Kinofa chystá O dvě slabiky pozadu

Irena Hejdová
12. 12. 2005 17:00
Praha - Nová distribuční společnost Kinofa uvede v lednu do českých kin slovenský film O dvě slabiky pozadu .

Kinofa se jmenovala i jedna z vůbec prvních českých distribučních společností, která vznikla už v roce 1911. Nová Kinofa chce tedy už svým názvem navázat na slavnou tradici české kinematografie a distribuovat především filmy, které by se do našich kin jinak nedostaly. Půjde nejen o snímky evropské, ale i zámořské z oblasti nezávislé tvorby.

foto z filmu O dvě slabiky pozadu
foto z filmu O dvě slabiky pozadu | Foto: Kinofa

Spolupráce s MFF Zlín

Kinofa chce podporovat i českou a slovenskou tvorbu a zaměří se i na mladé a dětské publikum (jedním ze zakladatelů Kinofy je režisér Petr Koliha, umělecký ředitel zlínského festivalu pro děti a mládež). Ve spolupráci se zlínským festivalem chystá Kinofa uvádět v rámci projektu 5! - pět nejlepších z MFF Zlín do kin ty nejlepší filmy z tohoto festivalu.

O dvě slabiky pozadu

V příštím roce chce Kinofa do kin uvést pět celovečerních filmů. Prvním z nich bude lednová premiéra slovensko-českého filmu O dvě slabiky pozadu slovenské debutantky Kataríny Šulajové, který vyhrál visegrádskou cenu na letošním MFF Zlín a Cenu diváků na loňském festivalu v Bratislavě. Ve filmu určeném zejména mladým divákům hraje hlavní roli Zuzana Šulajová (Příběhy obyčejného šílenství), hraje zde i český herec Mikuláš Křen (Samotáři). Hudbu složil Jan P. Muchow.

#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy