Charles Darwin odstartoval oscarovou sezonu

Kultura Kultura, Red Kul
11. 9. 2009 15:30
Začíná festival v Torontu, brána na americký trh
Hlavní představitelé filmu o Charlesi Darwinovi Creation - Jennifer Connely a Paul Bettany - při zahájení torontského festivalu.
Hlavní představitelé filmu o Charlesi Darwinovi Creation - Jennifer Connely a Paul Bettany - při zahájení torontského festivalu. | Foto: Reuters

Toronto - Čtvrteční zahájení festivalu v Torontu tradičně znamená i symbolický start sezóny filmových cen, která vyvrcholí v březnu Oscary.

Momentálně totiž končí i přehlídka v Benátkách - po Berlínu a Cannes poslední z velké evropské trojky, kde se světu za patřičného lesku představily ambiciózní filmy i blockbustery z velkých studií. Filmový byznys se přelévá domů, za oceán, začíná pomalu rekapitulovat - a Toronto je prvním místem spekulací o výsledcích sezony.

William Dafoe před promítáním Antikrista
William Dafoe před promítáním Antikrista | Foto: Reuters

Do boje tu navíc přistupují menší nezávislejší snímky, ze kterých se stávají černí koně. V roce 2007 se tady prosadila komedie Juno a loni tu vyhrál britsko-americký film Dannyho Boylea Slumdog Millionaire, jehož pouť z indických slumů o půl roku později zakončilo osm Oscarů. 

Festival v Torontu trvá do 19. září, zúčastní se ho přes 330 filmů z 64 zemí včetně filmů,  jako je Antikrist Larse von Triera.

Kanadská přehlídka je rovněž místem právě pro setkání mimo-amerických snímků se zámořskými distributory a naznačuje i to, jak na filmy reagují běžní diváci. Je pověstná tím, že „obyčejný lid" na projekce poměrně snadno shání lístky.

Vrací se sestava Juna

Letos tu o podobný úspěch jako Milionář usiluje komedie bratrů Coenových A Serious Man nebo snímek Lítá v tom (Up in the Air).

Scenáristka Diablo Cody přijela s filmem Jennifer's Body
Scenáristka Diablo Cody přijela s filmem Jennifer's Body | Foto: Reuters

George Clooney v něm hraje profesionála v poradenství pro změnu kariéry (eufemismus pro vyhazování lidí) a snaží se dosáhnout dvou hlavních cílů: procestovat toho co nejvíc v letadle díky programu, ve kterém sbíráte peníze za nalétané míle. S adaptací knihy amerického spisovatele Walter Kirna se vrací do Toronta režisér Juna Jason Reitman (Děkujeme, že kouříte).

Přijíždí i hlavní hvězda Juna, rovněž Kanaďanka Ellen Page - jako hrdinka komedie Whip It o dívce z maloměsta, která se chce prosadit v bruslařské lize. Film je režijním debutem Drew Barrymoreové, která v něm i hraje.

A nechybí ani scenáristka Juna: Diablo Cody tentokrát přijíždí s komedií/sci-fi/thrillerem/ hororem o masožravé stvůře, která si v minnesotských lesích k večeři ráda dává mladé chlapce, obzvláště členy fotbalového týmu. Má míry 88-61-90, jmenuje se Jennifer a hraje ji Megan Fox.

Darwin jako normální lidská bytost

Zatím se však mluví hlavně o tom, že přes festival tři desetiletí zahajovaly snímky domácích kanadských filmařů, ale letos ho netradičně odstartoval britský film, drama režiséra Jona Amiela Creation o životě Charlese Darwina.

Megan Fox dostala v Jennifer's Body hlavní roli
Megan Fox dostala v Jennifer's Body hlavní roli | Foto: Reuters

Britský biolog v podání Paula Bettanyho, podle jehož teorie přirozeného výběru se člověk vyvinul z vývojově nižších živočišných druhů, ve filmu začíná právě pracovat na knize O původu druhů.

Je přesvědčen o své teorii, která se staví proti dosud dominantnímu křesťanskému chápání živých bytostí jako stvořených bohem. Jeho žena, oddaná křesťanka ztvárněná Jennifer Connellyovou, je stejně silně přesvědčena o tom, že se manžel mýlí.

"Konzervativní náboženské a kreacionistické skupiny Darwina démonizovaly tak urputně, že jakýkoli film, který ho ukáže jako normální lidskou bytost, bude pravděpodobně chápán jako kontroverzní. Příběh je 150 let starý, ale nemohl by být aktuálnější," řekl režisér s tím, že chtěl podnítit diskusi.

To se mu na severoamerickém kontinentu  - kde je tato otázka pořád předmětem vášnivých debat - může lehce splnit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy