Dánský provokatér chce zničit planetu Zemi

Kamil Fila Kultura Kamil Fila, Kultura
18. 5. 2011 11:08
Natočte video o konci světa a pojďte na premiéru
Foto: Aktuálně.cz

New York - Kam jinam může zajít známý umělecký provokatér než k tomu, že hodlá zničit celou tuto planetu? Lars von Trier, který dráždí publikum svými filmy jako Idioti, Dogville nebo Antikrist, ve svém nejnovějším snímku Melancholia vypráví o posledních hodinách lidstva před velkou katastrofou, než do Země narazí jiná zbloudilá planeta.

Po premiéře na festivalu v Cannes film uvede do českých kin od 26. května společnost Aerofilms. Ta spolu s on line deníkem Aktualne.cz vyhlašuje i soutěž o nejlepší video na téma „Co bych dělal, kdyby se blížil konec  světa". Příspěvky s maximální délkou do 1 minuty  posílejte na adresu [email protected] do pondělí 23. května. Cenou pro vítěze, jehož příspěvěk zveřejníme, jsou dvě vstupenky na slavnostní středeční premiéru v kině Světozor .

Melancholia nicméně v jádru není o katastrofickou sci-fi. Jak je u Triera typické, půjde spíše o psychologické (nebo psychopatologické) komorní drama, kde se budou lámat charaktery a postavy budou prožívat zničující emoce. Těsně než dojde ke srážce, budeme sledovat srážku dvou sester, které mezi sebou mají temné tajemství.

Trierovi  se již vícekrát podařilo sehnat výjimečnou herečku do hlavní role (Björk v Tanci v temnotách či Nicole Kidman v Dogville). Ale snad nikdy nebyl žádný jeho film tak hvězdně obsazený jako tentokrát.

Hlavní roli dostala Kirsten Dunst, pro niž půjde o podobný umělecký výlet jako Marie Antoinetta. Původně Trier ale usiloval o Penélope Cruz (ta však dala přednost čvrtým Pirátům z Karibiku) či Olgu Kurylenko (poslední bondgirl). O obsazení Kirsten Dunst rozhodl mj. mysteriozní detail - režisér a herečka se narodili ve stejný den v roce. Trierovi je letos 55 let, Dunstové 29.

Foto: Aktuálně.cz

Druhou sestru ztvárnila Charlotte Gainsbourg, která excelovala v Antikristovi. Překvapivou volbou do hlavní mužské role je Kiefer Sutherland (24 hodin, Strážce, Zrcadla). Sestavu pak doplňují veteráni Charlotte Rampling a John Hurt.  Chybět nemůžou ani Trierovi oblíbení severští herci Udo Kier a Stellan Skarsgard; hraje tu i Skarsgardův syn Alexander.

Trier, který v průběhu natáčení předchozího Antikrista trpěl úpornými depresemi, se nyní opět rozjel - před nedávnem bylo oznámeno, že jeho další počin ponese název Nymfomanka. Tím si předem zajistil zájem médií i investorů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

před 1 hodinou

Trojskokanka Rojasová překonala halový světový rekord

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová překonala na mítinku v Madridu halový světový rekord. Skočila 15,43 metru, o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004.

Čtyřiadvacetiletá Rojasová, která je dvojnásobnou mistryní světa venku i v hale, pod střechou poprvé dolétla za hranici 15 metrů před necelými dvěma týdny v Metách. Výkon 15,03 metru ji tehdy zařadil na šesté místo historických tabulek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy