Dánský provokatér chce zničit planetu Zemi

Kamil Fila Kultura Kamil Fila, Kultura
18. 5. 2011 11:08
Natočte video o konci světa a pojďte na premiéru
Foto: Aktuálně.cz

New York - Kam jinam může zajít známý umělecký provokatér než k tomu, že hodlá zničit celou tuto planetu? Lars von Trier, který dráždí publikum svými filmy jako Idioti, Dogville nebo Antikrist, ve svém nejnovějším snímku Melancholia vypráví o posledních hodinách lidstva před velkou katastrofou, než do Země narazí jiná zbloudilá planeta.

Po premiéře na festivalu v Cannes film uvede do českých kin od 26. května společnost Aerofilms. Ta spolu s on line deníkem Aktualne.cz vyhlašuje i soutěž o nejlepší video na téma „Co bych dělal, kdyby se blížil konec  světa". Příspěvky s maximální délkou do 1 minuty  posílejte na adresu [email protected] do pondělí 23. května. Cenou pro vítěze, jehož příspěvěk zveřejníme, jsou dvě vstupenky na slavnostní středeční premiéru v kině Světozor .

Melancholia nicméně v jádru není o katastrofickou sci-fi. Jak je u Triera typické, půjde spíše o psychologické (nebo psychopatologické) komorní drama, kde se budou lámat charaktery a postavy budou prožívat zničující emoce. Těsně než dojde ke srážce, budeme sledovat srážku dvou sester, které mezi sebou mají temné tajemství.

Trierovi  se již vícekrát podařilo sehnat výjimečnou herečku do hlavní role (Björk v Tanci v temnotách či Nicole Kidman v Dogville). Ale snad nikdy nebyl žádný jeho film tak hvězdně obsazený jako tentokrát.

Hlavní roli dostala Kirsten Dunst, pro niž půjde o podobný umělecký výlet jako Marie Antoinetta. Původně Trier ale usiloval o Penélope Cruz (ta však dala přednost čvrtým Pirátům z Karibiku) či Olgu Kurylenko (poslední bondgirl). O obsazení Kirsten Dunst rozhodl mj. mysteriozní detail - režisér a herečka se narodili ve stejný den v roce. Trierovi je letos 55 let, Dunstové 29.

Foto: Aktuálně.cz

Druhou sestru ztvárnila Charlotte Gainsbourg, která excelovala v Antikristovi. Překvapivou volbou do hlavní mužské role je Kiefer Sutherland (24 hodin, Strážce, Zrcadla). Sestavu pak doplňují veteráni Charlotte Rampling a John Hurt.  Chybět nemůžou ani Trierovi oblíbení severští herci Udo Kier a Stellan Skarsgard; hraje tu i Skarsgardův syn Alexander.

Trier, který v průběhu natáčení předchozího Antikrista trpěl úpornými depresemi, se nyní opět rozjel - před nedávnem bylo oznámeno, že jeho další počin ponese název Nymfomanka. Tím si předem zajistil zájem médií i investorů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy