátku hodně slibovali. Jak například ve své zprávě napsal Barton Crockett z investiční banky Lazard Capital Markets: "Náš původní předpoklad, zjednodušený kvůli hurikánu Sandy, ohodnotil tento tah lépe než odkoupení Marvelu v roce 2009, což je dnes široce oslavováno... Ze stejného důvodu jako v případě komiksů, Disney nyní kupuje veleoblíbenou značku mladých mužů, aby se ještě víc diverzifikoval oproti mladým ženám."

U příležitosti promítání Cosmopolis, a shodou okolností také výročí premiéry Star Wars (v roce 1977) pozují na červením koberci v Cannes režisér George Lucas a jeho partnerka Mellody Hobson
U příležitosti promítání Cosmopolis, a shodou okolností také výročí premiéry Star Wars (v roce 1977) pozují na červením koberci v Cannes režisér George Lucas a jeho partnerka Mellody Hobson | Foto: Reuters

„Posledních pětatřicet let bylo jedním z mých největších potěšení vidět, jak Hvězdné války přecházejí z jedné generace na další," prohlásil sám Lucas. „Nyní je odevzdávám další generaci filmařů. Vždycky jsem věřil, že fenomén může existovat mne může přesahovat a považoval jsem za důležité, abych předání pochodně uskutečnil během svého života. Jsem si jist, že Disney se dobře postará o licenci, jíž jsem vybudoval. Zároveň se na to dívám jako na investici do svého důchodového fondu."

Scénáře k nadcházejícím filmům již konzultuje se svou bývalou zástupkyní a novou předsedkyní Lucasfilm v Disneyho vlastnictví, Kathleen Kennedy. „Máme širokou zásobu nápadů a postav a knih a dalších věcí. Můžeme si dovolit natáčet Hvězdné války dalších sto let."

Iger zase věří ve schopnosti své společnosti nakládat se zavedenou značkou. „V minulosti jsme dokázali, že umíme docenit význam ikonických postav a využít je tak, aby dávaly smysl," ujistil příznivce příběhů, které se udály před dávnými časy v jedné předaleké galaxii.

Lucas a Kennedy potvrdili, že Epizoda VII bude mít úplně originální příběh. Fanoušci proto vášnivě diskutujií, jestli bude nová trilogie nějakým způsobem respektovat svět "Expanded Universe" (EU) Hvědných válek složený z literatury, televizních seriálů a videoher. George Lucas již v minulosti těmto příběhům "protiřečil", jako například, když v Epizodě II přisoudil námezdnímu lovci Bobu Fettovi jinou minulost, než se kterou přišly knihy. Ovšem hláška o "inspiraci" dává tušit využití různých verzí kánonu.

Doufejme tedy v lepší ohlas než u prequelové trilogie.

 

Čtěte také
Otec Star Wars mizí. K experimentům do garáže
Původní Hvězdné války jsou pořád unikátním gulášem

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy